SKANDAL! KOVČEZI ŽRTAVA PREKRIVENI RATNIM OBELEŽJIMA: Čeda se poklonio Orićevoj zastavi
Tabuti sa posmrtnim ostacima 35 Bošnjaka koji su juče sahranjeni u Memorijalnom centru u Potočarima pre početka dženaze bili su pokriveni ratnim zastavama Armije BiH.
Tako je obeležena 23-godišnjica zločina u Srebrenici, a isticanje ratnih zastava na mestu gde treba da se oda pošta žrtvama predstavlja svojevrstan skandal. Lider LDP Čedomir Jovanović ipak se poklonio tabutima prekrivenim zastavama koju je nosila i jedinica ozloglašenog Nasera Orića. Jovanović, koji je u Potočare stigao u društvu Ćamila Durakovića, izjavio je da mu se čini da su Bošnjaci stradali jednom, 1995. godine, a da "njegov narod i svi oni koji negiraju srebrenički genocid stradaju svakog dana".
Ni oni koji godinama dolaze u Potočare nisu se juče mogli setiti da su kovčezi žrtava bili prekriveni ratnim zastavama. Godišnjica je protekla u atmosferi pojačanih tenzija, samo dva dana nakon što su Majke Srebrenice nemačkom tužiocu predale spisak od 22.000 Srba "osumnjičenih za genocid u Srebrenici"
- Za genocid koji se ovde dogodio najviše je kriva srbijanska vlast, a onda i vlast Republike Srpske. Oni su podržali paravojne formacije koje su nas ovde ubijale, oni su krivi. Da bi se pomirili, Srbija mora da prizna ovaj zločin, Srbija mora da prizna genocid. Bez tog priznanja pomirenja nema, upamtite, a mi ovo Srbima nikad nećemo zaboraviti. Nije kriv ceo srpski narod, ali deo srpskog naroda jeste - poruke su koje su juče uglavnom ponavljali Bošnjaci koji su stigli u Potočare da odaju poštu svojim srodnicima.
Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsedništva BiH, juče je u Potočarima ponovio da se samo "istinom može doći do pomirenja na ovim prostorima".
- Negiranjem genocida i nagrađivanjem ratnih zločinaca ne može se do pomirenja. Političari iz Srpske treba da prekinu retoriku koja ponižava žrtve, kakva je to poruka mladima ako nagrađuju Radovana Karadžića za ono što je uradio u Srebrenici - rekao je Izetbegović, dodajući da je "ideologija mržnje koja je bila pokretač za genocid i danas prisutna".
Izetbegović je rekao da se 23 godine kasnije "još traga za oko hiljadu tela žrtava", a da oni koji znaju lokacije masovnih grobnica ćute. On je pozvao "one koji znaju te lokacije" da kažu "gde su posmrtni ostaci žrtava, da olakšaju i sebi i drugima".
I juče su u Potočare čitavog jutra stizale duge kolone automobila i autobusa iz pravca Sarajeva i drugih gradova BiH. U samom Memorijalnom centru, u kome je do sada pokopano 6.610 tela, bilo je juče više hiljada ljudi, među njima i brojne zvanice iz diplomatskog kora, a neki od učesnika nosili su zastave SAD, Turske, Hrvatske...
Dženazi, koju je predvodio reis Husein Kavazović, prisustvovao je i narodni poslanik, bivši muftija Muamer Zukorlić, a cveće na spomenik, pored ostalih zvanica, položili su i vođa nepriznate CPC Miraš Dedeić i srpski političar Čeda Jovanović.
(Kurir/Zoran Šaponjić/ foto Zoran Šaponjić)
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič