Albanija, Srbija i Severna Makedonija su zemlje koje su na evropskom putu, ali su današnjim dogovorom rešile da svoju sudbinu uzmu u svoje ruke i da više ne čekaju na nečije odluke o tome šta i koliko možemo da uradimo u sopstvenom interesu, istakao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić posle trilateralnog susreta sa premijerima Albanije i Severne Makedonije Edijom Ramom i Zoranom Zaevom.

"Mi sve vreme čekamo da nam neko donese neku presudu, šta će neko da nam kaže, koliko smemo da uradimo. Svi smo na evropskom putu, ali smo rešili da sami odlučujemo o svojoj sudbini, da ne čekamo nikoga. To što čekamo pitanje je kada ćemo da dočekamo, a nama je svaki dan u pitanju. Što ne bismo radili bolje i više između sebe, ko nas u tome sprečava", upitao je Vučić.

vucic-rama-ns-tanjug-tanja-valic-6.jpg
Tanjug/Tanja Valič 

Izrazio je uverenje da će biti velike opozicije ovom projektu bez ikakve argumentacije, da će ih biti više u inostarnstvu nego u domaćoj javnosti, jer su tri zemlje rešile da uzmu sudbinu u svoje ruke.

On je, na konferenciji za štampu, odgovarajući na pitanje novinara da li postoje projekcije ekonomskih aspekata kakvi će biti benefiti dogovora koje će građani moći osetiti, naglasio da je sve što se radi u cilju popravljanja kvaliteta života građana.

"Okupili smo se ovde, pokazujući poštovanje jedni prema drugima, ali zbog naših građana. Nismo se okupili što nam je lepše da budemo u Novom Sadu, Beogradu ili na nekom drugom mestu: Čini mi se da smo doneli fantastične stvari za naše zemlje", rekao je Vučić najavivši da će eksperti spremiti celovitu studiju do 10.novembra.

Izrazio je uverenje da će ono što je dogovoreno, kada bude urađeno narednih godina, za 20 odsto povećati privlačnost našeg regiona za strane investitore.

"Mislim da ćemo time što će raditi uvećati privlačenje stranih investicija povećati za 20 odsto. Ukupno popravljanje ekonomskom ambijenta, otvaranje granica i uspostavljanjem istih uslova privicućiemo strane ulagače", rekao je on.

Zbog čekanja kamiona na granicama povećani su operativni troškovi za 7 do 9 odsto, novac koji može da se nameni, kada se uklone barijere, građanima, za veće plate.

Istakao je i da će biti snažniji glas regiona, kada se pojave sva trojica, a ne samo jedan predstavnik jedne zemlje i kaže ovo je naša molba ili zahtev.

vucic-rama-ns-tanjug-tanja-valic-5.jpg
Tanjug/Tanja Valič 

"Ne možete da ne slušate šta kažu ljudi koji predstavljaju 12 miliona građana. To je nešto više nego što imaju Austrija, Bugarska i mnoge druge zemlje. Ovim jačamo svoju političku poziciju", poručio je Vučić.

Premijer Severne Makedonije Zoran Zaev da je važno da građani budu u mogućnosti da shvate cilj i duh danas potpisane deklaracije - a u jednoj rečenici to je viši životni standard za građane, veća ekonomska moć, najstabilnija ekonomija, nova radna mesta.

To, takođe, znači, rekao je Zaev, i pravo za mlade da jednostavnije uče, studiraju i zapošljavaju se širom regiona, kao i privrednicima da, kad je reč o fabrikama i kvalitetnoj radnoj snazi, mogu da posmatraju region u celini.

Ponovio je da poziv upućen i drugima na Balkanu a da će sve biti usmereno ka većem rastu BDP, sigurnosti kada je reč o radnim mestima, slobodnom protoku robe, usluga, kapitala i usluga.

"Mislim da smo kroz sve to pokazali da nas je naše nestrpljenje dovoelo do toga da radimo na unapređenju života", zaključio je Zaev.

Premijer Albanije Edi Rama je rekao da će smanjenje troškova biti značajno za sve građane, ali da se ne radi samo o tome, već da je ideja da se omogući veća zaposlenost, prihodi, veće plate i penzije širom regiona.

On je rekao da je angažovana i radna grupa, koja će uključiti i domaće i međunarodne eksperte i dodao da će na sastanku u Ohridu u novembru biti konkretnijih podataka o benefitima tog procesa.

"Na današnjem sastanku nema ničega što je nepoznato i ničega što nije neodobreno od strane svih zemalja Zapadnog Balkana kroz Berlinski proces. Ima samo jedna novina, a to je volja da damo podsticaj svemu što je dogovoreno i što je i dalje na papiru i da ne čekamo bilo koga da nešto za nas uradi", rekao je Rama.

tan20191010-104444415-0.jpg
Serbian Presidential Press Service via AP 

On je istakao da su i međunarodni partneri dobrodošli za saradnju i da region ne može da čeka.

"Tri zemlje koje nisu prisutne ovde apsolutno nisu isključene ili smestene u neku drugu traku ili red, one su dobrodošle da nam se pridruže na drugom sastanku", rekao je Rama.

Premijer Albanije je dodao i da je čuo kritike na inicijativu "mali Šengen", ali da nije čuo nikakve alternative, već samo tapkanje u mestu i održavanje statusa kvo.

Navodeći da je Srbija trenutno lider u privlačenju stranih investicija, Rama je rekao da je i za Srbiju došlo vreme da uvidi da je nemoguće da radi još bolje jer je mala zemlja i da je zato važno da te investicije imaju slobodno tržište na Balkanu, a ne samo da dođu i proizvode ovde, a da moraju da potroše hiljade evra na carine.

"Godina 2021. je naš krajnji cilj da osiguramo da ovaj region bude otvoren", istakao je Rama i dodao da otvorena pitanja moraju da se reše, ali da samo razvoj može da čini komunikciju lakšom.

(Kurir.rs/Tanjug)