Šabačka vlast na čelu sa Nebojšom Zelenovićem još uvek nije odgovorila na krajnje humanu inicijativu predsednika gradskih i seoskih mesnih zajednica da se deo sredstava od povraćaja poreza na imovinu namenjenog za tekuće rezerve usmeri na kupovinu humanitarnih paketa za najsiromašnije sugrađane.

Građani koji čekaju pomoć izražavaju ozbiljnu sumnju da Nebojši Zelenoviću i Dušanu Petroviću ova inicijativa nije prioritet.

0404betaphoto-milos-miskov.jpg
Beta/Miloš Miškov 

Mladen Čolić iz Mesne zajednice "Jevremova" ističe da je nedopustivo da šabačka vlast ćuti, kad je potpuno jasno da je pomoć preko potrebna u novonastaloj situaciji.

- Doneli smo odluke da sredstva solidarnosti podelimo Domu zdravlja i Gerontološkom centru, a od tekuće rezerve da kupimo pakete i podelimo sugrađanima, kojima je pomoć neophodna, kaže Čolić i ističe da uprkos dobroj nameri nijedna mesna zajednica trenutno ne može ništa da uradi jer nema odobrenje gradske uprave, koja nema sluha za potrebe građana. U gradskoj upravi su nam rekli da ne primaju nikakve zahteve i da mesne zajednice ne mogu ništa da rade, naglašava Čolić.

I dok se sugrađani raspituju gde mogu dobiti pomoć, mesnim zajednicama ruke su vezane, jer gradski štab ne želi ni da razmotri njihovu odluku, ogorčeno kažu predsednici mesnih zajednica, koji ističu želju da pomognu Šapčanima i daju sve od sebe u borbi protiv Korona virusa.

Tako, Marina Mitrović iz Mesne zajednice "Bair" naglašava da je ovo izuzetan trenutak koji zahteva da se svi uključimo u borbu protiv virusa i pomognemo svima kojima je pomoć potrebna.

shutterstock-1644424099.jpg
Shutterstock 

- Naša mesna zajednica spremna je da odvoji 500.000 dinara za kupovinu paketa za naše najsiromašnije sugrađane, kaže Mitrovićeva uz žaljenje što zbog opstrukcije gradske vlasti to sada nije moguće.

Sličnog mišljenja je i Milan Stefanović iz Mesne zajednice "Kamičak", koji ističe da je ideja i da se sredstva od povraćaja poreza, kroz ovu akciju vrate građanima.

Kako kaže, i u ovoj mesnoj zajednici spremni su da izdvoje dva puta po 500.000 dinara za pomoć najsiromašnijima, a sredstva su veća, jer je reč o najvećoj mesnoj zajednici na teritoriji grada Šapca, u kojoj ima najviše građana, kojima je neophodna pomoć.

Predsednik saveta Mesne zajednice "Jelenče" Željko Krsmanović, ukazuje da je ispred svoje mesne zajednice tražio dozvolu za kretanje, kako bi imali bolju saradnju sa građanima i policijom.

- Ja nisam dobio tu dozvolu, dok su predstavnicima "politički podobnih" mesnih zajednica, bliskih Zelenoviću te dozvole dali, ističe Krsmanović.

Da nikakvom samohvalisanju nema mesta i da Šapčani veruju samo republičkim institucijama, koje su im glavni oslonac u ovoj situaciji svedoči i pitanje koje stiže iz mesne zajednice "Jelenče". Oni pitaju kako da se 500 maski podeli na 2000 ljudi, kao što su tražili u štabu pod Zelenovićevom upravom?

0304-zorana-jevtic.jpg
Zorana Jevtić 

- Jadno je obrazloženje gradskog štaba da je planirana jedna maska po domaćinstvu, jer kako ćete vi da uđete u domaćinstvo u kom živi 5, 6 članova i da im date jednu masku - pita se Krsmanović.

S obzirom na to da su i ostale mesne zajednice opredelile značajna sredstva za pomoć najsiromašnijima, predstavnici zajednica se nadaju da će i u gradskoj upravi, zbog samih Šapčana, možda ipak imati sluha za potrebe najugroženijih i da neće, kao do sada, izlaziti u susret građanima po kriterijumima političke podobnosti , jer ova situacija zahteva požrtvovanost i jedinstvo u zajedničkoj borbi protiv nevidljivog neprijatelja.

(Kurir.rs/Srbija Danas)