Naš državni vrh danas u Berlinu nastupa s podrškom Rusije i Kine, dve od tri najveće sile sveta, bez kojih se kosovski čvor ne može razvezati

Rusija i Kina, dve od tri najveće svetske sile, potvrdile su podršku nezavisnoj poziciji Srbije i njenoj neutralnoj politici, i to je najdirektniji učinak višednevnog boravka predsednika Aleksandra Vučića u Kini.

Bilateralni sastanci Vučića s kineskim predsednikom Si Đinpingom i predsednikom Rusije Vladimirom Putinom nisu mogli da dođu u boljem trenutku, s obzirom na forsiranje da se ubrza rešavanje pitanja Kosova i Metohije. Iako u drugom planu, susreti Vučića sa svetskom političkom elitom u političkoj, ekonomskoj i diplomatskoj sferi bili su prilika da se dodatno učvrsti međunarodna pozicija Srbije.

9879879879.jpg
Foto: EPA/Salvatore Di Nolfi, EPA/Ian Langsdon, Parker Song/AP, AP/Anjum Naveed, AP/Olivier Matthys

Predsednik Vučić se sastao s još nekim od najmoćnijih ljudi sveta - Antoniom Guteresom, generalnim sekretarom UN, Kristin Lagard, direktorkom MMF, Ulijem Maurerom, predsednikom Švajcarske, Filipom Hamondom, britanskim ministrom finansija, Aleksandrom Lukašenkom, predsednikom Belorusije, Sebastijanom Kurcem, kancelarom Austrije, Sergejom Lavrovom, šefom ruske diplomatije, Viktorom Orbanom, predsednikom Mađarske, Aleksisom Ciprasom, premijerom Grčke, Muhamedom bin Rašidom al Maktumom, premijerom UAE, Imranom Kanom, premijerom Pakistana...


Ovaj pozamašni politički kapital, stečen za svega nekoliko dana u Kini, šef srpske države već danas nosi u Berlin, gde se pod pokroviteljstvom nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Emanuela Makrona okuplja sasvim drugačije raspoloženo društvo, sastavljeno od lidera država koje su sve, osim BiH, priznale nezavisno Kosovo.


Bivši diplomata Zoran Milivojević naglašava za Kurir da je upravo zbog ove okolnosti posebno važno što je pozicija Srbije ojačana u Kini i afirmisana je njena spoljna politika. Kako napominje, poseban kvalitet srpsko-kineskim odnosima daje činjenica da Kina ničim ne uslovljava Srbiju.

0203-marina-lopicic-copy.jpg
Foto: Marina Lopičić

- Povodom KiM dobili smo potvrdu podrške dve od tri najveće svetske sile, i to u dve ključne stvari: jedno je suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, a drugo je njena pozicija za rešavanje pitanja KiM. Posebno nam to znači zbog toga što se kosovsko pitanje ne može rešiti bez Rusije i Kine. Zato sam siguran da Srbija neće pristati da se o pitanju Kosova razgovara s pozicija nametanja rešenja, ucena Srbije i neprihvatanja interesa Srbije - ocenjuje naš sagovornik.


I poslovično pesimistični Vučić ne krije da u Berlin putuje rasterećeniji.


Tretman koji je Vučić imao u Kini tumači se kao potvrda ogromnog poštovanja Kine prema Srbiji. Vučić je na forumu „Pojas i put“ imao počasno mesto uz kineskog predsednika, Kinezi su igrali u srpskim narodnim nošnjama, kineski mediji su posebne emisije posvetili Vučiću, ali i Železari u Smederevu, kao najvećoj kineskoj investiciji u Srbiji...

- Poseban tretman koji smo imali kod kineskih domaćina je znak strateškog partnerstva i prijateljstva. Kina Srbiju ničim ne uslovljava, i to je najveći kvalitet kinesko-srpskih odnosa, a potvrđeno je i da Srbija u ovom prostoru ima centralno mesto u realizaciji projekta „Pojas i put“ - ocenio je Milivojević.

Novi zamah u ekonomiji

KINA OZBILJNO RAČUNA NA SRBIJU


Centralna ekonomska tema sastanka Vučića i Putina bila je izgradnja energetske infrastrukture. Naša delegacija potpisala je potpisala važne memorandume i sporazume iz oblasti saobraćaja i IT.

foto: Beta/Miloš Miškov

Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević ocenjuje za Kurir da će poseta Kini imati višestruke ekonomske efekte za Srbiju i njene građane.

- Od važnih investicija bih izdvojio železničku prugu Beograd-Budimpešta, za šta je sada precizirano finansiranje i izvođenje. Zatim Koridor 11, industrijski park u Borči, koji će se realizovati za godinu-dve. Nov je dogovor o finansiranju beogradskog metroa. Sve ovo je važna infrastruktura koja utiče na dugoročni trend ekonomskog rasta i privlačenja daljih investicija - zaključuje Kovačević.

Milojko Arsić
DOBRI I LIČNI ODNOSI SIJA I VUČIĆA

foto: Tanjug

Profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić smatra da je poseta Kini bila izuzetno uspešna i u privrednom smislu.

- To je nastavak uspešne saradnje Srbije i Kine. Potpisani su sporazumi koji su ranije nagovešteni, što znači da se ozbiljno radi na povezivanju dve zemlje. Cela ideja Kine o inicijativi „Pojas i put“ vrlo je korisna i znači povezivanje sveta. Srbija je u svemu tome dobila ulogu centralne zemlje u južnoj i jugoistočnoj Evropi, što jeste uređeno geografskim položajem, ali i dobrim političkim i ličnim odnosima predsednika Vučića i Sija - naglašava on za Kurir.

Susret s najuticajnijim ljudima Kine

KINESKI KISINDŽER RUČAO S VUČIĆEM

foto: EPA/OLIVIER HOSLET, EPA/KENZABURO FUKUHARA, EPA/WU HONG

Vučić je rekao da mu je posebno inspirativan bio razgovor s Vangom Huningom, koji se smatra ideologom moderne Kine i najbližim pomoćnikom predsednika Sija u kreiranju spoljne politike Kine. Zovu ga i „kineski Kisindžer“.

- Mi smo više od dva sata bili zajedno, razgovor, koji je trebalo da traje 15 minuta, trajao je sat vremena, pa ručak još duže od sat vremena. Mnogo toga sam naučio, on je čovek koji je napisao vredne knjige koje ne možete da nađete ni na kineskom jeziku - rekao je Vučić.
Huning je u čast predsednika Srbije priredio svečani ručak, na kojem je služen lokalni kulinarski specijalitet - pekinška patka.

nova-29.04.2019.jpg
Foto: Kurir

ČITAJTE KURIR

(Foto: EPA , Profimedia,Beta)