Rasprava u pojedinostima o zakonima o vladi
BEOGRAD - Skupština Srbije započela je danas raspravu u pojedinostima o predlozima zakona o vladi, o ministarstvima i o osnovama uređenja službi bezbednosti Republike Srbije.
Na ta tri zakonska predloga, koji su uslov za izbor nove vlade, uloženo je oko 60-ak amandmana.
Demokratska stranka i Demokratska stranka Srbije zatražile su danas od vladajuće većine da umesto obrazovanja Kancelarije i u novoj vladi ostane Ministarstvo za Kosovo i Metohiju.
Poslanici te dve stranke Goran Bogdanović i Slobodan Samardžić, tehnički i nekadašnji ministar za Kosovo i Metohiju, smatraju da gašenje tog ministarstva neće doneti ništa dobro, s obzirom na izazove koji su pred Srbijom kada je problem Kosova i Metohije u pitanju.
Na početku rasprave u pojedinostima o novim zakonskim rešenjima o vladi, o ministarstvima i o osnovama uređenja službi bezbednosti Srbije, Bogdanović je podsetio da je Ministastvo za Kosovo i Metohiju funkcionisalo pet godina.
On smatra da ono treba i dalje da ostane, pogotovu što su pred Srbijom “ogromni izazovi” kada je u pitanju ta oblast.
“Čuli smo da će kancelarija imati iste nadležnosti, pa se postavlja pitanje zašto i ostala ministarstva nisu kancelarije”, rekao je Bogdanović i apelovao na vladajuću koaliciju da resor Kosova ipak bude izdvojen u posebnom ministarstvu.
On je u raspravi pokrenuo i pitanje zaposlenih u tom ministarstvu, budući da će biti ugašeno, navodeći da su samo radnici tog ministarstva ostali neraspoređeni.
Zamenik šefa poslanika SNS Jorgovanka Tabaković rekla je da niko u tom ministarstvu neće ostati bez posla, već da će biti preraspoređeni.
I D S S smatra da resor Kosova i Metohije treba da ostane u posebnom ministarstvu, a šef poslaničkog kluba te stranke Slobodan Samardžić ocenio je da će ukidanje tog ministarstva imati dosta loših efekata, budući da je Kosovo i Metohija najveći problem u državi.
"Zbog toga treba da ima poseban tretman, a to može biti samo posebno ministarstvo”, kazao je Samardžić, inače nekadašnji ministar za Kosovo i Metohiju.
LSV je u raspravi amandmanom tražila, uz napomenu da su poslovi nekih ministarstava duplirani, da se Ministarstvo za finansije i privredu bavi samo finansijama, a da privreda bude prebačena u druga ministarstva.
DS i SPO smatraju i da resor dijaspore, umesto Kancelarije, treba da bude izdvojen u posebno ministarstvo, kako je to i do sada bio slučaj, a zbog veoma velikog značaja dijaspore.
Tokom načelne rasprave opozicioni poslanici su kritikovali predložena rešenja o ministarstvima i vladi, a one se, pored ostalog, odnose na to što nije predviđeno postojanje posebnog ministarstva za ljudska i manjinska prava, što će ubuduće umesto ministarstva postojati Kancelarija za Kosovo i Metohiju, ali i na to da dijaspora ne bi trebalo da se svede samo na kancelariju.
Mandatar za sastav nove vlade Ivica Dačić poručio je da će vlada koju će voditi, osim što će biti najmanja od 1990. godine, biti i najefikasnija i podsetio da su zakoni o vladi i o ministarstvima do sada najviše menjani, jer, kako je objasnio, ne postoji sistemski rešeno pitanje koji je to optimalni model koliko vlada treba da ima ministarstava, a ni evropski standardi.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti