TADIĆU, POČISTI ZA SOBOM: Đilasa, Jeremića i Lutovca stvorio bivši šef države, sada im je vreme da se sklone u stranu
Trojica lidera Saveza za Srbiju politički uzlet su dobili zahvaljujući bliskosti s Tadićem. Sada kada su uništili opoziciju, mogli bi da se sklone u stranu i ostave prostor zdravom ujedinjenju opozicione scene
Savezu za Srbiju, političkom projektu Dragana Đilasa, izbrojani su poslednji dani. U ovu novu etapu rastavljanja, pa ponovnog sastavljanja srpske opozicije ulaze pojedinačno stranke i njihovi lideri kojima je svima zajednički politički "odgoj" u Demokratskoj stranci i stasavanje uz njenog bivšeg lidera Borisa Tadića.
Jer, ako lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, lider Narodne stranke Vuk Jeremić i lider DS Zoran Lutovac imaju političkog oca, onda je to svakako Tadić.
Odskočna daska
On je, kao predsednik Srbije i najmoćnija figura u državi od 2004. do 2012. godine, za svu trojicu bio odskočna daska, koju su oni kasnije iskoristili za prikupljanje sopstvene moći. Propast bojkota i nemoć opozicije nakon izbora mogli bi da postanu povoljna okolnost upravo za Tadića i šansa da se ozbiljnije vrati na političku scenu.
Đilas ulazi u politiku i učlanjuje se u DS upravo 2004, kada dobija od Tadića prostor za uzlet - postaje direktor Narodne kancelarije predsednika republike, zatim u maju 2007. ulazi u Vladu kao ministar zadužen za nacionalni investicioni plan. Već u julu 2008. smešta se u fotelju gradonačelnika Beograda. Đilasova politička moć istovremeno je rasla i u DS, pa je kao neprikosnoveni lider beogradskih demokrata 2010. postao i potpredsednik stranke.
Tadićevu moćnu eru koristi obilato i Vuk Jeremić, prvo kao njegov savetnik dok je bio ministar telekomunikacija SRJ, zatim ga od 2003. savetuje kao ministra odbrane, a 2004. postaje šef spoljnopolitičkog tima predsednika Srbije. Od 2007. pa sve do 2012. i pada demokrata s vlasti Jeremić vodi srpsku diplomatiju. Lutovac je 2007. voljom tadašnjeg predsednika Tadića postao prvi ambasador Srbije u Crnoj Gori, a na čelo DS dolazi 2018.
Dijalog i strategija
Profesor FPN Zoran Stojiljković smatra da bi Tadić mogao da se nađe u poziciji onoga ko inicira dijalog, posreduje i uobličava opozicioni nastup, koji mora imati programsku strategiju.
- On jeste najstariji, ima iza sebe dva mandata predsednika Srbije i period kada je vodio DS sa velikim potencijalom, do 2012. On može da ponudi razum, odmerenost i veštinu da napravi saveze, ali dalje od toga ništa - ocenjuje naš sagovornik.
Kurir.rs
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega