PUTIN I BAJDEN ULAZE U IGRU RASPETLJAVANJA KOSOVSKOG ČVORA: Stejt department i Moskva već lupili packe Albancima!
SAD će se, nakon kraha dijaloga uz posredovanje EU, sasvim sigurno snažnije angažovati na rešavanju kosovskog pitanja, a po svoj prilici, promena formata ubaciće u priču još jednog veoma zainteresovanog igrača - Rusiju, ocenjuju analitičari
Najava Stejt departmenta da će se SAD angažovati na smanjenju tenzija na Kosovu i Metohiji pouzdan je signal da je Vašington spreman da istisne Brisel i uskoči u dijalog Beograda i Prištine. Iako američka strategija po pitanju kosovske državnosti ne ide naruku Srbiji, sva je prilika da će promena formata dijaloga ubaciti u priču još jednog veoma zainteresovanog igrača - Rusiju, ocenjuju sagovornici Kurira.
Zabrinuti zbog krize
Međunarodni faktori su očigledno zaokupljeni krizom na severu Kosova i Metohije, gde već deset dana traje protest Srba zbog odluke Prištine o zameni registarskih tablica i raspoređivanja specijalnih snaga kosovske policije ROSU na administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak. Iz američkog Stejt departmenta juče je stigla poruka da će SAD, u saradnji sa EU, NATO i Beogradom i Prištinom, pokušati da preduzmu neodložne korake kako bi se zaustavila eskalacija tenzija, omogućio dalji napredak dijaloga pod okriljem EU i sprečio negativan uticaj na svakodnevni život građana.
Moskva je poručila da je zabrinuta zbog krize. Rusko ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je NATO i EU da ubede Prištinu da povuče svoje specijalne snage sa severa Kosova.
- Još jednom ističemo: snage NATO za Kosovo i Misija EU imaju neophodan mandat da spreče bezakonje, pa stoga imaju svu odgovornost za zaštitu civila, obezbeđivanje mira i bezbednosti. Potrebno je izvršiti energičan pritisak na administraciju u Prištini kako bi je primorali da povuče svoje snage bezbednosti sa severa Kosova i spreči da se situacija pretvori u otvoreni sukob - upozorila je portparolka ruskog MSP Marija Zaharova.
Genetska greška
Profesor međunarodnih odnosa Srđan Perišić kaže za Kurir da će se SAD, nakon kraha dijaloga uz posredovanje EU, sasvim sigurno snažnije angažovati na rešavanju kosovskog pitanja.
- EU je na ovom polju doživela poraz. Pokazalo se da Brisel u više navrata nije imao odgovor na ponašanje Prištine, koja je svaki put kad je dolazila na dijalog servirala svoju politiku svršenog čina. To što Vašington kritikuje Prištinu bez prave je sadržine, jer ne treba biti naivan i očekivati da upliv Amerike ide naruku Srbiji. Ne zaboravimo da je zaokruživanje kosovske nezavisnosti želja i cilj Zapada. Čak i kad nije formalno bila uključena u dijalog, Amerika je sve vreme radila na formiranju vojske Kosova. Međutim, ovo je povoljna stvar za nas ako se ima u vidu promena formata dijaloga. Jer, ukoliko se SAD uključe u dijalog, uključiće se i Rusija. Odlazak ruskog ambasadora u Srbiji na administrativnu liniju jasna je poruka Beograda, ali i Moskve, koja je veoma zainteresovana da uđe u taj dijalog - objašnjava naš sagovornik.
Bivši šef diplomatije Živadin Jovanović naglašava za naš list da briselski format dijaloga ima genetsku grešku, jer je u njemu od svih geopolitičkih faktora zastupljen samo jedan - Zapad, odnosno NATO.
- Jasno je da SAD neće menjati svoj jednostrani prilaz. Nema drame oko njihove strategije, ona ostaje strategija otimanja Kosova i gazdovanja Balkanom. Sa EU se pokazalo da nema rešenja. Nema održivog, pravednog i uravnoteženog rešenja bez Rezolucije SB UN i učešća Rusije i Kine. Sve dok se Rusi ravnopravno ne uključe u dijalog, nema stabilnosti Evrope. Ako Balkan nije stabilan, nije stabilna ni Evropa. Zato je za Zapad važno da Rusija direktno učestvuje u rešavanju kosovskog pitanja, a o važnosti za Srbiju da i ne govorim - kaže Jovanović.
Kurir.rs
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti