SEEMO kritikuje kosovski parlament
BEČ - Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) izrazila je žaljenje zbog odluke kosovskog parlamenta da zadrži sporne članove u Krivičnom zakonu.
Kosovski parlament u petak nije ukinuo sporne članove Krivičnog zakona kojima je predviđeno da novinari snose krivičnu odgovornost ako ne otkriju izvor informacija.
U članovima 37 i 38 Krivičnog zakona nije na adekvatan način precizirano kada su novinari dužni da otkriju izvore informacija, već se to tretira kao njihova zakonska obaveza.
Kako se navodi u saopštenju SEEMO, kosovski poslanici nisu obratili pažnju na lokalne i međunarodne preporuke po pitanju spornih članova zakona.
Generalni sekretar SEEMO Oliver Vujović izrazio je nadu da će kosovski poslanici u bliskoj budućnosti razmotriti svoju odluku i podržati slobodu medija na Kosovu.
"Kosovski političari kažu da im je cilj pridruživanje Evropskoj uniji. Da bi postalo član EU, Kosovo mora da usvoji i poštuje evropske zakone i usvoji međunarodne standarde u svim oblastima, uključujući i medije. Ne zaboravimo da je sloboda medija suštinski element demokratije", poručio je Vujović.
Zamenik kosovskog premijera i ministar pravde Hajredin Kuči podneo je ostavku upravo zato što parlament nije usvojio amandmane na sporne odredbe zakona.
Neslaganje sa glasanjem u parlamentu izrazila je i predsednica Kosova Atifete Jahjaga. Ona nije potpisala zakon koji je izglasan pre oko dva meseca i vratila ga na ponovno razmatranje u Skupštinu upravo zbog spornih članova zakona.
Asocijacija profesionalnih novinara Kosova (APNK) i Udruženje novinara Kosova (UNK) ocenili su da je parlament tom odlukom ukinuo slobodu štampe.
"Glasanje poslanika govori o političkoj nezrelosti i tendencijama ka diktaturi u oblasti slobode izražavanja i medija na Kosovu", kazali su predstavnici APNK.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)