Milošević je, kako kaže, "herojski branio srpski narod" u Hagu i bio je “prva žrtva globalizacije, simbol slobode i borbe protiv kapitalizma”

BEOGRAD - Članica Inicijativnog odbora za podizanje spomenika Slobodanu Miloševiću, Jovana Dimitrijević, tvrdi da je Milošević bio prva žrtva globalizacije, te da je iza sebe ostavio Dejtonski sporazum i Rezoluciju 1244.

jovana-dimitrijevic-foto-n1-printscreen-2.jpg
Foto: N1 Printscreen

Težak život 90-ih pravda međunarodnim okolnostima, a o političkim ubistvima ne želi da govori, jer to “treba ostaviti prošlosti”.

Dimitrijevićeva je jutros na TV N1 rekla da su iza Miloševića ostale istorijske činjenice koje se ne mogu osporiti - Rezolucija 1244 i Dejtonski sporazum. Milošević je, kako kaže, "herojski branio srpski narod" u Hagu i bio je “prva žrtva globalizacije, simbol slobode i borbe protiv kapitalizma”.

Inicijatorka za podizanje spomenika rođena je 1993. godine, ali kaže da je svesna da su devedesete bile teške godine.

“Bilo je sankcija i ratova, ali moramo uzeti u obzir i okolnosti: ekonomske, međunarodne, bezbednosne… Ne možemo okriviti za sve Slobodana Miloševića”, poručila je ona i dodala da građani treba da se zapitaju šta bi radili da su bili na Miloševićevom mestu.

DS: Miloševiću ne dugujemo ništa

Kada je reč o političkim ubistvima 90-ih, Dimitrijević kaže da Milošević nikada nije osuđen ni za jedno političko ubistvo, niti ima dokaza da je u njih umešan.

Na podsećanje da je tužilac u završnoj reči na suđenju za ubistvo Ivana Stambolića, označio upravo Miloševiča kao organizatora tog zločina, gošća Novog dana je rekla da ne želi da govori o političkim ubistvima.

jovana-dimitrijevic-popovic-ds-foto-n1-printscreen-3.jpg
Foto: N1 Printscreen

“Mi se ne vraćamo u devedeste (…) To treba da ostavimo u prošlosti. Ne treba da zaboravimo ubistva. Ali da bi živeli bolje u budućnosti, mi treba da čuvamo kulturu sećanja. Taj spomenik biće i opomen na greške koje je pravio, ali i prevazilaženje društvenih podela”, poručila je ona.

Gost Novog dana bio je i član glavnog odbora Demokratske stranke Vladimir Popović koji je rekao da ne oseća da išta duguje Slobodanu Miloševiću koji, kako kaže, već ima spomenike po celoj Srbiji, poput porušenih zgrada Generalštaba ili mosta u Grdelici.

“Danas ako bismo podigli spomenik opravdali bismo sve pogrešne poteze. Ljudi osećaju da im je oduzeo 10 godina života, država je bila zatvorena, imali smo najveću inflaciju, sve su to političke tekovine Slobodana Miloševića”, podsetio je on.

Dodaje i da smo pre dolaska Miloševića na vlast živeli u uređenoj i normalnoj zemlji, a posle njega nismo ni imali zemlju. Nakon 5. oktobra je u sefu Komercijalne banke, kako kaže, zatečeno 600 kilograma heroina, poljoprivrednicima je kasnilo 36, a kasnila su i 24 dečija dodatka.

“Pošto sam 1991. godište, pa se sećam kraja njegove vlasti, ostala mi je scena moja tetke rasplakane jer joj je sin dobio poziv da ide na Kosovo (…) Deset godina u Srbiji nije osvanulo mirno jutro. Na martovskim demonstracijama izvedeni su tenkovi, a to je samo nekoliko godina ranije bila uređena zemlja”, istakao je Popović.

(Kurir.rs/N1/Foto: N1 printscreen)

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

(KURIR TV) PITALI SMO BEOGRAĐANE DA LI TREBA PODIĆI SPOMENIK ĐINĐIĆU I MILOŠEVIĆU?! Njihovi odgovori će vas iznenaditi!