Obaveštajne službe Beograda i Prištine prate i logistički pomažu sam proces lobiranja za priznanje, odnosno za povlačenje priznanja, a kako kosovska služba nema kapaciteta da taj posao izvede sama, oslanja se na službe SAD i Nemačke

Dok se Srbija hvali vestima koje su sve zemlje povukle priznanje Kosova, a iz južne srpske pokrajine "trče" da te iste vesti demantuju, iza kulisa besni pravi špijunski rat Beograda i Prištine, ocenjuju sagovornici Kurira.


Ivica Dačić, šef diplomatije, nedavno je kazao da je još jedna zemlja povukla priznanje nezavisnosti Kosova, ali nije želeo da navede koja. Kako je izjavio, namerno će to da prećuti jer želi da Bedžet Pacoli, kosovski šef diplomatije, sam otkrije o kojoj je zemlji reč. Dačić je naveo i da su zemlje koje su povukle priznanje pod strašnim pritiskom.


Da li obaveštajne službe prate ovaj proces povlačenja priznanja i kolika je njihova uloga u tome? Prema rečima sagovornika našeg lista - veoma je značajna.


Obaveštajne službe Beograda i Prištine, smatraju oni, prate i pomažu logistički sam proces lobiranja za priznanje, odnosno za povlačenje priznanja, a kako kosovska obaveštajna služba nema kapaciteta da taj posao izvede sama, oslanja se na velike zapadne službe - SAD i Nemačke.


Orhan Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbednost, kaže da je proces lobiranja za povlačenje priznanja nezavisnosti potpuno inverzan i da je naša diplomatija ovo morala da radi u vreme proglašenja nezavisnosti Kosova.

0310-dado-djilas.jpg
Dado Đilas 

- Obaveštajne službe Srbije i Kosova bez dileme prate i pomažu logistički sam proces lobiranja za povlačenje priznanja Kosova (što je slučaj sa Srbijom) i za nova priznanja nezavisnosti (što je slučaj sa Kosovom). Kosovske obaveštajne službe nemaju ni kadrovski ni tehnički potencijal da pariraju našim službama, ali se zato oslanjaju na infrastrukturu i kapacitete velikih zapadnih službi koje podržavaju njihovu nezavisnost. Kao što se naše službe oslanjaju na podatke koje dobijaju od ruskih obaveštajnih službi - kaže Dragaš.

Kurir.rs/K.Blagović/Foto:Kurir

Milovan Drecun

Kadri Veselji napravio
Tačijevu tajnu službu


Prema rečima Milovana Drecuna, predsednika skupštinskog Odbora za KiM, nema sumnje da kosovska zvanična služba ima saradnju sa zapadnim obaveštajnim službama i da i jedni i drugi pomno prate sve što se dešava oko pokušaja secesije KiM.

foto: Zorana Jevtić

- Službe prikupljaju informacije prema kojima mi delujemo na planu povlačenja priznanja, a to rade da bi predupredile proces, da bi izvršile pritisak na te zemlje da ne povlače priznanje. Po pritisku zapadnih diplomata na zemlje koje su povukle priznanje mi možemo da zaključimo da postoji intenzivno praćenje aktivnosti koje sprovodi Srbija na diplomatskom planu, prati se preko diplomatskih mreža, a svakako i preko službi bezbednosti - kaže Drecun i dodaje da, pored zvanične, Albanci imaju i "ilegalni ŠIK" (ilegalnu tajnu službu).


- Tom ilegalnom službom rukovodi Kadri Veselji, to je Tačijeva partijska služba. Zapad zna za njeno postojanje i toleriše je. Ta služba je moćna jer raspolaže novcem koji dolazi iz kriminalnih fondova. Može se pretpostaviti da je ta ilegalna služba u nekim nedovoljno kontrolisanim demokratskim državicama koje su priznale Kosovo priznanje kupila tim kriminalnim novcem - dodaje Drecun.