Mlađan Đorđević je na sve načine lobirao da njegov prijatelj vladika Grigorije bude izabran za patrijarha kako bi uspostavio kontrolu nad Srpskom pravoslavnom crkvom

Mlađan Đorđević, siva eminencija Saveza za Srbiju i kum Dragana Đilasa, lobirao je godinama da njegov dugogodišnji prijatelj i vladika Grigorije bude izabran za patrijarha, otkriva Kurir. On je na taj način, kako saznajemo, želeo da uspostavi kontrolu nad Srpskom pravoslavnom crkvom.

vladika-grigorije.jpg
Youtube Printscreen 

Đorđević je, naime, gotovo tri decenije prijatelj sa vladikom Grigorijem, još od demonstracija 1992. Pomagao mu je u karijeri, naročito u vreme kada je bio savetnik predsednika Srbije Borisa Tadića. Tada je država čak dala veliku svotu novca Eparhiji zahumsko-hercegovačkoj, na čijem čelu je bio upravo vladika Grigorije.

Zbog finansija prebačen u Nemačku

Vladika Grigorije je, posle 19 godina vođenja Eparhije zahumsko-hercegovačke, na Saboru SPC prošle godine premešten u Nemačku.

Jedan od razloga, kako se spekulisalo, može biti i poslovanje Eparhije zahumsko-hercegovačke, tj. finansijska istraga bosanske obaveštajno-bezbednosne agencije Sipa.

Naime, od njegovog ustoličenja, ta eparhija je osnivala firme i kupovala akcije, bavila se hotelijerstvom, poljoprivredom, proizvodnjom vina. Zaduživala se i kod komercijalnih banaka, a za kredite zalagala crkvene nekretnine.

Obostrani interes


- Đorđević je postavljao sebi bliske ljude na čelna mesta u Crkvi, a onda je pokušao da utiče i na ustoličenje poglavara SPC. U crkvenim krugovima su lobirali da Grigorije nasledi patrijarha Pavla. On se, zauzvrat, nije libio da daje političke izjave i otvorenu podršku bivšoj vlasti - navodi izvor Kurira i dodaje:


- Đorđević je preko medija naklonjenim tadašnjem DS favorizovao Grigorija, pisani su hvalospevi o njemu. Čak dve godine pre izbora za poglavara SPC, koji su bili januara 2010, tako agresivnom kampanjom Grigorije je maltene bio promovisan za patrijarha.

Zadržao uticaj


Injac tvrdi da Đorđević, iako sada u opoziciji, i dalje ima određen uticaj u SPC:


- Đorđević i dalje ima uticaj u tom klanu oko mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, u kom su i dalje Grigorije, sada episkop Diseldorfa i Nemačke, penzionisani vladika Atanasije i episkop Maksim.

Vršio pritisak


Nema dešavanja u SPC, tvrdi verski analitičar Željko Injac, u koja Đorđević nije bio upleten "dok je u rukama imao poluge vlasti".


- Naravno da je Đorđević imao uticaj u SPC. Oni su vršili pritisak, kako se naglas pričalo tada u crkvenim krugovima, da Grigorija izguraju za patrijarha. To je bio prevelik zalogaj, onda su pokušali da ga postave na čelo Eparhije beogradsko-karlovačke, središnje i najveće u SPC. Grigorije je čak govorio "nije mi bitno što nisam patrijarh, važno je da budem u Beogradu, gde su sva značajna dešavanja i gde se donose odluke za državu i Crkvu" - priča Injac i navodi da je tu priču stopirao patrijarh Irinej, koji je zadržao i titulu mitropolita beogradsko-karlovačkog.


Od Đorđevića i vladike Grigorija, na telefone poznate redakciji, nismo uspeli da dobijemo komentar.


(Kurir.rs/Biljana Bojić/Foto:Beta/Armenija Zajmi Bešević, Zorana Jevtić)