ZAŠTO SE DEO OPOZICIJE OPREDELIO ZA BOJKOT: Prepali se glasanja, beže od izbora jer im pada rejting
Da se ne brukaju - Opozicionim strankama koje neće učestvovati na izborima podrška je u stalnom padu, pa i u toj činjenici treba tražiti razlog za odluku da ne idu na birališta, kažu analitičari
Opozicionim strankama koje bojkotuju predstojeće parlamentarne izbore rejting je u stalnom padu, pa i u toj činjenici treba tražiti razlog za njihovu odluku da ne idu na birališta, smatraju sagovornici Kurira.
Savez se srozao
Bojkot parlamentarnih izbora najavile su sve stranke koje čine Savez za Srbiju - Stranka slobode i pravde, Narodna stranka, Dveri, Zajedno za Srbiju, Demokratska stranka, kao i Socijaldemokratska stranka, Dosta je bilo, ali i Pokret slobodnih građana. To što je veći deo opozicione scene odlučio da ne ide na birališta, razočaralo je američkog ambasadora u Beogradu Entonija Godfrija. - Naša pozicija nije promenjena, tu smo jasni. Razočarani smo odlukom opozicionih partija da bojkotuju izbore - kazao je Godfri.
Vladimir Pejić iz agencije Faktor plus kaže da je, posle najave spuštanja cenzusa na tri odsto, potrebno, grubo, oko 90.000 glasova za ulazak u Skupštinu, što je opet nedostižno za neke stranke. Iako Savez u ovom trenutku može da računa na oko 10 odsto podrške, oni beleže konstantni pad rejtinga, navodi Pejić. - U poslednjih godinu dana, Savez je sa 12 odsto podrške spao na 11 odsto, a sad imaju 10. Slab rejting je uticao na odluku o bojkotu, da imaju jači rejting i snagu, sigurno bi išli na izbore. Ovako je lakše - navodi Pejić i dodaje: - S druge strane, PSG ima pet ili šest odsto, njima se ne menja rejting.
Na pitanje ko od opozicije, koja je najavila izlazak na birališta ili se još dvoumi, može da uđe u Skupštinu, Pejić kaže: - Aleksandar Šapić je prilično siguran, dok organizaciji Metla kao da treba pomoć. Radikali su na istorijskom minimumu, oko tri odsto, ali uz iskustvo i fenomen stranke, imaju šanse za ulazak u Skupštinu. Ukoliko bi se udružili Stranka moderne Srbije, LSV i NS Zorana Živkovića, kao koalicija bi mogli da računaju na ulazak u parlament.
Izbegavaju odgovornost
Sociolog Vladimir Vuletić smatra da je pad rejtinga jedan od razloga što deo opozicije ne želi na izbore: - Njihov cilj je ukrupnjavanje opozicije kako bi dostigli rejting od oko 20 odsto. To je sada nedostižno i zato čine sve da prolongiraju izlazak na izbore. Drugi razlog je izbegavanje odgovornosti u institucionalno-političkom životu za rešavanje odnosa Beograda i Prištine.
Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida, smatra da je procena bojkotaša da neizlaskom na izbore mogu da izazovu političku krizu kako bi se pojavili kao značajan faktor za predsedničke izbore 2022. ili neke vanredne parlamentarne izbore 2021. - Međutim, ako se ideja neizlaska na izbore pokaže kao neuspešna, sledi (ras)pad SZS.
KO (NE)ĆE NA GLASANJE
Bojkotaši
- Savez za Srbiju - DS, SSP, Dveri, Narodna stranka, Zajedno za Srbiju, Preokret, Sloga...
- PSG
- Građanski front - Ne davimo Beograd, Lokalni front Kraljevo, Pokret slobodnih stanara iz Niša
- Dosta je bilo
Van zvanične kampanje za bojkot, ali ga podržavaju
- SDS
Odlučiće kad izbori budu raspisani
- Nova stranka
- Pokret Metla 2020
Najavili učešće
- SRS
- SPAS Aleksandar Šapić
- POKS
- Građanski demokratski forum Aleksandar Olenik
- Stranka moderne Srbije
- Vojvođanski front - LSV, Vojvođanska partija, Demokratski savez Hrvata
- Narodni blok - Velimir Ilić,
- Miroslav Parović, Momir Stojanović
- Srpska desnica - Miša Vacić
- Zavetnici
- Zelena stranka
- Stranke nacionalnih manjina
Kurir.rs/ K. Blagović - B. Bojić Foto: Beta/Miloš Miškov, Beta/ Dragan Gojić, Zorana Jevtić, Filip Plavčić
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega