Vlada treba da ima i ministarstvo za Kosovo i Metohiju, jer se za to zalažu i Srbi iz južne srpske pokrajine, smatra portparol DSS-a Petar Petković.

BEOGRAD - Portparol Demokratske stranke Srbije Petar Petković rekao je da DSS smatra da vlada treba da ima i ministarstvo za Kosovo i Metohiju, jer se za to zalažu i Srbi iz južne srpske pokrajine.

Petković je na redovnoj konferenciji za novinare rekao da će DSS o tome više govoriti tokom skupštinske rasprave o Zakonu o vladi, a nije želeo da komentariše ni najavu da će za prvog čoveka vladine Kancelarije za Kosovo i Methiju biti imenovan lider Pokreta socijalista Aleksandar Vulin.

Prema njegovim rečima, DSS će sačekati da ljudi koji će preuzeti određene oblasti počnu da rade, pa će tada reagovati, u skladu sa njihovim delovanjem.

Petković je rekao i da će Demokratska stranka Srbije biti odgovorna opozicija, koja će delovati u skladu sa interesima Srbije.

"Ako delovanjem vlade budu ugroženi interesi Srbije, mi ćemo reagovati. I nećemo samo kritikovati, već ćemo uz kritiku predlagati i predloge rešenja problema", rekao je portparol DSS-a.

Petković je najavio i da će u četvrtak, 26. juna, biti održana svečana sednica Glavnog odbora DSS-a, pošto se tog dana navršava 20 godina od osnivanja stranke.

U petak će biti predstavljena i knjiga "Iskustvo državotvorne politike - 20 godina DSS-a", u kojoj je na 536 strana, kako je rekao, sakupljena državotvorna politika DSS-a.

"DSS je danas jedina stranka koja učešće u političkom životu doživaljava kao dužnost prema Srbiji i svom narodu, a ne kao mogućnost da se stranka po svaku cenu dočepa vlasti", rekao je Petković i dodao da DSS odlikuju doslednost i odgovornost.

On je naveo da su reči iz osnivačke deklaracije DSS-a - "Bez načela nema demokratije. Demokratski poredak je sav satkan od političkih načela", i danas aktuelne kao i pre 20 godina.

"U skladu sa tim, DSS će ostati privržena načelu političke neutralnosti, za koje će se u Skupštini Srbije jedina zalagati", rekao je Petković.

Petković je rekao i da je zahvaljujući zalaganju Demokratske stranke Srbije i njenog lidera Vojislava Koštunice usvojen Ustav, za koji se, kako je rekao, danas jasno pokazuje da predstavlja branu dezintegraciji države Srbije.