Ideja stvaranja balkanskog Beneluksa je nerealna jer bi, pre ili kasnije, došlo do problema statusa Kosova, kaže Eduard Kukan, poslanik Evropskog parlamenta. Tu ideju koče i bojazni suseda od stvaranja Velike Albanije, smatra Kukan.

BRATISLAVA - Slovački evroposlanik Eduard Kukan ocenio je da je ideja formalizovanja saradnje nekih zemalja na zapadnog Balkanu, svojevrstan balakanski Beneluks, nerealna jer bi pre ili kasnije došlo do problema statusa Kosova.

Tu ideju, prema njegovoj oceni za slovačku agenciju TASR, koče i bojazni suseda od stvaranja Velike Albanije.

"Ako bismo govorili o nekakvoj formalnoj strukturi ili organizaciji, skeptičan sam da li je to moguće. Takav predlog će uvek izazvati oprez već i zbog bojazni susednih država od stvaranja Velike Albanije. To je uvek osetljiva tema. Zato što je danas u kosovskom parlamentu veoma popularni pokret 'Samoopredljenje' koji veoma otvoreno govori o ideji Velike Albanije", naveo je Kukan.

Kukan, koji je član Spoljno-političkog odbora Evropskog parlamenta i predvodi parlamentarnu delegaciju za zemlje Zapadnog Balkana, ideju balkanskog Beneluksa odbio je i zbog toga što bi se pre ili kasnije po njegovoj oceni suočila sa pitanjem statusa Kosova.

"U takvim inicijativama u koje je uključeno Kosovo pre ili kasnije suočićemo se s njegovim statusom. A on je takav da Kosovo pet članica Evropske unije ne priznaje", rekao je Kukan o ideji da Albanija, Kosovo, Makedonija i Crna Gora pojačaju saradnju do nekakvog balkanskog Beneluksa jer bi im to povećalo šanse i ubrzalo ulazak u EU.

"Evropski parlament uzima ozbiljno regionalnu saradnju država tog regiona i prema tome kakvi su rezultati te saradnje vrednuje pojedinačne države", rekao je Kukan slovačkoj agenciji.

Po oceni tog evroposlanika, bivšeg šefa slovačke diplomatije, Evropski parlament bi pozdravio inicijativu tešnje saradnje zemalja tog regiona, ali to ne znači da prihvata projekt balkanskog Beneluksa koji je dobio širok publicitet u medijima.

Kukan je takođe upozorio da ne stoji poređenje iz te inicijative sa zemljama Višegradske grupe u koju su se neformalno okupile Čehoslovačka, Poljska i Mađarska upravo sarađujući u procesu pristupanja EU.

"Iako je saradnja zemalja V4 koje su razvijenije od zemalja na Balkanu dobra, ni ona ne funkcioniše po ugledu na Beneluks", rekao je Kukan.