Amfilohije i Atanasije postali savetnici nove desničarske organizacije, koju predvodi Velimir Ilić. Pre njih u političke vode zagazili i Sava Janjić, Filaret, Artemije...

Vladika Amfilohije Radović i umirovljeni vladika Atanasije Jevtić ulaze u politiku, i to kao savetnici nove organizacije desnice na političkoj sceni, otkrio je predsednik Nove Srbije Velimir Ilić.

Oni, međutim, nisu prvi iz redova Srpske pravoslavne crkve koji ulaze u sferu politike, jer je ovih nedelja isto, prema tvrdnjama nekih političara, učinio i iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić, a javnost je odavno upoznata i s bliskim odnosom umirovljenog vladike Filareta i lidera SRS Vojislava Šešelja, koji ga je i odlikovao 2015. Artemije Radosavljević, raščinjeni episkop raško-prizrenski, čak je 2007. išao u Brisel i Vašington kako bi pregovarao o položaju južne srpske pokrajine.

Takvi izleti, ocenjuju verski analitičari, nisu zabranjeni. Sveštena lica, navode, imaju pravo da iznesu svoj politički stav, ali je situacija na političkoj sceni, gde praktično i nema jake strane suprotstavljene vladajućoj koaliciji, paradoksalno dovela do toga da je Crkva danas najveća opozicija.

Teška situacija

Željko Injac, verski analitičar, naglašava da ne postoji zabrana što se tiče političkog savetovanja, te da sveštena lica imaju pravo na svoje političko mišljenje.

- Sekularizam ne znači da Crkva nema pravo da iznese svoj stav. Sveštena lica o pitanju KiM ne mogu da zauzmu drugačiji stav od onog na saboru. Situacija je teška, sa jedne strane, državni vrh traži kompromisno rešenje koje će koliko-toliko biti u korist Srbije, dok sa druge strane, Crkva ne može da odustane od imovine koju je vekovima čuvala na KiM - kaže Injac.

Dodaje da je opozicija u Srbiji mlitava i, umesto da se bavi narodom na Kosovu, ona priča o fer izborima, te je zato Crkva nesvesno upala na taj teren.

- Crkva je nesvesno ispala opozicija, jer nema ko da pokrije taj deo brige o narodu na Kosovu - navodi Injac.

Moć i uticaj

Verski analitičar Miroslav Keveždi kaže da je SPC u ovom trenutku najveća opozicija u Srbiji:

0251-miroslav-kevezdi-foto-media-centar.jpg
Foto: Media Centar

- Crkva pripada civilnom društvu. Jedna od stvari koja oblikuje civilno društvo jeste to što se ljudi ne bore za moć, već za uticaj. Uvek Crkva želi da utiče, jer želi određene ishode. U Ustavu stoji da su Crkva i država odvojene, pitanje je da li je u ovom slučaju država moćnija ili slabija od SPC. Po mom mišljenju, u ovom trenutku najveća opozicija i jeste Crkva.

Kombinacije

Ilić ispalio Savez za Srbiju

Velimir Ilić je otkrio da će u novoj organizaciji, koju pokreće u septembru, rukovodstvo biti potpuno novo, a da će pored njega i dvojice pomenutih vladika, jedan od savetnika biti i akademik Matija Bećković. Voleo bi, kaže Ilić, kad bi i Vojislav Koštunica prihvatio da bude deo tog savetodavnog tela. Ovo će, inače, biti još jedan opozicioni savez, što je mnoge iznenadilo, jer je Ilić prethodno najavljivao da će se priključiti Savezu za Srbiju, ali im je, po svemu sudeći, okrenuo leđa.

Katarina Blagović/ Foto: Zorana Jevtić