Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas pre podne sa ambasadorima zemalja članica Evropske unije.

Na sastanku sa predsednikom Srbije, u Palati Srbija, su šef Delagcije EU u Srbiji Sem Fabrici i diplomatski predstavnici Kipra, Mađarske, Švedske, Bugarske, Austrije, Španije, Slovačke, Grčke, Finske, Portugalije, Holandnije, Hrvatske, Slovenije, Belgije, Rmunije, Nemačke, Francuske, Češke, Italije.

Vučić: Stavovi su nam se zazilazili jedino po pitanju Kosova

Nakon završenog sastanka prisutnima se obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić i poručio sledeće:

- Danas smo imali sastanak sa svim ambasadorima zemalja EU u našoj zemlji. Sastanak je bio veoma dug i rekao bih najvažnije, a to je da je Srbija veoma zahvalna svakoj pomoći EU. Najveća pomoć stigla je u maju i imamo čak i više pomoći nego što nam je potrebno. Spremni smo da u roku od 12 sati tu pomoć uručimo onima kojima je potrebna, a nemaju najneophodnije.

screenshot-2.jpg
Foto: Tanjug Printscreen

-Jedino gde su nam se stavovi raziliazili ticala su se Kosova i Metohije, napomenuo je predsednik Vučić.

-Sve drugo bilo je usaglašeno. Srbija nastavlja svoj put ka EU i podjednako prihvata i kritike i pohvale, ali će uvek imati svoje ja i Srbija će uvek izneti svoje mišljenje i svoj stav, zaključio je predsednik Vučić.

Robna razmena prošle godine bila 26 milijardi, a pre deceniju svega 10!

Posebnu zahvalnost izrekao je poreskim obveznicima EU i dodao da je EU pomagala i nakon poplava, i tokom pandemije Covid 19

- Što pre se EU ekonomski oporavi, to će Srbiji biti lakše da postigne bolji privredni rast. Dve trećine ekonomske razmene vezano nam je za zemlje EU. Gotovo 26 milijardi evra nam je robna razmena sa zemljama Unije, a pre deset godina je bila oko 10 milijardi evra. To pokazuje koliko smo zavisni od EU. Posebno smo zainteresovani za kompanije iz Evropske unije koje donose investicije - rekao je Vučić.

screenshot-3.jpg
Foto: Tanjug Printscreen

- Takođe, zahvalili smo se jedni drugima po pitanju povratku naših građana iz inostranstva, ali i njihovih koje je Er Srbija vratila u svoje domovine. Moram istaći da je dve trećine naše ekonomske razmene ustvari jeste razmena sa EU, 26 milijardi evra smo imali razmenu prošle godine, Srbija i naš odnos u ekonomskom smislu sa EU izuzetno napreduje i to pokazuje koliko smo zavisni od tog tržišta i njihove ekonomije. Drago nam je što Evropski savet to prepoznaje, a mi smo posebno zainteresovani za kompanije koje dolaze iz EU, koje su pretrpele težak udarac u okviru ove pandemije u našoj zemlji, a koje su spremne da u što kraćem periodu krenu da rade. Najveći deo tih kompanija neće otpuštati radnike i mi smo im na tome zahvalni, a mi ćemo da se potrudimo da im obezbedimo mogućnosti da nesmetano rade i da zaštitimo javno zdravlje - poručio je predsednik.

Srbija dobija 93 MILIONA EVRA od Evropske unije

-Odobreno nam je 93 miliona evra, 78 miliona ide podršci ekonomskom oporavku, a 15 miliona na hitnu medicinsku pomoć - rekao je Vučić i najavio da pomoć iz EU stiže tokom maja.

Posebna saradnja je ostvarena sa pojedinim članicama EU, poput Mađarske, Bugarske, Hrvatske, Nemačke i Francuske. Razgovori sa liderima tih zemalja, značili su veliko ohrabrenje za građane Srbije, a posebno razgovori sa Angelom Merkel i Emanuelom Makronom sa kojima sam skoro razgovarao - poručio je Vučić i istakao da je Srbija svojim ponašanjem u regionu u ovom momentu pokazala da pomaže i onima sa kojima nema uvek dobre razgovore i ne stoji na istoj strani.

