Srbi u Severnoj Mitrovici biće kao "glineni golubovi" kad bude završena baza za pripadnike tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga koja se gradi na uzvisini iznad južnog dela grada.

Pripadnike našeg naroda ogorčila je i uznemirila nedavna odluka predstavnika vlasti u Južnoj Mitrovici da izdaju dozvolu za izgradnju kampa na brdu Crnuša, koje se nalazi sa desne strane magistralnog puta iz pravca Prištine, na nadmorskoj visini od oko hiljadu metara.

Brdo Crnuša je trenutno prepoznatljivo po antenama za mobilni i televizijski signa. Albanske kuće nalaze se sa obe strane puta do polovine brda, a prema uzvišici nalazi se zemljište ograđeno bodljikavom žicom. Već sa prilaza najvećem uzvišenju jasno se vide južni i severni deo Kosovske Mitrovice, Zvečan i deo Zubinog Potoka.

- Pošto se sa visa Crnuša kao na dlanu vide gotovo sve srpske sredine na severu Kosmeta, pre svega severni deo Mitrovice, ali i okolna mesta, jasno je da izgradnja buduće baze izaziva bojazan i strah među srpskim življem - kažu žitelji severnog dela Mitrovice, nastanjenog većinskim srpskim stanovništvom, od koje je baza udaljena šest do sedam kilometara.

Objašnjavaju da je osnovni razlog za strah činjenica da bi, ne daj Bože, u slučaju da pripadnici KBS pripucaju iz artiljerijskog oružja, Srbi ovde bili veoma laka meta. Istovremeno ističu i bojazan zbog moguće kontrole puta Priština - Kosovska Mitrovica koji nastavlja dalje ka Raški...

Albanci strahuju od odlaska Kfora

Na vrhu Crnuša nalazi se poligon koji je svojevremeno služio za obuku Vojske Savezne Republike Jugoslavije, pa se zato i priča da će biti sastavni deo baze, premda je pitanje u kakvom je stanju.

Poznavaoci kosmetskih prilika ističu da prištinske vlasti bazu grade nedaleko od administrativne linije jer se plaše da bi u dogledno vreme misija Kfora mogla da napusti Kosovo i Metohiju.

Dodatnu bojazan Priština ima i zbog činjenice da je sve jasnije da su šanse da "njihova država" postane članica UN i drugih međunarodnih institucija sve manje i manje.

Dozvolu za izgradnju baze, koja će se prostirati na oko 200 hektara, dale su institucije lažne države, a obrazlažući odluku gradonačelnik južnog dela Mitrovice Agim Bahtiri kazao je da je ovaj vis "strateški važan za odbranu Kosova". Inače, kako su odmah po donošenju pomenute odluke objavili prištinski zvaničnici, na ovoj lokaciji biće sagrađen veliki vojni kamp u kojem će biti stacionirane i američke jedinice i drugih zemalja u sastavu Kfora, odnosno NATO na Kosovu i Metohiji.

I dok Srbi sa severa Kosmeta zbog najave izgradnje baze na kojoj će, kako se nezvanično može čuti, biti sagrađene i osmatračnice i poligoni za obuku, Albanci, ne samo iz južnog dela Mitrovice, već i širom Kosmeta, blagonaklono gledaju na to. Veruju da ih, kako kažu, baza može zaštititi od "eventualnog upada srpskih snaga".

Politički predstavnici Srba sa severa naše južne pokrajine podsećaju da je odavno postignut dogovor Beograda i NATO po kojem pripadnici tzv. Kosovskih bezbednosnih snaga ne mogu da uđu na sever Kosmeta bez odobrenja ove misije.

(Kurir.rs/Novosti)