Pred novom vladom da obori rekord po broju usvojenih akata
BEOGRAD - Skupština Srbije u prethodne četiri godine usvojila je više od 1.000 zakona i drugih akata, što je najviše od 2000. godine, pa će nova vlada i skupštinska većina imati tokom predstojećeg mandata "zadatak" da dostigne ili čak i obori taj rekord.
Odlazeći kabinet Mirka Cvetkovića i saziv pod vođstvom Slavice Đukić Dejanović doneli su oko 800 zakona i blizu 200 drugih odluka, što ga po efikasnosti izdvaja u odnosu na sve prethodne sazive republičkog parlamenta od petooktobarskih promena.Prethodna skupštinska većina bila je i jedina koja je od 2000. godine uspela da "izdrži" pun mandat.
Prvi skupštinski saziv nakon petooktobarskih promena, koji je formiran 22. januara 2001. godine, za dve i po godine, koliko je trajao, doneo je 107 zakona i 53 druge odluke, a sledeći saziv koji je formiran 27. januara 2004. godine 170 zakona i 120 odluka više. Od 14. februara 2007. godine, kada je konstituisan sledeći skupštinski saziv, koji je trajao samo godinu i po, doneto je 76 zakona i 44 odluke.
Uoči nastavka aktivnosti najvišeg zakonodavnog tela, koje se očekuje nakon izbora vlade sledeće sedmice, u skupštinskoj proceduri nove parlamentarce čeka 106 neusvojenih zakonskih predloga.Od 106 zakonskih predloga i drugih akata koji čekaju u proceduri, Vlada Srbije je predložila 75, dok su ostale zakonske predloge uputili pojedini poslanici i građani, a skoro svi su u republički parlament stigli za vreme prethodnih saziva.
Međutim, da li će nova većina o njima i raspravljati i izjašnjavati se odlučiće nova vlada.
Kako je ranije objasnila poslanik kluba "Izbor za bolji život" Nada Kolundžija, koja je u prethodnom sazivu bila šefica poslanika "Za evropsku Srbiju", po pravilu nova vlada iz skupštinske procedure povlači sve zakone iz prethodnog saziva nakon čega utvrđuje prioritete i da li će ih vraćati u tom ili izmenjenom obliku ili ih uopšte neće vraćati.
Od konstituisanja novog saziva parlamenta 31. maja, u skupštinsku proceduru su upućena samo dva akta, koja je predložio poslanik opozicione D S S Radojko Obradović, koji traži izmenu Zakona o porezu na dodatu vrednost i donošenje zakona o rokovima plaćanja obaveza korisnika javnih sredstava i državnih i javnih preduzeća.
Vlada je od raspisivanja izbora predložila 24 zakonska predloga i to uglavnom ratifikacije međunarodnih i međudržavnih sporazuma iako najviše zakonodavno telo od tada nije zasedalo, pa samim tim, ti akti nisu mogli da budu uvršteni na dnevni red i razmatrani.
Tako je odlazeći kabinet iz Nemanjine 11 u skupštinsku proceduru poslao, između ostalog, zakonske predloge o posebnim merama za sprečavanje vršenja krivičnih dela protiv polne slobode prema maloletnim licima, o službenicima u jedinicama lokalne samouprave, o otpisu kamate na dospele obaveze po osnovu određenih poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
Cvetkovićev kabinet je i nakon održavanja đurđevdanskih izbora parlamentu upućivao zakonske predloge, pa je od 6. maja stiglo devet zakonskih predloga i drugih akata među kojima su izmene zakona o planiranju i izgradnji, o upravljanju otpadom, o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine, kao i Predlog zakona o završnom računu budžeta za 2010. godinu i nekoliko ratifikacija međunarodnih sporazuma.U proceduri čekaju i predlozi zakona o zaključivanju i izvršenju međunarodnih ugovora i izmene Zakona o porezu na dohodak građana.
Od ranije su u proceduri i zakonski predlozi o opštem upravnom postupku, kao i izmene zakona o stanovanju, o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, kao i o učeničkom i studentskom standardu.Novom sazivu parlamenta ostaju "u nasleđe" i zakonski predlozi o detektivskoj delatnosti, o privatnom obezbeđenju, o upravljanju migracijama, o Razvojnoj banci, o pretvaranju dospelih, a neizmirenih obaveza prema korisnicima vojnih penzija u javni dug Srbije i izmene Zakona o zaštitniku građana...
Od januara su u proceduri i izmene Zakona o javnim nabavkama i Zakona o porezu na dodatu vrednost, zakon o arhivskoj građi i arhivskoj službi. Novim poslanicima je ostalo da razmotre i izmene Zakona o deviznom poslovanju, kao i predloge o dvorskom kompleksu na Dedinju u Beogradu i o medijaciji.U proceduri su i 32 zakonska predloga koje su uputili poslanici, poslaničke grupe, birači.
Najduži "staž" u skupštinskoj proceduri ima predloženi zakon o završnom računu republičkog budžeta za 2007. godinu, koji na usvajanje čeka još od 2008. godine.
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA