Autonomija Vojvodine nije sporna, ali je različito tumače
BEOGRAD - Funkcioneri SNS-a, DS-a i LSV-a saglasili su se da Vojvodina treba da ima autonomiju, ali autonomiju različito tumače.
Liga socijaldemokrata Vojvodine odlučila je da ipak učestvuje u Vladi Vojvodine, jer se "svi koji se zalažu za autonomiju moraju držati zajedno", kaže potpredsednica LSV-a Aleksandra Jerkov i podseća da je njena stranka sa Savezom vojvođanskih Mađara i Demokratskom strankom 12 godina u koaliciji, a u nekim opštinama sa DS-om i duže.
LSV u Vladi Vojvodine ima dva sekretarijata, što je manje nego ranije, ali Jerkov objašnjava da uslov LSV-a "nisu bila mesta, nego posao koji će Vlada Vojvodine raditi".
"Mora se usvojiti zakon o finansiranju nadležnosti Vojvodine u naredne četiri godine, to je naš zahtev od DS-a", objašnjava Aleksandra Jerkov.
Ekonomska situacija uslovila je manji broj resora, kaže šef poslaničke grupe Demokratske stranke u Skupštini Vojvodine Borislav Novaković.
"Imperativ trenutka bio je da se objedine resori i sve što se može objediniti". Personalna rešenja su manje bitna, ali ipak jedno posebno izdvaja - mesto sekretara za za poljoprivredu.
"Goran Ješić je nauspešniji gradonačelnik u Srbiji po kriterijumu privlačenja stranih investicija i to je kriterijum vlasti, zato je Ješić iz Inđije došao u Vladu Vojvodine i preuzeo najvažniji resor, a verujem da je to personalno rešenje dobar potez", objašnjava Novaković gostujući u Emisiji "Oko 11".
S druge strane, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Igor Mirović ne veruje da će nova Vlada Vojvodine, iako su neki sekretari promenjeni, raditi bolje.
"Nova Vlada ne može ništa da promeni, bez obzira na nova imena, okosnica Vlade je ista i program i politika su isti, a to znači porast broja nezaposlenih, bežanje Vojvodine iz zone najrazvjenijih delova Srbije", kaže Mirović i podseća da danas samo jedna opština iz Vojvodine među deset sa najboljim platama u Srbiji.
Kaže da će kritikovati rad Vlade i da će nastojati da izazovu vanredne izbore, podstaknuti i odlukom Ustavnog suda.
I dok potpredsednica LSV-a sumnja da će nova republička vlada poštovati interese Pokrajine i najavljuje da će je kritikovati kad god ne bude poštovala interese Vojvodine, šef poslaničke grupe DS-a smatra da treba uspostaviti "skladan odnos između različitih nivoa vlasti, bez obzira na to ko je čini".
"Nije mi problem da pružim ruku vlasti, da bismo rešavali probleme Vojvodine, ne želimo konfrontaciju, pogotovo ne ideološku i političku", kaže Novaković.
I Mirović smatra da je saradnja moguća "u okviru ustava i zakona", a da su posebno pitanje rashodi u Vojvodini, gde je neophodna transparentnost.
Autonomija - ustavna kategorija
"Naša država je Srbija, ali u našem srcu je Pokrajina Vojvodina i važno je da se krećemo u granicama Ustava", kaže funkcioner SNS-a.
Odluku Ustavnog suda stranke različito tumače.
"Ako Ustavnom sudu smetaju sve one stvari koje su smetale nekada u Skupštini Tomislavu Nikoliću, onda je Ustavni sud doneo odluku isti onaj dan kad je objavljeno da će vladu formirati iste one stranke koje su pre 20 godina ukinule autonomiju Vojvodine", kaže Jerkov, ocenjujući da vreme donošenja te odluke nije slučajno.
Ona smatra da osporene odredbe Zakona o prenosu nadležnosti nisu antiustavne, a kao primer navodi da su to odredbe koje definišu pomoć trudnicama, porodicama, samohranim roditeljima, stambeno pitanje mladih naučnika.
"Ako Vojvodina ne može to da radi, da tako pomaže građanima, onda je Ustav - antivojvođanski", kaže Jerkov.
Ustav nije antivojvođanski, možda je antiligaški i u nekim delovima antidemokratski ili može biti antinaprednjački, kaže Mirović i podseća da su u donošenju Ustava učestvovale su sve stranke i da je izglasan velikom većinom.
Funkcionerka LSV-a odgovara da je Ustav "donet preko noći, pod pritiskom SRS-a", za razliku od Statuta Vojvodine za koji je bila organizovana javna rasprava.
I funkcioner DS-a podseća da je Ustavni sud osporio "samo 20-ak pozicija u Zakonu o prenosu nadležnosti", dok Statut, kaže, nije osporen. Novaković takođe pita zašto su osporene neke odredbe o socijalnim davanjima.
Potpredsednica LSV-a smatra da je nedopustivo što je Ustavni sud osporio postojanje kancelarije Vojvodine u Briselu, kad kancelarije imaju i neki gradovi, kao što su Kragujevac i Niš i kaže da to "nije ravnopravnost pred zakonom".
O tome da kancelarija u Briselu treba da postoji svi su saglasni
"Mislim da je kancelarija dobra stvar", kaže Mirović. "Mi imamo odeljenje a ne kancelariju za evropske poslove, tako da to nije u koliziji", kaže Novaković.
Prema njegovim rečima, vojvođanska autonomija posle odluke Ustavnog suda funkcionisaće "kao do pre dva dana".
"Imamo druge zakonske odrednice, tako da se suštnski ništa neće menjati", kaže Novaković.
I dok naprednjaci kao izlaz iz novonastale situacije vide nove izbore, funkcioner demokrata poručuje da su izbori bili pre dva meseca i da novi neće promeniti ništa.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti