O razlikama u odnosu zemalja SB UN prema Beogradu i Prištini svedoči i redosled kojim su diplomate pozdravile premijera Srbije i samozvanog prištinskog premijera

NJUJORK - Ambasadori zemalja članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija izložili su na današnjoj sednici različita viđenja situacije na Kosovu - dok su predstavnici Britanije i SAD govorili o "napretku" i spremnosti Kosova za "kraj nadgledane nezavisnosti", predstavnici Rusije i Kine istakli su zastrašivanje Srba u pokrajini, neophodnost poštovanja Rezolucije 1244 i teritorijalnog integriteta Srbije.

Jedino oko čega su se predstavnici svih zemalja članica Saveta bezbednosti složili u vezi sa Kosovom je neophodnost nastavka dijaloga Beograda i Prištine. O razlikama u odnosu zemalja SB UN prema Beogradu i Prištini svedoči i redosled kojim su diplomate pozdravile premijera Srbije Ivicu Dačića i "kosovskog premijera" Hašima Tačija: Nemac i Britanac prvo su pozdravili Tačija, dok su Rus, Portugalac, predstavnici Maroka i Indije prvo pozdravili Dačića.

Ambasador Velike Britanije pri Ujedinjenim nacijama Filip Param izjavio je u Njujorku da je "kraj nadgledane nezavisnosti priznanje postignutom napretku" na Kosovu. Britanija, kako je kazao, očekuje skori nastavak dijaloga Beograda i Prištine, a ključno je da Beograd sprovede sporazume koji su do sada postignuti u tehničkom dijalogu, uključujući one o regionalnom predstavljanju i upravljanju prelazima.

Po rečima britanskog ambasadora, za evrointegraciju "i Kosova i Srbije" ključna je regionalna saradnja i "dobrosusedski odnosi", a u dijalogu - da i Beograd i Priština "obezbede prostor za kompromis". Param je, takođe, ponovio stav Velike Britanije o neophodnosti "ukidanja paralelnih struktura na severu Kosova", uz obavezu vlasti u Prištini da se pruži praktična podrška manjinama na Kosovu.
Predstavnik Rusije Nikita Žukov podržao je stavove Beograda, koje je izložio premijer Dačić, i podsetio da Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN ostaje obavezujuća za sve. Ističući da je pozicija Rusije o južnoj srpskoj pokrajini nepromenjena, on je istakao da je "primarno međunarodno prisustvo" na Kosovu i Metohiji - misija UNMIK-a.

On je ukazao na pritiske na Srbe da napuste na Kosovo i kritikovao etnički motivisana ubistva, kao i neefikasne istrage o tome. Zamenik kineskog ambasadora pri UN Vang Min ponovio je da se njegova zemlja zalaže za poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije i da bi u rešavanju kosovske krize trebalo postupati u skladu sa Rezolucijom 1244.

On je upozorio da je situacija na severu Kosova i dalje ozbiljna, pozvavši sve strane da se suzdrže od akcija koje bi izavale nove tenzije. Predstavnik Kine je čestitao novoj Vladi Srbije na izboru, pozvavši Beograd i Prištinu da nastave dijalog, za koji je rekao da je u interesu mira i stabilnosti za ceo Balkan. Kineski ambasador je takođe izrazio zabrinutost zbog navoda o trgovini organima na Kosovu, istakavši da njegova vlada podržava istragu pod pokroviteljstvom UN o tom pitanju.

Ambasador je na početku svog izlaganja pozdravio premijera Srbije Ivicu Dačića, dok je prilikom pominjanja Tačija, samo rekao njegovo ime bez navođenja funkcije i pozdrava, dodavši da je "pažljivo slušao" njegovo izlaganje. Ambasadorka SAD Rozmari DiKarlo čestitala je Kosovu najavu ukidanja nadgledane nezavisnosti, ocenivši da se na tom prostoru gradi multietnička i demokratska država.

Ona je istakla da opasnost po mir na severu dolazi od "kriminalaca i tvrdolinijaša", rekavši da i dalje ne postoji sloboda kretanja. "Paralelne strukture nemaju mesta na Kosovu i trebalo je da budu ukinute odavno u skladu sa rezolucijom 1244", dodala je američka ambasadorka. Ona je pozdravila najavu nastavka dijaloga, pohvalivši izjave Dačića i Tačija da će biti ispunjeno ono što je do sada dogovoreno.

Ona je dodala da SAD osuđuju ubistvo dvoje Srba povratnika, kao i da se ozbiljno uzimaju sve optužbe iz izveštaja Dika Martija, uz podršku istrazi koju vodi Klint Vilijamson. Ambasadori Maroka i Indije su istakli da je situacija na severu i dalje krhka i da mora svakodnevno da se prati, posebno pomenuvši zabrinutost zbog napada na autobuse sa srpskom decom i ubistvo dvoje srpskih povratnika. Ulogu UNMIK-a istakli su i ambasadori Pakistana i Kolumbije.