SKUPŠTINA DOŽIVELA DRASTIČNU TRANSFORMACIJU: Oni su u parlament ušli bez izbora
Najmanje 30 poslanika sadašnjeg saziva promenilo je stranački dres, a najdalje su otišli oni koji su prokrijumčarili stranke koje nisu ni postojale u vreme izbora
Srpski parlament postao je rasadnik preletača, jer je prolazno vreme aktuelnog saziva odlično: najmanje 30 poslanika je promenilo stranku!
Poslednje prestrojavanje unutar Dveri, koje su zbog prebega i svađa ove nedelje ostale bez poslaničkog kluba, samo je vrh ledenog brega. Sagovornici Kurira kažu da je koristan i dobar princip da mandat pripada poslaniku ovoga puta pretvoren u svoju suprotnost, jer su brojna talasanja u opoziciji sadašnji sastav parlamenta dovela do apsurda.
Vuk Jeremić i Dragan Đilas najbolje su iskoristili preletačke sposobnosti pojedinih poslanika i uspeli da bez učešća na izborima uvuku svoje stranke u parlament. Glas Jeremićeve Narodne stranke čuje se u Skupštini kroz poslaničke nastupe Sande Rašković Ivić, koja je ušla sa liste DSS, Dijane Vukomanović, koja je ušla sa liste SPS, i Miroslava Aleksića, koji je ušao u klupe kao poslanik sa liste Borisa Tadića, Čedomira Jovanovića i Nenada Čanka. Ova trojka je u međuvremenu dobila visoke pozicije u Jeremićevoj stranci.
Tek formirana Stranka slobode i pravde Dragana Đilasa dobila je svog zastupnika tako što je Marinika Tepić, koja je postala potpredsednica ove partije, izneverila prvo LSV, sa kojim je ušla u parlament, a zatim i Zorana Živkovića, koga je praktično oterala iz sopstvenog poslaničkog kluba i sela na mesto šefa poslaničke grupe Klub samostalnih poslanika.
Politička trgovina
Gotovo je nemoguće ispratiti kako su se pravile kombinacije za formiranje poslaničkih klubova, kako su se raspadali postojeći i pravili novi i, na kraju, kako je politička trgovina u parlament prokrijumčarila ne samo stranke i pokrete koji nisu učestvovali na izborima već nisu ni postojali u vreme održavanja izbora.
Izvršni direktor agencije "Faktor plus" Vladimir Pejić za Kurir kaže da je to najdrastičnija anomalija koju je doneo princip da mandat pripada poslaniku.
- Pratimo evropske vrednosti i ovaj princip ima svoje utemeljenje, ali to je sada otišlo u svoju suprotnost, kao što se često u Srbiji dešava. Umesto da ti poslanici zadržavaju mandat upravo da bi odgovarali građanima, došli smo u situaciju da oni trguju time i bukvalno predaju legitimitet nekim novonastalim pokretima i strankama koje ne samo da nisu učestvovale na izborima nego nisu ni postojale u vreme izbora. To je zaista najveći apsurd - naglašava Pejić.
Prekrajanje izborne volje
Za njega su problematični i oni koji prihvataju takve poslanike.
- Meni bi bilo ispod časti da primim tako nešto bez ikakve zasluge. Valjda neki politički ponos im nalaže da se izbore sami za poslanička mesta. Najblaže rečeno je neozbiljno ovo što imamo danas, a to je da neki poslanici čak i po nekoliko puta promene stranku ili klub i drastično odstupe od onoga za šta im je poveren mandat - naglašava naš sagovornik.
Pravni stručnjaci smatraju da bi ovakvo prekrajanje izborne volje građana moglo da bude sprečeno novim pravilima u Poslovniku Skupštine, kojim bi poslanik mogao da napusti matični poslanički klub, ali bi mu, ukoliko odluči da ga napusti, bilo zabranjeno da ode u drugi, dakle, mogao bi da bude isključivo slobodni poslanik.
Kurir.rs/Ivana Kljajić
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela