ZAPADNI BALKAN NA SPOROM KOLOSEKU: Francuska, Holandija i Danska koče proširenje EU?
Svako opiranje i rezervisanost prema zapadnom Balkanu dodatno smanjuje privlačnost Unije i podriva njen kredibilitet u regionu, upozorava Suzana Grubješić
Poslednji samit EU - zapadni Balkan na Brdu kod Kranja potvrdio je da u Uniji postoje otpori pojedinih država članica prema proširenju briselskog bloka, a izvesno je da su tri najveća skeptika po ovom pitanju i dalje Francuska, Holandija i Danska.
Politički razlozi
Rojters je uoči samita upozoravao da bogate severne zemlje poput Danske, Francuske i Holandije strahuju od ponavljanja hitnog pristupanja Rumunije i Bugarske 2007. i od loše upravljane migracije istočnoevropskih radnika u Britaniju, koja je mnoge Britance okrenula protiv EU.
Političke razloge pominjao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić kad je rekao da su se tri zemlje protivile agendi da do 2030. zapadni Balkan postane deo Unije, a koju je predložio slovenački premijer Janez Janša.
- Datum nisu hteli da daju, jer neki imaju izbore u svojim zemljama... Srbija je najspremnija za EU od svih sa zapadnog Balkana, ali to je sada političko pitanje - napomenuo je Vučić.
Rezervisanost
Potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić kaže za Kurir da je proširenje u nekim članicama EU nepopularno.
- A političari moraju da vode računa o raspoloženju birača. Drugo, sama EU je u stalnom traganju za definisanjem sopstvenog položaja u svetu koji se stalno menja i u unutrašnjem prestrojavanju, pa se smatra da bi prijem novih članica dodatno zakomplikovao ionako složenu situaciju. Međutim, svako opiranje i rezervisanost prema zapadnom Balkanu dodatno smanjuje privlačnost Unije i podriva njen kredibilitet u regionu koji čeka da postane deo ujedinjene Evrope još od pada Berlinskog zida 1989. godine - naglašava naša sagovornica.
Kurir.rs
JAKA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Znate koja ptica se popne orlu, pa ga kljuca stalno?