STIŽU EVROPSKI POLITIČARI S POSEBNIM ZADATKOM! SPECIJALCI ZA BALKAN: Rešili Makedoniju, sad prelaze na Srbiju!
Kukan i Flekenštajn su pre nekoliko godina posredovali između makedonske vlasti i opozicije, a sada u Beogradu pokušavaju da ubede sve srpske političke aktere da učestvuju na izborima 2020.
Eduard Kukan i Knut Flekenštajn, sada već bivši poslanici Evropskog parlamenta, počinju u Beogradu specijalnu misiju ubeđivanja srpske opozicije da izađe na izbore.
Kako Kurir saznaje iz diplomatskih krugova, oni će u naredna dva dana u Beogradu imati neformalne razgovore sa „predstavnicima svih relevantnih političkih organizacija“.
Iza zatvorenih vrata
- Lista sagovornika se još dorađuje. Iako je ovu posetu najavio u ponedeljak predsedavajući Odbora Evropskog parlamenta (EP) za spoljne poslove Dejvid Mekalister, dok je boravio u Beogradu, EP je ubrzao stvari i ekspresno poslao ljude koji u evropskim krugovima važe za specijalce za Balkan. Po svemu sudeći, to će biti razgovori iza zatvorenih vrata. Osetljiv zadatak poveren je slovačko-nemačkom tandemu zbog odličnog poznavanja ovog područja i političkih odnosa koji ga presecaju, ali pre svega zbog uspešno završenog posla u Makedoniji 2015. i 2016. godine - objašnjava naš izvor.
A tada su, takođe, Kukan i Flekenštajn bili ključni posrednici između makedonske vlasti i opozicije, a sve to je rezultiralo Pržinskim sporazumom i parlamentarnim izborima u decembru 2016, na kojima su učestvovali svi akteri. Samo nekoliko godina posle toga desio se i istorijski sporazum između Makedonije i Grčke o nazivu našeg suseda, koji se često poteže kao primer onoga što bi Beograd i Priština mogli da postignu.
Predsednik Srpskog spoljnopolitičkog kruga Milisav Paić objašnjava za Kurir da je upravo dijalog Beograda i Prištine kontekst u kojem treba posmatrati i ovu misiju Kukana i Flekenštajna.
Sve zbog KiM
- Za Evropsku uniju i Zapad u celini važno je da eventualni dogovor prođe kroz parlament i da u njegovoj ratifikaciji ili verifikaciji ne učestvuje samo vlast, nego da postoji nacionalni konsenzus u vezi s tim pitanjem. EU želi da, ako ne u prihvatanju, ono bar u odlučivanju, budu zastupljeni predstavnici svih važnijih partija i političkih pokreta jer bi to dalo trajni legitimitet takvom dogovoru - ocenjuje ovaj bivši diplomata, uz opasku da je Kukan odranije upleten u ova naša dešavanja - od Bosne i Hercegovine, preko Kosova, do nezavisnosti Crne Gore.
Kurir.rs / Ivana Kljajić
Foto: EPA, Dado Đilas
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore