PUTIN I MAKRON REŠAVAJU PITANJE KOSOVA I METOHIJE: Samit o južnoj pokrajini u septembru u Parizu, Srbija dobija jakog saveznika?
Razgovoru delegacija Beograda i Prištine, koje bi, prema nezvaničnim najavama, trebalo da se sastanu u septembru u Parizu uz posredstvo predsednika Francuske Emanuela Makrona i predstavnika SAD, trebalo bi da prisustvuje i predstavnik Rusije, pišu prištinski mediji.
Srbija će, ukoliko se ovaj plan realizuje, imati ozbiljnog saveznika u pregovorima s kojima EU i Zapad sami očito nisu uspeli da se izbore, ocenjuju sagovornici Kurira.
Ovu informaciju, inače, preneo je Albanijan post, a najavljeni razgovor biće drugi po redu susret kosovskog premijera Aljbina Kurtija i srpskog predsednika Aleksandra Vučića posle berlinskih razgovora. Ulazak predstavnika Rusije u dijalog "popeo" bi pregovore s evropskog na svetski nivo, a imajući u vidu stav Rusije o pitanju kosovskog problema, naša država imala bi moćnog saveznika na svojoj strani u pregovorima, složni su sagovornici Kurira.
Predsednik opštine Leposavić Zoran Todić poručuje za naš list da je uključivanje predstavnika Rusije u razgovore Beograda i Prištine svakako pozitivna stvar jer je poznat, kako ističe, stav zvanične Moskve o pitanju statusa KiM.
- Znamo da je većina zapadnih zemalja i članica EU priznalo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, te će uključivanje Rusije u dijalog između Beograda i Prištine svakako značiti za poziciju Srbije, jer imamo razumevanje ruske strane. Njihovo uključivanje će u znatnoj meri da olakša i pomogne našoj poziciji, nećemo biti sami kao dosad, kada su se samo vršili pritisci na Beograd - smatra Todić.
Da je uključivanje Rusije u dijalog bez dvojbe pozitivna stvar za Beograd, ocenjuje i bivši diplomata Zoran Milivojević.
- Uključivanje ruskog predstavnika značilo bi da je postignut dogovor da se o Kosovu razgovara sa svim relevantnim faktorima i Rusija bi svakako delovala na našoj strani i bila na onoj poziciji na kojoj je i inače. To znači da bi se razgovaralo na liniji međunarodnog prava i da bi se stvar vratila pod okrilje Saveta bezbednosti UN. Istovremeno, uključivanje Rusije znači da se posredovanje EU pokazalo kao neefikasno i neplodovorno - zaključuje Milivojević za Kurir.
I izvori iz diplomatskih krugova smatraju da je bila velika greška što su se pregovori o Kosovu iz UN premestili pod okrilje EU.
- EU se pokazala kao nedovoljno sposobna da reši kosovsko pitanje i dobro je što se razgovori očito vraćaju na globalni nivo, te neće samo Priština imati naklonost već i Beograd. Uključivanje ruskog predstavnika nesporno je veliki plus za Beograd - smatra sagovornik Kurira.
Inače, cilj ovog sastanka, koji je Kurir prvi najavio pre nekoliko meseci, jeste pokušaj relaksacije odnosa Beograda i Prištine, jer je neizvesno kada će se nastaviti briselski dijalog, a očekuje se da glavna tema bude formiranje ZSO sa izvršnim ovlašćenjima, na čemu insistira Srbija, dok kosovski premijer o tome ima isključiv stav da se na Kosovu, u skladu s ustavom, ne može formirati "jednoetničko uduženje". Istovremeno, Beograd insistira na formiranju ZSO u skladu sa prethodno postignutim sporazumom u Briselu.
Kurir.rs/ Ivana Žigić Foto:Damir Dervišagić, Profimedia, EPA
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)