Premijerka Ana Brnabić izjavila je sinoć povodom potvrđene presude Ratku Mladiću pred Mehanizmom u Hagu da je Srbija u potpunosti posvećena i zalaže se za istraživanje svih ratnih zločina i za privođenje svih koji su optuženi, kao i kažnjavanje odgovornih, ali da zamera Haškom tribunalu što je zemlje i narode u regionu udaljio od pomirenja s obzirom da za srpske žrtve skoro niko nije odgovarao.

Brnabić je na TV Pinku rekla da je Srbija dokazala u poslednje skoro tri decenije da je privržena kažnjavanju onih koji su počinili ratne zločine i dodala da neće komentarisati presudu Mladići kako odgovorom ne bi nanela štetu našoj državi.

Na pitanje da li je Haški tribunal politički sud kako ga mnogi ocenjuju ili je zaista sud pred kojim se sudi ratnim zločincima po pravu i pravdi, premijerka je rekla da je to bez sumnje politički sud.

mladic-epa-jerry-lampen--pool.jpg
EPA/JERRY LAMPEN 

- Tamo gde se umeša politika pravo i pravda idu kroz prozor - rekla je Brnabić.

Kaže i da ima utisak da je Haški tribunal danas, 26 godina nakon sukoba, još više udaljio verske zajednice i narode u regionu.

- Imamo goru netrpeljivost nego što smo imali pre 26 godina i tome je Hag doprineo - kazala je premijerka.

Navela je da su joj ljudi iz tog suda kazali da on i nije oformljen da bi doprineo regionalnom pomirenju i dodala da se ne slaže sa tim.

- Sa tim se ne slažem, jer da je svako ko je pogođen ratovima osetio pravdu, da smo videli da su odgovarali svi koji su počinili zločine to bi indirektno, ako ne direktno, doprinelo pomirenju - kazala je Brnabić.

Istakla je da treba svi da se zapitamo ko je za to kriv, da li samo države Zapadnog Balkana ili "nam je neko pomogao, između ostalih i Sud u Hagu".

- Pravda nije zadovoljena, za zločine nad Srbima manje - više niko nije odgovarao i onaj ko je odgovarao bili su vojnici nižeg ranga, a presude su bile minimalne - zaključila je Brnabić.

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je pravosnažno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovečnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995. Žalbeno veće Haškog tribunala potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Mladić proglašen krivim po deset tačaka optužnice – za učešće u genocidu u Srebrenici, progon, istrebljenje, ubistvo, deportaciju stanovništva, prisilno premeštanje stanovništva, terorisanje stanovništva, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca. Žalbeno veće nije usvojilo žalbu Tužilaštva da Mladić bude proglašen krivim za genocid u šest opština u BiH – Sanski Most, Vlasenica, Foča, Kotor Varoš, Ključ i Prijedor – za šta je prvostepenom presudom bio oslobođen.

(Kurir.rs/Tanjug)