"Nažalost danas govorimo o zaštiti crkava i manastira SPC na Kosovu i Metohiji kao da je to normalno. A normalna je situacija da nikome ne pada na pamet da obija, pljačka i uništava verske objekte bilo gde i kada" kaže narodni poslanik Ilija Životić.

On u svoM saopštenju dalje kaže:

visoki-decani-profimedia.jpg
Profimedia 

"Dakle ono što je potrebno to je da vlasti privremenih institucija u Prištini razviju takvo u unutrašnje uređenje i takve međuljudske odnose (namerno kažem međuljudske a ne međunacionalne odnose jer skrnavljenje verskih objekata je pre svega anti ljudski i anti civilizacijski čin) koji bi počivali na uzajamnom poštovanju svih stanovnika na teritoriji kojom upravljaju. Da bi se tako nešto pokrenulo osim izmene zakona i preciziranja prekršaja i krivičnih dela, potrebno je da upravo ti nosioci sistema u Prištini jasno osude ovakve situacije i da deluju na terenu antistimulativno prema počiniocima napada na verske objekte SPC.

Nažalost, do sada nismo imali takvo ponašanje Prištine, čak štaviše u prošlosti su mnogi funkcioneri i osobe iz političkog života KiM okretanjem glave, negiranjem napada na objekte SPC i srpska groblja ustvari davali podršku počiniocima da nastave sa vandalizmom.

Moje lično mišljenje je da se ti napadi mogu zaustaviti vrlo brzo jer se na KiM tačno zna ko stoji iza kog akta, ko podržava, finansira ekstremiste. Potrebna je samo volja vlasti u Prištini da nešto preuzmu. Vreme je pokazalo da oni nažalost reaguju samo na pritisak pojedinih zapadnih administracija. U skladu sa tim naša strana mora da nastavi da redovno izveštava iste te zapadne administracije i KFOR o svakoj pretnji, svakom napadu na imovinu i sveštenstvo SPC.

Od krucijalne važnosti je da Beograd ima odličnu saradnju sa KFOR i NATO jer kao što se na primeru zaštite manastira Visoki Dečani vidi to je jedina sila koja može zaustaviti ekstremiste. Naravno da NATO svoje postupanje na KiM u dobrom delu izvršava u skladu sa odnosima Beograda i samog NATO zbog čega su nam važni svi oblici saradnje sa ovom alijansom koji nažalost nisu adekvatno medijski ispraćeni ali bitno je da zna onaj koji treba da zna. Kada se na to doda dobar odnos koji naša vlada stvara sa većinom zapadnih država, smatram da će na kraju ipak napadi prestati.

0409-michael-risi-foto-kfor.jpg
KFOR 

Samo podizanje nivoa gotovosti Kosovske policije može predstavljati trik vlasti u Prištini kako bi ta formacija pokušala da zameni snage KFOR-A na poslovima obezbeđenja objekata SPC što bi mogli da iskoriste kao povod da traže smanjenje broja pripadnika KFOR-A ili čak prestanak njihove misije u dogovoru sa svojim mentorima na šta se ne sme nasesti i treba pažljivo ispratiti postupke Prištine i njihovih mentora po ovom pitanju.

Nažalost, čarobnog štapića u politici nema, ništa se neće desiti preko noći, sve je jedan proces koji traje a naše je da mudrom, staloženom i jedinstvenom politikom Srba sa KiM i Beograda taj proces prilagodimo našim interesima, u ovom slučaju adekvatnoj zaštiti objekata i sveštenstva SPC", navodi Životić.

(Kurir.rs)