Upitan da li je Haški tribunal opravdao svoje postojanje, on kaže da je oslobađanje Nasera Orića bilo sramotno

BEOGRAD - Nekadašnji komandant Unprofora u BiH Luis Mekenzi kaže da je agresija NATO na Srbiju 1999. godine bila ogromna greška Alijanse.

"To sto se događalo na Kosovu 1998. i 1999. godine bio je interni obračun vaših legitmnih snaga bezbednosti sa teroristima koje je američka pi-ar kompanija iz terorističkih uniformi preodenula u borce za slobodu. Ista ta agencija prethodno se uvežbala ratujući za potrebe bosanske vlade protiv Srba. Ta 1999. bila je godina kada je NATO slavio 50 godina postojanja, a nije imao neprijatelja ni na vidiku. Vaša zemlja je zato bombardovana", rekao je Mekenzi za Novosti.

Upitan da li je Haški tribunal opravdao svoje postojanje, on kaže da je oslobađanje Nasera Orića bilo sramotno.

"Taj čin je potvrdio pristrasnost suda i to zauvek", kaže kanadski general.

Upitan kako komentariše odustajanje Haškog tribunala od nekih tačaka optužnice u slučaju "Markale" ili "Vaso Miskin", Mekenzi navodi da je gledao kako se sa srpskih položaja granatira Sarajevo.

"To su bila granatiranja, a ne bombardovanja. Smatram to za ratni zločin za koji Mladić snosi odgovornost. S druge strane neke snajperske i pešadijske zasede i bombaški napadi u Sarajevu su krajnje sumnjivi i nepotvrđeni", kaže Mekenzi.

Ko je Luis Mekenzi?

Luis Makenzi (engl. Lewis MacKenzie; Truro, 30. april 1940) je penzionisani kanadski general-major i pisac. Makenzi je najpoznatiji po tome što je osnovao i komandovao Sektorom Sarajevo u okviru UNPROFOR-a u Jugoslaviji 1992. godine.

Makenzi je rođen u gradu Truro, Nova Škotska. Priključio se vojsci The Queen's Own Rifles of Canada i dobio je oficirsku povelju 1960. godine. Služio je u prvoj mirotvornoj misiji u Pojasu Gaze 1963. godine, a vratio se 1964. godine. Sledeće godine je služio u mirotvornoj misiji na Kipru. Dobio je čin majora 1971. godine.

Na mestu general-majora kanadskih oružanih snaga, Makenzi je podneo ostavku 1993. godine, posle 35 godina službe. Napisao je knjigu „Mirotvorac: Put do Sarajeva“ (engl. Peacekeeper: Road to Sarajevo) u kojoj opisuje svoja lična iskustva tokom službe u Sarajevu.

Na kanadskim federalnim izborima 1997. godine, Makenzi je bio kandidat Progresivnih konzervativaca iz centralnog Ontarija za Parlament Kanade. Džan Šarest je izjavio da u slučaju da je Mekenzijeva partija pobedila, Mekenzi bi postao zamenik premijera Kanade. Makenzi je osvojio drugo mesto, posle kandidata Liberalne stranke Endija Mičela. Godine 2006, postao je član Ordena Kanade (engl. Order of Canada).

Govoreći o Srebrenici, kaže da se 1995. godine dogodio ratni zločin, ali ne i genocid. "Pretohdno ratni zločin u selima oko Srebrenice počinile su trupe koje je vodio Naser Orić. Njegove jedinice su izlazile iz enklava koje su štitile snage UN i činile zverstva nad Srbima. To je takođe ratni zločin. O genocidu nad Bošnjacima ne može da se govori, jer su snage bosanskih Srba uredno evakuisale sve civile, žene, decu i starce iz rejona borbenih dejstava", ističe Mekenzi.

Kaže da je još ranije rekao da je agresija NATO bila ilegalna i neopravdana i da je videvši stanje na terenu predložio ragraničenje Srba i Albanaca na Kosovu i da nova granica između dva naroda ide od istoka do zapada na opštoj liniji kroz Prištinu.

Mekenzi smatra da je Srbiji mesto na Zapadu, kao i da, uprkos greškama koje su učinjene, Srbija treba da uđe u NATO. "Doprinos Srbije savezničkim pobedama u prošlosti je istorijski nemerljiv", zaključio je Mekenzi.

(Kurir.rs/Tanjug/Večernje novosti)