Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma razgovarao je u Beču sa šefom poslaničkog kluba vladajuće Slobodarske partije Austrije i zamenikom predsednika te stranke Johanom Gudenusom. On je pozvao austrijske eksperte da se uključe u rad Komisije, koju Srbija osniva za istraživanje posledica NATO bombardovanja 1999.

- Mi ćemo kao poslanička grupa to tražiti i od Grčke, Bugarske, Rusije i drugih zemalja. Na Srbiju je NATO bacio 50.000 projektila sa osiromašenim uranijumom. Od kancera izazvanog osiromašenim uranijumom je preminulo 109 italijanskih vojnika, koji su bili na službi na KiM i 16 italijanskih porodica je tužilo svoju državu zbog toga i dobilo presudu. Ako su Italijani tužili vlastitu državu zbog toga, Srbija ne može da sedi skrštenih ruku - kazao je Marković i dodao da očekuje da od 1. jula, kada Austrija preuzima predsedavanje EU, Srbija otvori bar četiri poglavlja u pridruživanju Uniji.

img20180517wa0001.jpg
Jedinstvena Srbija 

Gudenus je kazao da je tema o istraživanju posledica bombardovanja ozbiljna za Austriju, jer je na KiM oko 500 austrijskih vojnika:


- Bilo bi dobro da po tom pitanju naše dve zemlje sarađuju na nivou resornih ministarstava, pre svega odbrane. Austrija podržava Srbiju na evropskom putu i u programu Slobodarske partije Austrije piše da je nas cilj da Srbija sto pre postane član EU.

U srpskoj delegaciji bili su i poslanici JS Vojislav Vujić, Đorđe Kosanić, Marija Jevđić i Jelena Vujić.

E.K.