Vučić: 100 e biće uplaćeno kako smo i rekli

Predsednik Srbije je, odgovarajući na pitanja novinara, objasnio zbog čega se promenio sistem podele 100 evra svakom punoletnom građaninu.

-Moje obećanje biće ispunjeno. Sto evra biće uplaćeno svima, kako smo i rekli, s tim što smo uneli jedino okretanje tog broja telefona, i svi oni koji kritikuju odluku da se okrene taj broj telefona, ja se evo izvinjavam svima kojima je to teško, a nadam se da će na kraju i razumeti zašto je to tako. Poziv za tih 100 evra je uveden zbog onih koji su izjavili da ne žele pare. Ako vam je teško da okrenete broj telefona, onda vam i ne treba tih 100 evra, nego od toga samo želite da pravite problem. Pomoć od 100 evra biće direktno uplaćeno svim penzionerima i onima koji primaju socijalnu pomoć, njih smo odlučili da ne pitamo da li im je potreban novac. Ostali će moći da pozovu broj telefona ili onlajn da se prijave, neće morati ni sa kim da pričaju, sve je automatski, samo će se prijaviti i država će im uplatiti novac. Meni taj novac nije potreban i ja se neću prijaviti za tu pomoć države - poručio je Vučić.

Na novinarsko pitanje kolika je tačno pomoć EU bila do sada u borbi protiv kovida 19, Vučić je rekao:

- Beskrajno im hvala na robi i prevoženju iste. U robi predviđeno je ukupno pet miliona evra. Isporučeno je dva respiratora do sad, ali treba da ih bude mnogo mnogo više, nadam se da će se to desiti tokom maja. Nama je važno da je EU promenila svoju odluku i rekla da će medicinska oprema biti omogućena i za zemlje zapadnog Balkana kao i za zemlje članice. Mi smo se u međuvremenu snalazili. Nismo krili mrtve, nismo krili žrtve, ne smatramo da se takmičimo po bilo kom pitanju, mi se borimo protiv kovida 19 i trudimo se da sačuvamo živote. Dok sam predsednik Repubilike Srbije neću prestati da koristim svoju glavu i štitim interese građana Srbije. Veliko hvala EU, mi ovaj novac za njih nismo davali, oni za nas jesu. Mi nismo prihvatili brzu pomoć od njih iz dva razloga, nemamo potrebu jer možemo sa dugoročnim i kratkoročnim pozajmicama da rešimo problem, ne uvećavajući značajno naš javni dug - rekao je Vučić.

Obraćanje šefa delegacije EU Sema Fabricija

- Moja lična zahvalnost svim lekarima, medicinskim radnicima i svim ljudima koji su omogućili da sistem funkcioniše. Velika zahvalnost predsedniku Srbije na porukama i saučešće za sve preminule pogođene ovom bolešću, rekao je na samom početku Sem Fabricio.

screenshot-7.jpg
Foto: Tanjug Printscreen

Šef delegacije EU Sem Fabrici istakao je da je posebno zahvalan predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što je izdvojio i više od dva sata za ovaj sastanak u ovako teškom momentu.

- Hvala vam pre svega na izdvojenom vremenu, koje vam je sada dragoceno. Sastanak je bio dug, iscrpan i dobar. Pohvalio bih Srbiju na njenim brzim i sveobuhvatnim akcijama kako bi se izborila sa virusom. Dodao bih da je zdravstveni sistem preživeo taj teret koji je stavljen na njega. Naravno, u ovom važnom odgovoru na virus pomogla je i pomoć koja je došla od EU. Hvala svima onima koji su uspeli da postignu da sistem u Srbiji funkcioniše, policajcima, medicinskim radnicima, ali i onima koji proizvode struju, kao i mnogi drugi. Veliko priznanje za njih. Takođe, u ime EU hteo bih da izrazim i saučešće porodicama onih koji su nažalost izgubili živote u ovoj borbi - rekao je Fabrici.

On je posebno istakao da je pomoć Srbiji odmah odobrena.

