GRADONAČELNICA DUŠANKA GOLUBOVIĆ: Sombor je sigurno utočište, uradili smo mnogo, ali ne stajemo!
Velika investicija Najvažniji projekat za budućnost je izgradnja brze saobraćajnice koja će naš grad povezati sa auto-putem Subotica-Beograd, ali i otvoriti granične prelaze na našoj teritoriji prema Hrvatskoj i Mađarskoj
Još 2016. godine, kada je preuzela najodgovorniju funkciju grada, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović kaže da je imala jasan plan: da se poboljšaju uslovi života građana tog mesta. Do sada je, kaže, urađeno mnogo, ali s novim izazovima i brojnim planovima se ne staje. Pred Somborom su veliki važni projekti koji će ovaj grad učiniti još komfornijim za život, kaže ona u intervjuu za Kurir.
U poslednje četiri godine se u Somboru i u okolnim selima dosta radilo. Šta biste istakli kao kapitalnu investiciju?
- Identifikovali smo potrebe građana i privrede, bila je očigledna potreba za ulaganjima u infrastrukturu, počevši od putne infrastrukture, preko vodosnabdevanja, građevinarstva, zatim sređivanje objekata javne namene, razne sanacije i rekonstrukcije. Gledali smo da, koliko su nam naše finansijske mogućnosti dozvoljavale, izađemo u susret svim tim potrebama.
I šta ste uspeli?
- Jedno od najvažnijih ulaganja bilo je u oblast vodosnabdevanja. Od 2016. godine 15 naseljenih mesta na teritoriji grada gotovo u potpunosti nisu imala adekvatnu pijaću vodu. Danas možemo da kažemo da je taj problem većim delom rešen i da je realno da u naredne dve-tri godine kažemo da je rešen u potpunosti. I to je važno životno pitanje. Takođe, ulaganje u putnu infrastrukturu je bilo značajno: obavljena je sanacija i rekonstrukcija brojnih gradskih ulica, ali imali smo želju da svako od naših naseljenih mesta bude takođe ravnomerno poboljšano u putnoj infrastrukturi. Zato smo rekonstruisali deo puta od Sombora prema Baji u dužini od 15 kilometara, čime se otvara mogućnost da se granični prelaz Bački breg prekategoriše za teretni saobraćaj. U prethodne četiri godine započeli smo važnu izgradnju potpuno novog puta iz naseljenih mesta Stapar i Sivac, a najvažniji projekat za budućnost je izgradnja brze saobraćajnice koja će Sombor, s jedne strane, povezati sa auto-putem Subotica-Beograd i s druge strane otvoriti granične prelaze na našoj teritoriji prema Hrvatskoj i Mađarskoj. To je značajno i za transport, privredu, poboljšanje poslovnog ambijenta, ali i direktno za kvalitet života svih građana.
Dosta je ulagano u vrtiće i škole, da li sada postoji lista čekanja?
- Jedan od naših prioriteta je povećanje broja dece u vrtićima i zato se svake godine sve više mališana upisuje, a konačan cilj je 100 odsto obuhvata dece u vrtićima. Naročito imajući u vidu da roditelji u današnje vreme duže rade, da bake i deke možda ne mogu da čuvaju decu, a naravno potrebna je socijalizacija kroz boravak u grupi. To smo nastojali da rešimo na različite načine, dograđivali smo objekte vrtića i rekonstruisali smo postojeće. Uveli smo subvencije za privatne vrtiće i roditelji dobijaju jednaku budžetsku podršku, tako da je plaćanje izjednačeno i kada je dete u privatnom vrtiću.
Poslednjih godina je u Srbiji znatno smanjena nezaposlenost, kakva je situacija kod vas u Somboru?
