U delegaciji francuskog predsednika Emanela Makrona koja u ponedeljak dolazi u dvodnevnu posetu Srbiji biće i poznati umetnici našeg porekla.

Među njima je francuski umetnik Enki Bilal, inače rođen u Beogradu.

"Drago mi je što me je predsednik Makron pozvao da budem u zvaničnoj delegaciji. Nismo se do sada sreli, ali su mu poznati moje poreklo i artistički angažman. Nisam samo crtač stripova, već i reditelj, slikar, scenograf, radim puno toga, i deo moje misije će biti da se sretnemo sa određenim brojem srpskih umetnika i obnovimo veze", kaže Bilal.

Dodaje i da je u planu učvršćivanje odnosa u političkom, ekonomskom i vojnom domenu. Biće reči i o Kosovu, kao i o onome što se događalo kod Trijumfalne kapije na komemoraciji povodom stogodišice završetka Prvog svetskog rata. Ceremonija pred Spomenikom zahvalnosti Francuskoj trebalo bi da bude početak novog otopljavanja naših odnosa, kaže Bilal.

I Reno Žirar, francuski novinar, navodi tri aspekta ove posete.

"Prvi je jačanje odnosa u domenu kulture i susret sa studentima iz Srbije. Nadam se da će to dati doprinos povećanju broja srpskih studenata u Francuskoj. Ne treba zaboraviti da je Spomenik zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu podignut i zbog toga što je Francuska prihvatila hiljade srpskih đaka i studenata tokom Prvog svetskog rata, kao što je prihvatila ranjene borce, ratovala zajedno sa srpskim vojnicima i učestvovala u oslobađanju Srbije i Beograda".

Kao drugi aspekt posete navodi podršku Francuske uzlasku Srbije u EU, a treći je, dodaje, vizija regionalne bezbednosti kou će Makron izneti, ali, napominje, želeće da sasluša i srpsku stranu s tim u vezi, kao i šta može da se uradi po pitanju rešavanja "albanskog iredentizma na Balkanu".

Geopolitičar Žak Rupnik smatra da je došlo vreme da se okrene stranica posle traumatizma devedesetih, rata na Kosovu i bombardovanja.

"Veoma je važna tema proširenja. Francuski predsednik treba da objasni smisao usporavanja evrointegracija Zapadnog Balkana i da istakne da proširenje treba da ostane apsolutna perspektiva. Ako želimo da srpsko društvo ostane privrženo evropskoj ideji, taj proces mora da zadrži kredibilitet", zaključio je Rupnik.

(Kurir.rs/Tanjug/Večernje novosti)