Lično mislim da je svako rešenje koje će voditi promeni granica komplikovano i teško, ali ga ne bih u potpunosti isključio, sve zavisi od okolnosti i datih garancija dve strane, rekao je u intervju za RSE Štefan Lene, bivši generalni direktor Sekretarijata za Zapadni Balkan u Savetu EU, dugogodišnji austrijski diplomata, sada ekspert Carnegie Europea za Brisel i EU.

Veruje da EU uskoro mora doneti odluke o početku pristupnih pregovora sa jevernom Makedonijom i Albanijom, i odobriti viznu liberalizaciju za Kosovo, radi čuvanja kredibiliteta EU u regionu.

"Ja se nadam da će rešenje spora oko imena, Skoplja i Atine, voditi ka nekom novom momentumu da se reše i ostala sporna pitanja na Balkanu. Jasno je da je dijalog Kosova i Srbije u stagnaciji već dugo i to je veliko skretanje pažnje sa reformi u obe države i prepreka da se zemlje kreću napred prema EU.

Interesantno je da vođstvo obe države izgleda spremno i misli da je na putu da pronađu rešenje ovog pitanja, sveobuhvatno rešenje, što je, kao što znate, jedan od uslova i da Srbija krene napred prema EU.

Precizne činjenice o mogućem sporazumu veoma je teško proceniti. Ja lično mislim da je sve što vodi promeni granica suštinski veoma komplikovano i teško, ali ga ne bih isključio u potpunosti, jer zavisi od okolnosti i datih garancija, a zavisi i od posledica po susedne države u regionu.

Dakle, ja ne bih rekao da je to moje poželjno rešenje, ali ga ne bih isključio u potpunosti i ne mora neophodno proizvesti negativne posledice i biti loša stvar.

Osvrćući se na reakciju EU, Lene je rekao da se o tome neće govoriti narednih nekoliko nedelja.

"Prema onom što sam do sada čuo od Prištine i Beograda nije izgledno da će biti govora o tome u sledećih nekoliko sedmica, ali, kao što sam rekao, promena granica je uvek problematična i teška i razumljivo je da su neke države veoma skeptične po tom pitanju", rekao je Lene.

Slobodna Evropa