- Slična kao i u ostatku Srbije, nezaposlenosti je ispod 10 odsto. U Somboru je broj nezaposlenih u 2016. bio 7.000, a sada se smanjio na ispod 5.000. Prosečna plata je bila oko 34.000 na teritoriji grada, a sada je oko 48.000-49.000. Dakle, beleži se ekonomski rast. To srazmerno ide u prilog i lokalnoj samoupravi, jer od većih prihodovanja građana stvaraju se i veći prihodi u budžetu Sombora, a to zatim otvara mogućnost za veće investicije. Podsetiću da je gradski budžet 2016. godine bio 2,3-2,5 milijardi, a sada smo na 3,5 milijardi. To je znatan pomak za period od četiri godine.
Koji su projekti koje planirate ubuduće i eventualno za vaš drugi mandat kao gradonačelnice?
- U planu je veliki broj projekata. Postoji velika razlika između 2016. i 2020. Pre četiri godine Sombor nije imao spremne projekte ni u vrednosti od 100 milina dinara, a sada su pripremljeni projekti u vrednosti od pet milijardi. Mi smo kompletno pripremili projekte koji se odnose na javnu rasvetu, puteve, asfaltiranje svih ulica i javnih površina, rekonstrukciju prečistača otpadnih voda, izgradnju kompletnog vodovoda i kanalizacije i izgradnju poslovne zone u Somboru. To su ogromne investicije za koje je realno da budu realizovane u naredne četiri do pet godina.
Kakve turističke potencijale ima Sombor i koliko su oni iskorišćeni?
- Primećujemo svakog dana povećanje broja turista, samim tim je velika popunjenost smeštajnih kapaciteta tokom cele godine. To otvara mogućnost za neke veće investicije i izgradnju novih hotela, čak se trenutno i gradi jedan. Naša ponuda su kulturni sadržaji, zaštićeno jezgro grada za sve koji vole arhitekturu, zatim salaši, čarde na Dunavu i na somborskim kanalima, bačko Podunavlje koje je kao zaštićeno područje Uneska postalo nov potencijal.
Dakle pozivate turiste u Sombor, naročito kada se ove godine zbog epidemije koronavirusa promoviše domaći turizam?
- Svakako. Sombor već nekoliko godina imam jasan i dostupan kalendar manifestacija i većina njih će i ove godine biti održana kako je i predviđeno. U ovom kalendaru svi koji su ljubitelji filmske umetnosti, muzike, ali i konjičkog sporta i trka mogu da vide šta imamo u ponudi i da u Somboru nađu sigurno utočište i provod.
Sa gledišta građana, da li je dobro živeti u Somboru?
- Dosta je teško ne biti subjektivan kad znamo koliko smo uticali na poboljšanje parametara za kvalitet života. Smatram da se i tokom vanrednog stanja pokazalo kakvu dimenziju može da ima život u manjoj sredini, koju ipak odlikuju urbane karakteristike, ali sa tradicionalnim sadržajem. To je naše malo bezbedno okruženje koje ide ka dobrom putu ka stvaranju kulturnog sadržaja i metropole. Svakako da bih uvek preporučili život u Somboru.
Kako je prošao Sombor tokom epidemije koronavirusa?
- Zahvaljujući dobroj situaciji i dobroj organizaciji štaba za vanredne situacije, mislim da smo imali zadovoljavajuću situaciju i potpunu kontrolu nad epidemijom. Tome su doprinela naša prethodna ulaganja u zdravstveni sistem, ali tu nema stajanja, i u budućnosti planiramo da ulažemo. Grad Sombor je preko Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima obezbedio ulaganja u objekte Doma zdravlja, koji su do sada delimično sanirani. U prethodne tri godine ulagali smo u otvaranje novih ambulanti, a očekuje nas ulaganje u samu zgradu opšte bolnice, bolničkog kompleksa, izgradnju novog hirurškog bloka, koji bi trebalo da ima oko 8.500 kvadratnih metara, a obezbedili smo i sredstva za rekonstrukciju gradskog porodilišta i gerontološkog centra.
broj: 4 godine je Golubovićeva na mestu gradonačelnice
Kurir.rs/Silvija Slamnig
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega