OGOLJENE LAŽI! Srbija ogorčena zbog izveštaja Evropskog parlamenta: Preterali su!
Evroparlamentarci su se izgubili u prostoru i vremenu, oni su izgleda čitali neki izveštaj iz 2011, a ne iz 2021, poručio predsednik Vučić. Šefovi kritikovanih resora tvrde da su ocene tendenciozne
Tempo pregovora Srbije o pristupanju EU diktiraće normalizacija odnosa između Beograda i Prištine i poštovanje elementarnih prava u zemlji, osnovna je poruka izveštaja o napretku naše zemlje koji je upravo usvojio Evropski parlament. Od Srbije se traže konkretni rezultati u pravosuđu, slobodi medija i borbi protiv korupcije, pozdravljaju se ekonomski pokazatelji i učešće u regionalnoj saradnji, ali i dele političke packe za pojedine slučajeve.
Izgubili kompas
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je da su u tom dokumentu "ogoljene laži" i da su se poslanici EP "izgubili u vremenu i prostoru".
- Oni su izgleda čitali neki izveštaj iz 2011, a ne iz 2021. godine - prokomentarisao je Vučić i posebno naveo "nedostatak medicinske opreme" koji se pominje u izveštaju.
- Mi testiramo više nego 80 odsto država EU, a oni nas osuđuju! Nemamo nedostatak bilo kakve opreme, sada imamo 500 respiratora u magacinu baš zato jer se nismo oslanjali na njih. Ovo je narodu dovoljno da vidi kakvim se ogoljenim lažima služe - izjavio je predsednik, uz opasku da je ponosan na deo izveštaja kojim se izražava zabrinutost zbog "kampanje kojom se delegitimiše nezavisnost Kosova".
Ministarka za evrointegracije Jadranka Joksimović kaže za Kurir da ova rezolucija, kao i ranijih godina, sadrži i dosta pozitivnih, ali i neke snažno kritičke ocene.
- Jasno je koje političke grupacije imaju posebno i prenaglašeno kritički ton o Srbiji. Godinama od istih poslanika možemo da čujemo gotovo iste formulacije zamerki i kritika, nezavisno od realnih promena i koraka koje Srbija objektivno preduzima u određenim oblastima. I uvek na odgovoran i ozbiljan način primamo k znanju stavove različitih političkih grupacija, ali isto tako veoma dobro znam gde su kritike prenaglašene, politički interpretirane i tendenciozno postavljene. Naše institucije uvek se na isti način ponašaju kada je reč o saradnji sa EP u pripremi njihove godišnje rezolucije. Uvek im dostavljamo istinite, pravovremene i činjenično proverljive podatke o svemu što je postignuto u reformskom procesu, ali i o određenim kašnjenjima - objašnjava naša sagovornica.
Ona napominje da je rezolucija odraz snažne diferencijacije političkih grupacija EP u pogledu velikog broja zajedničkih politika EU, pa i kada je reč o onoj prema politici proširenja.
- Evropska narodna partija, čija je članica i Srpska napredna stranka, jeste i dalje najveća i najsnažnija politička grupacija u Evropskom parlamentu, ali druge političke grupacije imaju i drugačije ideološke i političke platforme. Te različite političke vizure i odnosi, prema mnogim pitanjima u EU, pa i prema Srbiji i njenoj vladajućoj partiji, vidljive su i u ovoj rezoluciji EP. Juče usvojenim dokumentom baviće se veoma seriozno resorni odbor za Evropske integracije u nasem parlamentu - kaže ona.
Ne smeta im Mauricijus
Predsednik parlamenta Ivica Dačić smatra da je rezolucija EP puna problematičnih političkih ocena.
- Taj izveštaj je promenjen u odnosu na početni. Različitim amandmanima je ubačeno sve čega se neko setio. Mislite li da je slučajno da se tamo izražava zabrinutost zbog stanja životne sredine u Boru, Smederevu i Kolubari, gde posluju Kinezi? Nije intencija zaštita životne sredine nego negativan uticaj Kine, sve je politički motivisano. Zato ne mogu da kažem da je to realno sagledavanje stanja u Srbiji, ali jeste realno sagledavanje stanja unutar EP... Zašto nisu naveli da se istraži pitanje računa na Mauricijusu, otkud da to nije interesantno za EP - izjavio je Dačić.
Kurir.rs/ Ivana Kljajić Foto: Zorana Jevtić, AP/Virginia Mayo, EPA/Igor Kupljenik
Kurtijev Srbin poziva na ubistvo Vučića! Nacrtao metu i priziva atentat na predsednika kao na Kenedija