BALKAN POD LUPOM AMERIKE: Brinu je odnosi s Putinom
Uz saglasnost državnog sekretara Reksa Tilersona, ministar odbrane Džejms Matis treba da dostavi izveštaj o saradnji Beograda i Moskve relevantnim odborima oba doma američkog Kongresa
Ruskim vezama u Srbiji, ali i u čitavom regionu pozabaviće se i Pentagon! Američki Kongres je zbog zabrinutosti povodom širenja ruskog uticaja naložio šefu Pentagona Džejmsu Matisu da pripremi analizu bezbednosne saradnje svake pojedinačne zemlje zapadnog Balkana s Rusijom.
Uz saglasnost državnog sekretara Reksa Tilersona, ministar odbrane Džejms Matis treba da dostavi izveštaj relevantnim odborima oba doma američkog Kongresa.
Pod lupom Amerikanaca biće ruski „pipci“ u Srbiji, BiH, Makedoniji i na Kosovu. Kongres je u zahtevu detaljno referisao šta ga interesuje: spisak „ruskog oružja i vojne opreme i tehnologije u vrednosti većoj od milion dolara koje je kupila ili dobila svaka zemlja zapadnog Balkana od 2012. do danas.“ Matis će raportirati i o učešću snaga bezbednosti svake države u obuci ili vojnoj vežbi s Rusijom, svim sporazumima o bezbednosnoj saradnji ovih zemalja s Ruskom Federacijom, ali i o njihovoj obaveštajnoj saradnji s Moskvom. Isti aspekti izmeriće se i na relaciji zemlje regiona - SAD.
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić otvoreno kaže da SAD rade protiv interesa Srbije.
- Ne mogu da kažem da su nam to prijatelji, nek izvini predsednik Vučić. Amerikanci ne rade za naše interese... To su velike sile, misle da samim tim što je neko iz Stejt departmenta mogu da diktiraju uslove ovde. Amerika će analizirati našu vojnu saradnju s Rusijom. Ako nešto imaju da nam kažu, neka dođu Donald Tramp ili Reks Tilerson, pa neka kažu. Neću da slušam da mi to govori Brajan Hojt Ji. On može kod mog pomoćnika ili zamenika... A Rusi jesu naši prijatelji, naša braća - izjavio je Dačić.
Vojno-politički analitičar Vlade Radulović objašnjava za Kurir da izveštaj Pentagona nije dramatična vest za Srbiju pošto se sve zemlje bave ovakvim analizama. Međutim, on napominje da je američka analiza svakako specifična.
- Zapadni Balkan uključuje zemlje koje nisu članice NATO, a nalaze se na granicama zemalja ovog vojnog saveza, poput Hrvatske, Albanije, Grčke, Rumunije... Nije dramatično, ali jeste potez koji baca svetlo na nas i potvrda je da su i u Americi shvatili da je cela regija, ne samo Balkan već i Evropu, van njihove pažnje. Ovo je i deo priče koju je Atlantski savet nedavno inicirao, a to je da Amerika ovde treba ozbiljnije da se vrati - kaže naš sagovornik.
Radulović smatra da iza svega ovoga stoji namera Trampa da pošalje poruku ruskom kolegi Vladimiru Putinu.
- Mi smo tu manje bitni, jer mislim da Amerikanci žele da indirektno poruče Rusima nešto u stilu: „Gospodo, nećete više moći da se igrate i radite ispod žita, jer mi kontrolišemo šta se dešava“ - kaže Radulović.
Kurir / Ivana Kljajić
Foto: Dado Đilas, Profimedia, Fonet, AP
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti