Josipović: Pružiti ruku Srbima, pokloniti se i priznati žrtve
KNIN - Pobediti u miru znači pružiti ruku srpskom narodu, priznati njegove žrtve i pokloniti im se, izjavio je danas u Kninu hrvatski predsednik Ivo Josipović na centralnoj svečanosti obeležavanja 17. godišnjice Oluje, u kojoj je poginulo i nestalo blizu 2. 000 i proterano oko 220.000 Srba.
Hrvatski državni vrh na ovogodišnjoj svečanosti Dana pobede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 17 godišnjici vojno-policijske akcije "Oluje" nije pominjao haške osuđenika, ali su pomenute srpske žrtve i potreba da se one uvaže.
Josipovic, premijer Zoran Milanović i vršilac dužnosti predsednika Sabora Josip Leko pre svega su izrazili zahvalnost svim braniocima koji su u obrambenom ratu odneli pobedu za Hrvatsku.
Ističući da je ponosan što je vrhovni komandant pobedničke vojske, Josipović je rekao da su branioci u pravednom i odbrambenom ratu doneli pobedu i da im je na tome zahvalan.
"Hrvatska je pobedila u ratu i odbranila granice. Hrvatska mora pobediti u miru, što znači svladati privredne teškoće, obezbediti ljudska prava i obezbediti verske i manjinske slobode", rekao je predsednik Hrvatske.
Josipović je kazao da je Hrvatska u ratu bila pobednička zemlja i da je siguran da takva može biti i u miru.
"Siguran sam da može pobediti recesiju i krizu i sve tendencije koje žele svrstati Hrvatsku van Evrope i njenih vrednosth", rekao je Josipović.
Premijer Zoran Milanović izjavio je da su građani Hrvatske bili zajedno kad je bilo najteže, kao i da je hrvatski bio najteži put i a cena bila ogromna.
"Ovaj praznik ne slavimo da bismo uživali u tuđoj nevolji i naslađivali se tuđim jadima kojih je bilo", rekao je Milanović i dodao da je nakon Oluje Hrvatska ponekad bila ispod nivoa svog zadatka, ali da je "rat bio pravedan i human i to su vrednosti s kojima ulazimu u EU".
Ističući da je Hrvatska gospodar svoje sudbine i da više više nema izgovora i traženja krivaca u Beogradu ili Pešti, Milanović je rekao da je "rat započeo jedan loš režim koji nije poznavao svoje granice".
"Svaki čovek i svaka država mora znati šta može i gde mu je granica, a oni to nisu znali", rekao je Milanović.
Hrvatske granice ćemo uvek braniti znajući gde su, kao što je to radila svaka hrvatska vlast od 1990. na ovamo i u tome smo takođe jedinstveni, poručio je Milanović ispred spomenika Hrvatske pobede Oluja '95.
Vršilac dužnosti predsednika Sabora Josip Leko je u govoru rekao da je današnji datum jedan od najvećih dana sveukupne hrvatske istorije.
"Taj dan pripada hrvatskim braniocima kao su izneli najteži teret u nametnutom ratu", rekao je i dodao da "želimo izgraditi državu jednakih šansi za sve koji će u njoj živeti".
Gradonačelnica Knina Josipa Rimac naglasila je da je pobeda izvojevana u Oluji bila kruna 900-godišnje čežnje za slobodnom Hrvatskom.
"Ako smo oprostili, a jesmo, ko nam može braniti veličati naše pobede u čemu nema M od mržnje ni R od revanšizma", rekla je i dodala da "žalimo za nedužnim žrtvama i njihovim familijama".
Jutros je na kninskoj tvrđavi u prisustvu državnog vrha podignuta hrvatska zastava nakon čega je usledio program avio grupe i defile ulicama grada. Nakon skupa u tamošnjoj crkvi sledi misa za domovinu.
"ŽELIM LJUDIMA MIR! NA NAMA JE DA SE BORIMO I ČUVAMO SRBIJU" Predsednik Vučić čestitao praznike, posebnu poruku poslao našem narodu na KiM