Međutim, imajući u vidu realnost na terenu, mislim da je bilo koje strano prisustvo dobrodošlo na Kosovu, kazao je Bogdanović

BEOGRAD - Ministar za Kosmet Goran Bogdanović smatra da je dobro što će pripadnici Kfora i Euleksa ostati u pokrajini i posle odluke o ukidanju "nadzirane nezavisnosti", jer će to, kako je ocenio, značiti veću sigurnost za Srbe.

"Dobro je što će ostati. Uz prisustvo međunarodne zajednice u jednom značajnom broju možemo računati na neku veću sigurnost za srpsku zajednicu. Koliko god da postoji animozitet prema Kforu i Euleksu, pogotovo u poslednje vreme, ipak su oni učinili dosta da sačuvaju srpsku zajednicu i da koliko-toliko sačuvaju krhko primirje na KiM", kazao je Bogdanović za sutrašnju "Politiku".

On je podsetio da ni Srbija ni Savet bezbednosti UN nisu prihvatili Ahtisarijev plan, kao i da Srbija nije imala "nikakvu saradnju sa tom kancelarijom međunarodnog civilnog predstavnika u Prištini (koja je predviđena Ahtisarijevim planom), tako da nama to bukvalno ništa nije značilo".

"Međutim, imajući u vidu realnost na terenu, mislim da je bilo koje strano prisustvo dobrodošlo na Kosovu", kazao je Bogdanović, povodom odluke Međunarodne upravljačke grupe da okonča "nadziranu nezavisnost" Kosova.

On navodi da je "strano prisustvo dobrodošlo pogotovo kada se ima u vidu činjenica da se na KiM i dalje krše osnovna ljudska prava, da je Kosovo i dalje crna rupa u trgovini ljudima, narkoticima, oružjem..."

"I pogotovo kada imamo u vidu da se vrlo mali broj raseljenih ljudi vratio na Kosovo i da kosovske institucije ništa nisu učinile u tom pogledu, i kada imamo situaciju na severu Kosova kakvu imamo, i kad implementacija sporazuma postignutih u Briselu treba da počne...", naveo je ministar za Kosmet.

Komentarišući razloge za takvu odluku Međunarodne upravljačke grupe, Bogdanović je kazao da je "očigledno da te zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova i Metohije žele da se što pre povuku, da su i one uvidele da to što su uradile prosto "ne pije vodu", da ta takozvana država ne može u takvom obliku da opstane".

"Dakle, četiri-pet godina je dug period i videli su da bukvalno nisu mogli ništa da urade na KiM, a ogroman novac su trošili", naveo je on.

Na pitanje da li ta odluka može da bude nekakav signal zemljama koje se možda kolebaju da li da priznaju Kosovo, on je odgovorio: "I to je cilj. Poruka zemljama koje nisu priznale Kosovo da je, evo, Kosovo sazrelo, da Kosovo može da bude samostalna država, da što pre prihvate i priznaju tu takozvanu nezavisnost Kosova. I to je vrlo bitan signal koji je upućen".