Patrijarh Porfirije služi crkvenu službu - doksikologiju u manastru Jasenovac, a na službi su prisutni i episkop pakračko-slavnoski Jovan, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, novoizabrani gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i i predsednik Srpskog nacionalnog vijeća Milorad Pupovac.

Prisutni su i predstavnici katoličke crkve, među njima bisdkup požeški.

Patrijarh Porfirije se u svojoj besedi posle službe zahvalio prisutnima.

screenshot-4.jpg
Printskrin Tanjug 

- Gospod je pokazao svoju silu i svoju moć i ljubav, uspeo me na tron mojih svetih prethodnika na čelu sa Svetim Savom, koji su bodili brod crkve kroz Scilu i Haridbu nedaća. Krst nije poslednje što savko od nas može da kaže, vaskrsenje je pobeda nad srću i jedina istina i perstpektiva. Postavivši mene kao poslednju kariku u lancu patrijarha, Gospod pokazuje da ne ostavlja svoj narod i svoju crkvu, rekao je patrijarh.

- Imam u svojoj duši nezadrživu potrebu da budem sa postradalima u zemljotresu, da tim ljudima kažem da smo sa njima, iako znam da neće biti ostavljeni ni od države Hrvatske, Srbije, RS. Imao sam potrebu da svojim prisustvom još jednom podvučem činjenicu koja je iznikla iz tragedije, da ne možemo jedni bez drugih, i kad čovek ima čoveka ne postoji teškoća koja se neće prevazići, kaže patrijarh.

screenshot-3.jpg
Printskrin Tanjug 

- Uputio sam i reči zahvalnosti i mnogim Hrvatima, katolicima i oni koji nisu katolici,mnogima sa ulica grada Zagreba, pokazivali su ljubav i razumevanje prema meni, razmenjivoa sa njima tople reči razumevanja i podrške. Sve to je učinilo da doživim i grad Zagreb i ovu zemlju kao svoju, i neka Bog stostruko uzvrati svima. Došao sam mnogo puta u Jasenovac, i mnogo puta smo služili ovde i drugde, kad god biih ovde dolazio, dolazio sam da se duhovno okrepim i osnažim i da se preispitam pred bezbrojnim mučenicima, ima li šta da sam učinio što nije trebalo. Onda sam tražio oproštaj od onih o koje sam se ogrešio.Na ovom mestu najbolje bi bilo da molitveno ćutimo, jer sam uvek pre svega osećao suze molitve, kao uzdizanje duše Bogu. Uvek sam se pitao da li je ljudsko zlo toliko veliko, i ono se pokazalo na ovom mestu. Čovek je stvoren po prilici i slici Božjoj, a Jevanđelje jezikom otrkiva istinu, svi smo pozvani da budemo braća, pa kako je govorio otac Justin, ljudi su ratovali da bi postigli mir, a koliko je apsurdno. Apostol Pavle kaže od jedne krvi Bog je stvorio svaki narod i postavio međe i vreme njihovog boravljenja na zemlji. Svaki narod je stvoren da bude narod Božiji. Oni koji su ovde učinili najmonstruoznija zla ispisali su se iz svakog naroda, oni su se upisali u neljude, kaže patrijarh.

screenshot-13.jpg
Printskrin Tanjug 

- Mi ne znamo promisao Božju u potpunosti, zašto je Gospod na obali divne reke Save koja spaja ljude, je hteo da ovo mesto postane jedno od najvećih svetilišta. Nema veće pravde od toga da na ovom mestu bude svetinja, manastir, da se okupljaju monasi i monahilje koji su od Boga prizvani da neprestano uznose molitve za mir među svim ljudima. Bezbroj puta sam ovde osećao paradoks da ovo prostim okom gledano mesto užasa bude stopa iz koje izniče stub mira koji izlazi u nebo, odakle se ta poruka mira širi dalje i dalje, kaže patrijarh.

screenshot-5.jpg
Printskrin Tanjug 

Patrijarh srpski Porfirije danas je u poseti manastiru Jasenovac i eparhiji pakračko-slavonskoj na poziv episkopa te eparhije Jovana.

Porfirije je dočekan u manastiru Jasenovac u 15.30 sati.

screenshot-3.jpg
Printskrin Tanjug 

Manastir Jasenovac sa crkvom posvećenom rođenju Svetog Jovana Preteče pripada eparhiji pakračko-slavonskoj, a za vreme episkopa slavonskog Save bio je i sedište eparhije.

Manastirska crkva je sagrađena 1775. Godine, ali je razorena na početku Drugog svetskog rata 1941. godine i to rukama prvih jasenovačkih logoraša.

screenshot-18.jpg
Printskrin Tanjug 

Hram je obnovljen i osvećen 2. septembra 1984. godine, a tokom ratnih sukoba pri raspadu bivše SFR Jugoslavije, 1991. godine, crkva je ponovo oštećena.

screenshot-11.jpg
Printskrin Tanjug 

U maju 1995. godine, u operaciji Bljesak, manastirska crkva je oskrnavljena i opustošena, da bi 2000. godine, ponovo bila obnovljena kada je vladika Sava Jurić proglasio jasenovačku crkvu Rođenja Svetog Jovana Krstitelja za manastir.

(Kurir.rs)