BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće 17. jula u zvaničnoj poseti Francuskoj, gde će se sastati sa predsednikom Emanuelom Makronom.

Predsednik Srbije je to saopštio danas u Parizu, gde je, kako je saopšteno iz njegovog Kabineta, učestvovao na godišnjem sastanku Evropskog saveta za međunarodne odnose (ECFR), u okviru kojeg je održan panel na temu Zapadni Balkan: Evropska unija i takmičenje velikih sila.

Sastanak s Makronom, ranije najavljivan, pada u veoma izazovnom trenutku za Srbiju, imajući u vidu pritisak Zapada da se problem Kosova i Metohije definitivno razreži sporazumom o normalizaciji odnosa, ali i klimom koja je znatno drugačija od prethodnog sastanka srpskog i francuskog predsednika, sredinom decembra prošle godine.

U međuvremenu je, naime, Makron izašao sa stavom da proširenju EU na Zapadni Balkan treba da prethodi reforma Unije, što u Briselu, kad je reč o perspektivi zemalja kandidata iz regiona, definišu kovanicom "usidrenje, umesto proširenja".

Ostale poruke prethodnog susreta Vučića i Makrona, sredinom prošlog decembra, uključujući i otvoreno naklonjen odnos francuskog predsednika prema srpskom kolegi, ostale su makar kao pozitivan okvir za njihov predstojeći razgovor o pitanjima koja su za Srbiju od ključnog nacionalnog i državnog interesa, i kad je reč o Kosovu i kad je reč o članstvu u EU.

Vučić je tada sa predsednikom Francuske razgovarao o bilateralnim odnosima i ekonomskoj saradnji dve zemlje.

Sastanak je održan prilikom Samita o klimatskim promenama "Jedna planeta" (One Planet) u francuskoj prestonici.

Makron je tada obećao da dolazi u posetu Srbiji, "pre leta", ali je ta agenda očito "apdejtovana" novim okolnostima na međunarodnoj sceni, posebno evropskoj, na kojoj je Makron u međuvremenu nastupio sa veoma ambicioznom agendoim.

Makron je precizirao da će se francuska podrška Srbiji videti i kroz investicije, a usledila je koncesija za beogradski aerodrom. Njih dvojica su se inače upoznali krajem prošlog septembra, na Blumbergovoj konferenciji, na marginama jesenjeg zasedanja Generalne skupštine UN.

Dijaloga na najvišem nivou između Srbije i Francuske gotovo da nije bilo, čitavih 18. godina, od posete Žaka Širaka neposredno posle 5. oktobra, što je bilo izraz zadovoljstva promene vlasti u Beogradu.

(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Profimedia)