Svečanom akademijom u beogradskoj Kombank dvorani večeras se obeležava Dan sećanja na stradale u NATO agresiji 1999. godine.

Obeležavanju prisustvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Skupštine Ivica Dačić, premijerka Ana Brnabić, članovi Vlade Srbije, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, patrijarh SPC Porfirije...

UŽIVO:

20.57- Obraćanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića

- Hvala Vam svima što smo večeras zajedno i što je srpski duh nesalomiv. Niko nikad nije odgovarao za ove zločine. Objasniti to sada, 22 godine nakon agresije nije moguće - rekao je Vučić na početku svog obraćanja.

Vučić je u svom obraćanju pročitao imena dece poginule u NATO bombardovanju.

715.jpg
Foto: Screenshot RTS

- Jedno dete dnevno. To je ona najteža, namučnija i najbolnija brojka NATO agresije iz 1999. godine. Ubijeno, zaustavljeno, bez ikakve svoje krivice, nikakav greh nisu počinili, bez prava na odbranu, i bez prava na pravdu. Izgubili smo mnogo, izgubili smo očeve, braću, decu, muževe, ali obraz nikada. Izgubili smo teritorije, milijarde, i sve što nam je ostalo bilo je telo jedne izmučene zemlje - rekao je Vučić i dodao:

Nećete od Srbije dobiti gaženje po našoj istoriji, po našoj prošlosti. Zemlje bez snage da se uspravi, podigne, i radi bilo šta drugo nego da ćuti, ili da sagne glavu i pokorno se izvini, za sve, pa i za svoje mrtve, za svoju ubijenu decu. Hoćemo da budemo toliko jaki da niko više ne može da nam ubija decu, da nam ruši zemlji. Nećete od Srbije dobiti gaženje po našoj istoriji, po našoj prošlosti.

20.30 - Obraćanje Milorada Dodika:

"Uvek kad pokušavam da nešto koncipiram kada dolazim na ovakva mesta. Uvek tražim reči kojima bih opisao nepravdu koja nam se mnogo puta kroz istoriju dešvala. Čini mi se da srpski jezik ima 150.000 reči, ali nikad ne uspevam da nađem adekvatne za ovakvu priliku. Jedina reč u ovakvoj prilici je - tišina"!

3111.jpg
Foto: Screenshot RTS

Milorad Dodik rekao je da često učestvuje na ovakvim svečanostima, i da uvek ima problem da nađe prave reči kojima bi odao dostojnu poštu žrtvama.

- Treba videti Srbiju koja postaje lider, koja ima jako vođstvo, koja želi da širi mir u regionu. Neka večno živi srpski narod! - naveo je Dodik.

20.19 - Muzičko-scenski prikaza "Da se nikad ne zaboravi"

21.jpg
Foto: Screenshot RTS

20.10 - Obraćanje patrijarha Porfirija:

"Pre nego što sam ovamo pošao, otvorio sam Novi zavet i našao: 'Ne sudite da vam se ne sudi'. Došao sam ovde sa osećanjem da smo se sakupili ne da sudimo, ali da se setimo i da možemo da kažemo šta je istina".

"U tih 78 dana bombardovanja se, ne samo kod branilaca, već i onih koji su se od bombi sklanjali, pojavila međusobna solidarnost i hrišćanska ljubav za bližnje".

5645646546546546.jpg
Foto: Screenshot RTS

"Država, a sa njom i crkva, mora da se stara o očuvanju onoga što je naš identitet vekovima".

"Nismo ovde da sudimo, već da se setimo nevinih žrtava bombardovanja i da se molimo za njih".

20.06 - Himnom "Bože pravde" počeo je program.

511.jpg
Foto: Tanjug
3111.jpg
Foto: Screenshot RTS
512.jpg
Foto: Screenshot RTS
144.jpg
Foto: Screenshot RTS

Na današnji dan, 24. marta 1999. godine, počela je NATO agresija na tadašnju SR Jugoslaviju, u kojoj je tokom neprekidnih 78 dana vazdušnih napada, prema podacima koji zvanično nisu usaglašeni, poginulo između 1.500 i 3.500 ljudi, a povređeno više od 12.000 ljudi. Prema podacima Ministarstva odbrane Srbije, tokom vazdušne agresije Alijanse ubijeno je 2.500 civila, među njima 89 dece i 1.031 pripadnik Vojske i policije.

Prema istom izvoru teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila, od kojih 2.700 dece, kao i 5.173 vojnika i policajaca, a 25 osoba se i danas vodi kao nestalo.

Za 11 nedelja svakodnevnih vazdušnih napada NATO je izvršio 2.300 udara na tadašnju SR Jugoslaviju i bacio 22.000 tona projektila, među njima i 37.000 zabranjenih kasetnih bombi i bombi punjenih obogaćenim uranijumom.

Tokom intevencije teško au oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri.

Procene štete kreću se od 30 do 100 milijardi američkih dolara.

Srbiju je tog 24. marta napala koalicija 19 najmoćnijih zemalja sveta u nameri da joj otme Kosovo i Metohija, ali taj cilj do danas nije ostvaren.

Agresija NATO na Srbiju je izvedena pod nazivom "Milosrdni andeo", a neposredna povod za to je bio navodni masakr civila u Račku i odbijanje jugoslovenske delegacije da potpiše Sporazum iz Rambujea.

NATO agresija je okončana 9. juna 1999. potpisivanjem Kumanovskog sporazuma, koji je predviđao da će se jugoslovenske snage bezbednosti povući sa Kosova, a da će biti uspostavljen UNMIK, civilna misija Ujedinjenih nacija.

NATO je Srbiju napao bez odobrenja SB UN.

(Kurir.rs)