- Veliki posao je odrađen u razmeni građana EU koji su bili u Srbiji i vašim građanima u EU. Prikazali smo odličnu saradnju. Posebno smo razgovarali o ekonomiji. Niko ne zna koliko će ova kriza trajati, ali je važno da postoji zajednički odgovor. Pola triliona evra je Evropski savet obezbedio za pomoć i ekonomski oporavak - kaže Fabrici.

Fabrici i Vučić o zamerkama EU s početka pandemije

Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici rekao je da činjenice govore da je EU uz Srbiju, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao da je EU promenila pristup s početka pandemije i da je zahvalan na pomoći.

Predsednik Vučić je rekao da stoji iza svake reči koju je ranije izgovorio i da je to bilo istinito, ali posle promene odluke EU ističe :

-Kažem hvala na pomoći i podršci!

screenshot-1.jpg
Foto: Tanjug Printscreen

Vučić kaže da je o solidarnosti EU izgovorio samo proistojne reči, podsetio da su tako govorili i mnogi drugi evropski lideri, kao i sama Ursula fon der Lajen, da je solidarnost izostala u slučaju Italije.

-Mi ne treba da se dodvoravamo nikome i zato govorim ono što mislim, kazao je Vučić.

-Solidarnost je na delu u brojevima i činjenicama i to je ocigledno, poručio je Fabrici na zajedničkoj konferenciji za novinare, na pitanje da prokomentariše ranije izjave predsednika Vučića o manjku evropske solidarnosti..

Fabrici je dodao i da je predsednik već odgovorio o evropskoj solidarnosti, "dao vam je brojeve i dao vam je sve brojeve o nasoj solidarnosti na delu".

-Bilo je komentara o nedostatku solidarnosti, ali ako pogledate brojeve Evropski savet je preuzeo mere i imamo jasno uputstvo da morate raditi sa drugima i Srbija zasluzuje posebno mesto i posebnu paznju, istakao je Fabrici.

"Srbija je zemlja koja pristupa EU i to je najprivilegovaniji izraz odnosa sa nekom zemljom. EU ima 1.000 poteškoća, umrlih, teska su vremena ali ako sageldamo činjenice i dalje smo uz Srbiju. Zato je Evropska komisija dala globalni odgovor od 16 milijardi, a 700 miliona evra namenjeno je za Zapadni Balkan i važan deo ide Srbiji", rekao je Fabrici.

-Srbija je na EU putu i zahvalna je evropskim prijateljima na pomoći, zaključio je Vučić.

Srbija strateški ostaje na EU putu

Sastanku, prema najavi, prisustvuju i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, te ministri zdravlja, Zlatibor Lončar i finansija, Siniša Mali.

Sastanak sa ambasadorima zemalja EU predsednik je sam juče najavio, kada je govorio o finansijskoj pomoći Unije Srbiji.

On je ukazao da su se za pomoć EU, preko MMF, prijavile zemlje koje imaju značajne poremećaje u platno bilansnom sistemu, u koje Srbija ne spada.

Činjenica da Srbija nije tražila pomoć iz tog paketa EU od 3 milijarde evra u vidu kratkoročnih pozajmica preko MMF u delu javnosti je stvorila utisak da su odnosi Srbije i EU zategnuti, u okolnostima u kojima u Briselu nije dobro primljeno eksplicitno ukazivanje predsednika Srbije na činjenicu da je EU kasnila u pomoći po izbijanju pandemmije virusa korona, iako su sa takvim stavom izašle i neke zemlje članice Evropske unije.

Predsednik Vučić je juče ponovio da Srbija strateški ostaje na EU putu.

Vetar u leđa

Iz kancelarije Evropske unije kažu za Kurir da će narednih dana stići još tri aviona koja dovoze dodatnih 200 tona opreme, a ukupna vrednost svih kargo letova je 7,094 miliona evra

Evropska unija Srbiji je samo u martu 2020. ponudila paket od 93 miliona evra za borbu protiv kovida -19, a dodatni deo od 290 miliona evra ponuđen je zapadnom Balkanu.

Kako objašnjavaju u kancelariji EU u Srbiji, našoj zemlji će narednih dana stići još pomoći iz Unije.

(Kurir.rs)