STEFANOVIĆ O MIGRANTSKOJ KRIZI I FRONTEKSU: Srbija neće biti sabirni centar za migrante
Fronteks dolazi tek kada se potpiše sporazum i ako ga parlament usvoji. To je samo dodatna mogućnost, nema bojazni da će nas neko okupirati, poručuje ministar Nebojša Stefanović.
EU je žestoko podeljena o pitanju prihvatanja migranata, te postoji bojazan da bi oni mogli da ostanu "zaglavljeni" na tlu Evrope, uključujući i Srbiju, dok zemlje članice ne nađu kompromisno rešenje.
Dok neke zemlje Unije uporno odbijaju priliv migranata (Mađarska), a druge, predvođene Francuskom, pozivaju na solidarnost, Evropska komisija, s druge strane, predlaže ogromno jačanje Fronteksa (Evropske obalne i granične straže). To bi, prema najcrnjem scenariju, moglo da dovede do stvaranja praktično sabirnih centara u zemljama koje imaju liberalnu politiku prema migrantima.
Prema nekim procenama, između čak šest i deset miliona potencijalnih migranata nalazi se u okruženju Unije. Kada se tome doda da je Srbija nedavno parafirala sporazum sa Fronteksom, pitanje se nameće samo - da li će upravo Srbija biti taj prostor iz najcrnjeg scenarija?
Nebojša Stefanović, ministar unutrašnjih poslova, u razgovoru za Kurir kaže da je Fronteks tu da pomogne i da Srbija neće biti sabirni centar za migrante.
- Sporazum s Fronteksom ne predviđa osnivanje sabirnih centara, niti se Fronteks time bavi. Fronteks se, pre svega, bavi zaštitom granica, i to članica EU. Fronteks može da dođe tek kada se potpiše sporazum, pošto je trenutno samo parafiran, i ako ga parlament usvoji. Tada, ako ih Srbija pozove, oni će obavljati posao isključivo u saradnji s našim policajcima. To nam samo daje mogućnost i nema nikakve bojazni da će neko doći da nas okupira, kako to neki predstavljaju - kaže ministar policije i dodaje:
- Kada je u Srbiju 2015. ulazilo i 15.000 migranata dnevno, mi smo tada tražili pomoć zemalja EU i u skladu s bilateralnim sporazumima došli su nam policajci iz Mađarske, Austrije, Češke, Francuske, Slovenije, Slovačke... Oni su nam pomagali da se kontroliše i zaustavi migrantski tok. Koristili su savremene termovizijske uređaje i pomagali nam da se broj migranata smanji i da sprečimo da unesu nešto što bi moglo da naškodi našim građanima. Naravno da su najveći teret podneli naša policija i drugi državni organi. Ovaj sporazum će pomoći da Fronteks, ako ponovo dođe do značajnije krize u migracijama, pomogne u sprečavanju nezakonitih ulazaka migranata u Srbiju.
Na pitanje da li će Fronteks biti i na jugoistočnim granicama Srbije, Stefanović kaže:
- Apsolutno. Ukoliko ih pozovemo biće, pre svega na granici s Bugarskom i Makedonijom. Policajci koji su već dolazili bili su raspoređivani na tim granicama, a ne na našu granicu s Mađarskom.
Kurir.rs/K.Blagović/Foto:Profimedia
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA