Predsednik foruma za etničke odnose Dušan Janjić izjavio je da je inicijativa predsednika Srbije Aleksandra Vučića o unutrašnjem dijalogu o Kosovu odličan propagandno marketinški trik. Janjić smatra da je Vučićev poziv u vezi s promenom Ustava.

"Iza ovog postoji bezbednosni marketing i menadžment, doći ćemo do toga da je sudbonosno pitanje pred nama, a to je Kosovo. Radite mobilizaciju, koju je radio i Slobodan Milošević, na kojoj će se pojaviti promena Ustava. S druge strane, Kosova, nema jer se konstituiše, ovde nema opozicije, nema javnosti jer je niste informisali, s kim onda vodite dijalog", pita se Janjić.

On misli da se radi o jačanju vlasti predsednika, a da je Kosovo samo alibi.

"Ovde se radi o jednoj lošoj reprizi Miloševića - kad je imao problem da odglavi odnos i podelu moći unutar Jugoslavije i Srbije, uhvatio se Kosova. Kosovo je divna tema za mobilizaciju, kad god sam u krizi. Kosovo nije sam po sebi predmet jer ne postoji ništa na stolu što od njih traži da pitaju narod da li da potpišemo", kaže Janjić u Novom danu televizije N1.

Janjić kaže da je prvi problem to što u Srbiji nema javnosti odnosno da ljudi nisu obavašteni šta je potpisivano.

"Problem Kosova je bitan, potreban je dijalog, potrebna je informacija, ali i promena ponašanja Vlade i predsednika. Ivica Dačić je 2013. godine potpisao, prihvatili su model koji se zove normalizacija i dve Nemačke, nemate prostor da pričate i budete neodgovorni kao Dačić da pričate o podelama. Potpisali ste da ne razgovarate o statusu", kaže Janjić.

Dodaje da stoga može da se razgovara kako će Vučić, Dačić i premijerka Ana Brnabić da izvrše svoje obaveze.

"Ali unutrašnji dijalog je nemoguć, nepotreban i ne vidim temu osim zamene platforme - uplešćemo se u političko emotivnu temu, vidimo da rastu emocije, dobićemo ozbiljne tenzije i tu je moj protest. Iz iskustva koje imam, želim da im kažem stanite stanite, ne palite vatru", poručuje Janjić.

Janjić smatra da treba prihvatiti tzv. model dve Nemačke, odnosno potpisati pravno obavezujući sporazum kad dođe vreme.

"Jer tada možete reći da se o statusu može razgovarti kad postanemo članica EU, a ne u procesu evrointegracija jer se time Kosovo uvlači da odlučuje o evropskoj budućnosti Srbije", zaključuje Janjić.

(Kurir.rs/N1/Foto: Fonet/Zoran Mrđa)