MALI TRAMP DISCIPLINUJE KURTIJA: Prihvati podelu Kosova
Rešenje Amerikanac kaže da je imenovanje Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine pokazatelj da Bela kuća namerava da ubedi Nemačku da podrži ovo rešenje za Kosovo
Ričard Grenel, specijalni izaslanik predsednika SAD Donalda Trampa za dijalog između Beograda i Prištine, juče je preslišavao pobednika na kosovskim izborima Aljbina Kurtija, lidera pokreta Samoopredeljenje, koji slovi za budućeg premijera takozvane države Kosovo.
Istovremeno, Edvard Džozef, profesor vašingtonskog univerziteta Džon Hopkins, komentarišući uticaj rezultata vanrednih parlamentarnih izbora na Kosovu na dijalog sa Srbijom, naveo je da su kosovski birači zadali „jak udarac“ Tačiju i da je jasno „da ne postoji ideja da on ima mandat birača za podelu Kosova“.
- S druge strane, može da se desi da (lider Samoopredeljenja) Aljbin Kurti postane premijer. I njegov pristup je pomešan, zato što je godinama insistirao na ujedinjenju Kosova sa Albanijom. On ne želi da Kosovo bude nezavisna država, već da se pripoji Albaniji. To bi bilo moguće razmenom teritorija. Kurti je takođe rekao da je protiv predaje nekog dela teritorije Srbima. To je rekao nekoliko puta, ali videćemo - rekao je Džozef.
Pritisak na Nemačku
On ističe i da je samo imenovanje Grenela pokazatelj da Bela kuća smatra da može da ubedi Nemačku da podrži ideju razmene teritorija između Kosova i Srbije.
- Moguće je da je Bela kuća i dalje angažovana na Balkanu i da veruje da je Grenel osoba koja može da ubedi Nemačku, iako su stavovi važnih rukovodilaca u regionu da razmena teritorije može biti rizična i destabilizujuća - ističe Džozef.
Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić za Kurir kaže da nema sumnje da je Grenelov glavni zadatak da ubrza dijalog i „smekša“ najtvrđe političke opcije, koje će najverovatnije voditi novu kosovsku vladu.
- Grenelov dolazak je međusobno upoznavanje, opipavanje pulsa i slušanje reakcija kosovskih lidera na stavke koje je prethodno Palmer saopštio Prištini. One su, koliko znam, veoma kratke i tiču se ubrzavanja dijaloga - objašnjava Janjić.
Danas s Vučićem
Grenel će danas u Beogradu imati sastanak s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, od kojeg svi očekuju da čuju stavove SAD. Ministar odbrane Aleksandar Vulin kaže da su ti stavovi za Srbiju veoma važni, ali napominje da je važno i da svi razumeju da je Srbija dala sve od sebe da do dijaloga dođe, da se nastavi u najboljoj mogućoj meri, ali i da je za dijalog potrebno najmanje dvoje.
- Nije dovoljna dobra volja Srbije, nije dovoljno i nije moguće da vi sve sporazume stalno preispitujete i da sve ono što je jednom potpisano i dogovoreno sutra bude predmet osporavanja kako se promeni politička partija ili kako se promeni pozicija određenog političkog aktera - upozorio je Vulin i poručio Aljbinu Kurtiju da će morati da prihvati da bez Srba nema odlučivanja, a samim tim ni bez Beograda.
(Kurir.rs / Ivana Kljajić / Foto:Profimedia, EPA)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore