JOŠ MOĆNIJA SRBIJA! Naša zemlja proizvodnjom 2 vakcine postaje uticajnija u regionu, ali i ekonomski dominantnija
Za nekoliko meseci iz domaćih pogona izaći će ruske i kineske vakcine, što će nas uvesti u društvo retkih zemalja koje trenutno prave najtraženiju robu na globalnom tržištu.
Vest da će Srbija, uz rusku, proizvoditi i kinesku vakcinu protiv koronavirusa još jedna je potvrda da se naša zemlja najbolje snalazi u globalnoj krizi izazvanoj pandemijom. Osim toga, transfer Srbije u društvo retkih zemalja koje prave najtraženiju robu na globalnom tržištu znatno će proširiti njenu ekonomsku moć, a samim tim i ojačati uticaj i lidersku poziciju Beograda u regionu, ocenjuju sagovornici Kurira.
Predsednik Aleksandar Vučić najavio je iz Abu Dabija da je postignut dogovor da se u Srbiji, zajedno sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kinom, proizvodi vakcina kineske kompanije „Sinofarm“.
- To će biti potpuno grinfild, nova fabrika za „Sinofarmove“ vakcine, koju ćemo graditi zajedno sa UAE i Kinezima u Srbiji - objasnio je Vučić i precizirao da će proizvodnja krenuti već 15. oktobra.
Mudra borba
Novinar Jakša Šćekić kaže za Kurir da su ovakve vesti siguran znak da će liderstvo Srbije u regionu biti ne samo dodatno učvršćeno već i da će biti znatno pojačano.
- Prisustvujemo globalnom ratu vakcinama i vrlo je važno da se Srbija uključi u to. Svi proizvođači vakcina šire svoju moć. Srbija kao proizvođač dve vakcine širiće svoju moć u regionu. Zamislite da smo devedesetih godina imali ovu pamet i ovakvu moć da širimo ekonomski uticaj, umesto što smo tenkovima i vojnicima demonstrirali snagu. Srbija je tu zabludu skupo platila i sada se mudro bori da vakcinama pojača svoju lidersku poziciju u regionu. Poruka je: bolje vakcinama nego tenkovima - naglašava Jakšić.
Osvajanje tehnologije
Ekonomista Ljubodrag Savić ocenjuje za naš list da pogodnosti koje Srbija treba da očekuje od najavljenih aranžmana nisu toliko u samoj trgovini vakcinama, već u sjajnoj šansi da stvori svoje stručnjake i uveze nove tehnologije.
- Naravno da se u doba kada su vakcine nasušna potreba celog sveta gledaju i ekonomski interesi i zaštita svake zemlje. Nisu mali efekti na to svakako, videćemo kakvi su to dogovori, ali najmanji efekat je kada dobiješ priliku da sklapaš komponente za vakcinu. Još bolji je kada pakuješ i trguješ vakcinom, a najbolji kada osvojiš i tehnologiju, odnosno preneseš znanje i tehnologiju u Srbiju i tako praviš kompletnu vakcinu. Čini mi se da je najznačajnije što će Institut „Torlak“ imati ogromnu priliku da vrati staru slavu, da prvi dođe do znanja i tehnologija, a onda i da bude spreman da pravi i druge vakcine - objašnjava Savić.
Kurir.rs/ Ivana Kljajić Foto: Marina Lopičić, Shutterstock
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore