U predloženom kodeksu ponašanja nema novčanih kazni za kršenje pravila. Najteža sankcija - javna opomena, i to na skupštinskom sajtu

Narodni poslanici mogu da odahnu, jer im niko neće dirati u novčanike za izrečene uvrede, psovke i druga nepoštovanja bontona Skupštine Srbije. Iako su najavljivane velike novčane kazne, u ranijim verzijama do tri poslaničke plate, predloženi kodeks ponašanja gotovo i da nema kaznenu politiku. Opomena i javna opomena su jedine kazne koje se mogu izreći poslaniku za kršenje definisanih pravila ponašanja.

Zanimljivo je da je kodeks predvideo prilično stidljivu javnu opomenu, pošto se u tekstu predloga navodi da će poslanik biti javno opomenut na sajtu parlamenta, a ne na skupštinskoj sednici koja se uživo prenosi na javnom servisu, i da će posle 30 dana ta objava biti praktično uklonjena od javnosti.

Velika sramota

Poslanik SPS Milutin Mrkonjić zalaže se za znatno oštrije kazne, i to po džepu.

zorana-jevtic.jpg
Foto: Zorana Jevtić

- Predloženi kodeks nije dobar. Kazne su previše blage. Nevaspitanje treba kažnjavati žestoko. Kad nas ima nevaspitanih i bezobraznih, nema drugog načina nego udariti po džepu. Kaži šta imaš na dostojanstven način, a ne uvredama, a bilo je maltene i tuča u parlamentu. Sramota velika - poručuje Mrkonjić.

I njegov kolega iz PUPS Đuro Perić nije zadovoljan predloženim kaznama.

- Ne znam šta je motiv da se ide s ovom blažom varijantom. Možda bi amandmanima trebalo to pooštriti, jer nam je svima cilj efikasniji parlament. Nonsensa je mnogo u Skupštini i često biva da neko nešto lupi, pa krene replika na repliku i rasprava ode daleko od suštinske teme.

Kazneni poeni

Poslanik SNS Bratislav Jugović ocenjuje da predložene kazne ipak mogu da zabole poslanike.

licni-stav.jpg
Foto: Ana Paunković

- Javna opomena je svakom poslaniku kazneni poen od građana Srbije. A taj kazneni poen i te kako boli narodnog poslanika, veoma je štetan za njega i zbog toga će se svaki poslanik truditi da svojim ponašanjem izbegne situaciju u kojoj može da dobije ovakvu kaznu - objašnjava Jugović.

U tekstu predloženog kodeksa se navodi da su osnovne etičke vrednosti za poslanika: istina, pravičnost, poštenje, nepristrasnost, odgovornost, otvorenost i dostupnost.

- Narodni poslanik ličnim primerom predstavlja uzor etičkog ponašanja nosioca javne funkcije - piše u kodeksu.

Inače, za sprovođenje kodeksa i odlučivanje o "kaznama" biće zadužen skupštinski Administrativni odbor, na čijem je čelu Aleksandar Martinović iz SNS.

Ko će da veštači veličinu simbola

Samo diskretna stranačka obeležja

Tekst predloženog kodeksa, koji je objavljen na skupštinskom sajtu, sadrži prilično uopštene okvire ponašanja. Jedan od najzanimljivijih, ali i najapsurdnijih odnosi se na stranačke simbole, pa je poslaniku dozvoljeno da u salu unosi samo "diskretna" partijska obeležja. Šta to znači i ko će da procenjuje nivo diskretnosti, nije precizirano.

Zoran Stojiljković

Snaga argumenta, a ne argument snage

foto: Beta

Profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković smatra da je neophodno podići nivo komunikacije naših predstavnika.

- Represija nije osnovna stvar i kodeks nije lek kojim se može urediti kultura dijaloga u parlamentu. Iz kodeksa možemo samo naslutiti kakvu praksu on najavljuje. Sada u dijalogu vlada manir argumenta snage. Ništa nismo uradili ako se to ne promeni i zavlada snaga argumenta - naglašava naš sagovornik.

I. K./ Kurir.rs