Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Sofiji da je diskusija na samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana bila veoma interesantna, da je to bio "veoma otvoren i iskren razgovor", da su se učesnici dogovorili o mnogim stvarima.

"Usudiću se da kažem da smo otvorili novo poglavlje za budućnost Zapadnog Balkana, to je bio veoma važan sastanak za nas i nadam se da ćemo se mnogo bolje razumeti u budućnosti", rekao je Vučić.

Kazao je da je imao "dobre razgovore" s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, britanskom premijerkom Terezom Mej "i sa najmanje još 10 premijera", kao i sa predsednicima Evropske komisije, Evropskog saveta i Evropskog parlamenta, Žan-Klodom Junkerom, Donaldom Tuskom i Antoniom Tajanijem.

angela-3.jpg
Reuters 

"O rukovodstvu Srbije govorili su i Merkel i (francuski predsednik Emanuel) Makron, u pozitivnom svetlu, to je velika čast i važna stvar za našu zemlju", naveo je Vučić i dodao da je pozvao premijerku Velike Britanije Terezu Mej da poseti Srbiju.

vucic-leven-foto-tanjug-dimitrije-goll-1.jpg
Tanjug/Dimitrije Goll 

"S Merkel sam razgovarao o svim stvarima, ponosan sam na činjenicu da ona želi da nas sasluša. Razgovarali smo o svim regionalnim pitanjima, o srpskoj privredi i srpskom pravosuđu, rekao sam kancelarki da bez pozitivnog stava Venecijanske komisije svakako nećemo ići u bilo kakvo usvajanje ili predlaganje (izmena Ustava Srbije) Narodnoj skupštini", preneo je predsednik Srbije.

aleksandar-vucic-samit-sofija--foto-tanjug-dimitrije-goll.jpg
Tanjug/Dimitrije Goll 

"Videli smo i danas koliko prijatelja imamo i hoću svima da se zahvalim" i posebno pomenuo mađarskog premijera Viktora Orbana jer je "najotvorenije tražio prijem Srbije do 2025. godine, tražeći da to bude jasno rečeno".

Ocenio je da je "veoma važno da se govori o zaključcima koji se tiču digitalne agende", jer će biti više novca za digitalnu infrastrukturu koja je i uslov rasta srpske privrede.

Kosovo u rezoluciji sa fusnotom

Lideri Evropske unije i država članica sa partnerima Zapadnog Balkana, na samitu u Sofiji, kojem su prisustvovali i predstavnici jednostrano proglašenog nezavisnog Kosova, usvojili su danas Deklaraciju i Aneks u kojoj je Kosovo spomenuto sa fusnotom.

U jednoj od tačaka Aneksa stoji:"Podržati borbu protiv nekažnjivosti kroz podršku Mehanizmu za međunarodni krivični tribunal i Kosovu(*)". Inače, objašnjenje za fusnotu glasi: "Ovaj natpis ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti".

Među projektima o kojima se razgovaralo u Sofiji, rekao je Vučić, su i auto-put Niš-Priština čija bi izgradnja počela ove godine, a "80 odsto bismo platili mi, Evropska investiciona banka će pomoći s najpovoljnijim kamatnim stopama, a 20 odsto bi bili grantovi - pokloni", dodao je Vučić.

d223704d6ae74843970e0e4b49c863eb.jpg
Predsedništvo Srbije 

Naveo je da će taj put biti važan za najsiromašniji deo Srbije - deo Nišavskog okruga i Toplički okrug.

Rekao je i da je za Srbiju "veoma važan" danas potpisan sporazum o izgradnji gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske, posebno zbog "problema koji se očekuju da će nastati u 2019. godini" pošto Srbija troši sve više gasa kako se industrijski razvija.

"Ovo su dobri signali za očuvanje stabilnosti, sigurnosti i bezbednosti na Balkanu i mislim da smo kroz dugačak, otvoren i iskren razgovor jedni druge svi mnogo bolje razumeli", naveo je Vučić.

(Kurir.rs/Beta/Tanjug/Foto: EPA)