BEOGRAD - Predlogom zakona o utvrđivanju garantne šeme, što je mera podrške privredi za ublažavanje posledica pandemije korona virusa, produžava se rok za još šest meseci da preduzeća mogu da zatraže kredite čiji je država garant.

Ministar finanasija Siniša Mali je rekao u Skupštini Srbije da je do kraja novembra odobreno i isplaćeno 20.000 kredita u ukupnom iznosu od 1,4 milijarde evra i objasnio da se predlogom zakona koji je danas pred poslanicima produžava rok važeće garantne šeme za još šest meseci.

O investicijama

Mali je izjavio danas da očekuje da će do kraja godine biti ukupno 2,3 milijarde evra stranih direktnih investicija. "Preko 60 odsto stranih direktnih investicija koje dolaze u ceo region Zapadnog Balkana dolaze u Srbiju i to za građane znači nova radna mesta, fabrike, a za nas obaveza da još više autoputeva gradimo, novih industrijskih zona, zdravstvenih objekata i svega što čini razvoj Srbije", rekao je Mali u Skupštini Srbije. Ministar je podsetio i da se se u Srbiji gradi fabrika Tojo Tajers, a vrednost investicije je 382 miliona evra. To je najveća japanska investicija u Srbiji ikada, rekao je on.

Prema njegovim rečima, izgradnja fabrike dovoljno govori koliko je Srbija postala i ostala atraktivna za investicije i u vreme ekonomske krize u svetu. Mali je, govoreći o garantnim šemama kroz koje se pomaže privredi, kazao i da je država mislila i na indivudualne poljoprivredne proizvođače koji su imali mogućnost da takođe dobiju kredite, a pomoć je išla Uredbom preko Ministarstva poljoprivrede. Preko te uredbe, kaže Mali, plasirano je 12.741 kredit za isto toliko pojedinaca, a ukupna vrednost kredita je oko 17 milijardi dinara, i to su bili krediti za likvidnost, nabavku traktora i grla. Mali je podsetio da je Vlada Srbije dogovorila sa poslovnim bankama paket pomoći privrednicima kroz kredite čiji je država garant u iznosu od dve milijarde evra, te da je do sada potrošeno 1,4 milijarde evra. On je podsetio da privrednici takođe mogu da računaju i na jeftine kredite sa kamatnom stopom od jedan odsto preko Fonda za razvoj.

O školama

Mali je obrazložio i Finansijski ugovor Povezane škole u Srbiji između Srbije i Evropske investicione banke, navodeći da je vrednost ugovora 65 miliona evra, a odnosi se na razvoj bežične mreže u školama. On je naveo da je već 900 škola umrežena, a da će novim ugovorom obezbediti bežičnu mrežu u još 930 škola.

Počelo podnošenje zahteva bankama za olakšice

Građani i preduzeća već mogu da se prijavljuju za mere, odnosno olakšice u servisiranju finansijskih obaveza koje su uvedene nedavnim odlukama Narodne banke Srbije. Izvršni odbor NBS je usvojio Odluke o privremenim merama za banke u cilju adekvatnog upravljanja kreditnim rizikom u uslovima pandemije kovid-19 i o privremenim merama za davaoce finansijskog lizinga.

Njima su propisane mere i aktivnosti koje su banke i davaoci finansijskog lizinga dužni da primene u cilju adekvatnog upravljanja kreditnim rizikom, što podrazumeva blagovremeno identifikovanje potencijalnih poteškoća kod dužnika i preduzimanje odgovarajućih koraka.

Banke i davaoci lizinga su obavezni da najkasnije do 22. decembra na svojoj internet prezentaciji i u svojim poslovnicama objave obaveštenje kojim se dužnici informišu o mogućnostima podnošenja zahteva za dobijanje olakšica, kao i o uslovima koje dužnik da ispunjava.

Dužnici koji ispunjavaju propisane uslove, zahtev za dobijanje olakšica banci ili davaocu finansijskog lizinga mogu podneti elektronskim putem ili poštom, kao i u poslovnim prostorijama do 30. aprila sledeće godine.

Zbog trenutne epidemiološke situaciju dužnicima se ipak savetuje da zahteve podnose elektronskim putem. Najnoviji paket mera NBS, za razliku od prva dva moratorijuma, nije namenjen svima već samo onima koji nisu u stanju da izmiruju svoje finansijske obaveze.

(Kurir.rs/Tanjug)