Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u petak da su njegovi politički protivnici organizovali ovonedeljne nasilne proteste i dodao da će, ukoliko se oni nastave, biti teško obuzdati epidemiju korona virusa u zemlji.

"Oni koriste korona virus za svoje političke aspiracije. Nemam problem sa protestima. Problem je što su protesti postali nasilni, jer oni (opozicija) nemaju rešenje, nemaju ništa da ponude narodu", rekao je Vučić juče u intervjuu britanskoj agenciji Rojters.

Srbija je u četvrtak odlučila da ipak ne uvodi policijski čas u prestonici nakon, kako navodi Rojters, protesta organizovanih protiv uvođenja tih mera.

"Naše bolnice su prepune, lekari ne mogu da izdrže i neodgovorno je organizovati proteste", rekao je Vučić.

Agencija navodi da su kritičari istakli da je odluka Vlade da dozvoli fudbalske utakmice, verske svečanosti, zabave i privatna okupljanja uoči izbora održanih 21. juna kriva za porast novih slučajeva virusa, što je Vučić odbacio i ponovio da su protesti "besmisleni" i da su politički.

"Ne možete oduzeti vlast upotrebom sile", rekao je Vučić.

Isplatili se napori Nemačke i Francuske

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u petak da su se isplatili napori Nemačke i Francuske da ponovo pokrenu pregovore između Beograda i Prštine i da se nada postizanju obostrano prihvatljivog sporazuma.

"Niko ne može da garantuje šta će se desiti na kraju procesa, ali ovo je prva relativno optimistična vest", rekao je Vučić juče u intervjuu za Rojters, mada nije mogao da precizira kada bi sporazum mogao da bude postignut.

Kosovsko pitanje Rojters inače naziva jednimod "najtežih teritorijalnih sporova u Evropi".

Vučić je nakon video konferencije sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i, francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i premijerom privremenih kosovskih institucija Avdulahom Hotijem istakao da želi da pomiri Srbe i Albance, koji su još uvek zastrašeni ratovima 90-ih.

"Ne zanima me da li će se to dogoditi za mesec ili dve godine", rekao je Vučić u pogledu postizanja rešenja.

Agencija podseća da je Kosovo nekoliko godina nakon NATO bombardovanja Srbije proglasilo nezavisnost, što Beograd ne priznaje, a što je preduslov za članstvo Srbije u EU, navodi agencija.

(Kurir.rs/Tanjug)