O CENI GORIVA, BLOKADI I KOSOVU: Poslanici postavljali pitanja u Skupštini, raspravlja se i o preko 1.000 amandmana
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas rad postavljanjem poslaničkih pitanja, a zatim i pretresom o amandmanima na set finansijskih zakona.
Poslanike je interesovalo da li Vlada Srbije planira da utiče na cenu goriva preko akciza, hoće li biti posebne sednice o KIM, kao i da li će zaposleni u srpsko-ruskom humanitarnom centru dobiti diplomatski status.
Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović kaže da taj pokret podržava blokadu saobraćaja zbog cene goriva koju organizuje, kako kaže, pančevačka građanska inicijativa, jer je potrebno da se pošalje poruka vladi da je ona goriva previsoka i da se mora smanjiti.
"Aleksandar Vučić je bio u pravu kada je rekao da smo prvi u Evropi, ali po visini cene goriva. Cena dizel goriva je najskuplja u Evropi", rekao je Obradović i upitao šta će vlada uraditi da utiče u onom delu gde to može, da se cena goriva smanji.
Od Nove godine cena goriva je u Srbiji poskupela za 10 dinara, rekao je Obradović.
Poslanik na listi SNS Marijan Rističević pitao je da li je tačno da cenu goriva ne određuje vlada već da, kako ističe, akcize utvrđuje skupština i da li je Boško Obradović podneo predlog skupštini da se smanje akcize ili "lupeta na prazno".
Interesovalo ga je i da li je tačno da je "ekipa okupljena oko Dragana Djilasa" kupila NUNS i da li to utiče na objektivno i blagovremeno informisanje građana.
Samostalni poslanik Zoran Živković pitao je da li "postoji neko pismen u vladi" da napiše zakon o prestanku važenja Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija pošto je prošlo nekoliko nedelja od najave da će se to dogoditi.
On je pitao kada će penzije biti vraćene i kojom dinamikom.
Takođe, Živković je pitao Brnabić ko je ovlastio predsednika Aleksandra Vučića da obećava 10 miliona evra fudbalerima, iz kojih izvora se taj novac obezbeđuje i po kom je kriterijumu neko ocenio da je potrebno toliko para.
Aleksandar Šešelj iz SRS pitao je Ministarstvo spoljnih poslova kada će zaposleni u srpsko-ruskom humanitarnom centru u Nišu dobiti diplomatski status i zašto je problem da se to pitanje reši.
On je rekao da Srbija posle NATO agresije sarađuje sa tom alijansom, da su potpisana i dva sporazuma koja daju veća prava njihovim vojnicima, dok se pitanje srpsko-ruskog humanitarng centra ne rešava.
Poslanik Nove Srbije - Pokret za spas Srbije Đorđe Vukadinović pita predsednicu parlamenta Maju Gojković i premijerku Anu Brnabić kada će se u skupštini održati posebna sednica o Kosovu i Metihiji.
"Nema gosta iz instranstva koji dođe i ne posveti vreme ovoj temi. Čini se da to pitanje naš parlament najmanje zanima. Nama je ta sednica neophodna", rekao je Vukadinović.
Navodeći da je ponosan kada sluša goste, kao na primer danas predsednika parlamenta iz Slovačke kako neformalno birokratskim jezikom govore o Srbiji i podršci koju joj pružaju u vezi sa Kosovom, Vukadinović kaže da se taj stav "ozbiljno povija" u Srbiji sudeći po izjavama najodgovornijih.
Na predložene zakona podneto je više od 1.000 amandmana. Najviše amandmana stiglo je na prvu tačku dnevnog reda - Predlog zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga kod ugovaranja na daljinu.
Tokom jučerašne rasprave poslanici su polemisali o "slučaju" njihovog kolege Meha Omerovića koji je nedavno priveden na franfurtskom aerodromu jer je iz đuti fri šopa izneo robu koju nije platio.
Pored toga, parlamentarci su govorili i o građanima koji su zaduženi u švajcarskim francima.
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković podsetila je da je NBS još pre nekoliko godina donela preporuku bankama kako da se građanima olakša otplata kredira u švajcarskim francima.
Tabaković je u načelnoj raspravi rekla da je cilj seta finansijskih zakona unapređenje poslovnog ambijenta, stvaranje pretpostavki za dalji razvoj finansijskog tržišta i dodatna zaštita korisnika finansijskih usluga.
(Kurir.rs/Tanjug/Foto:Zorana Jevtić)
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila