PREMIJERKA BRNABIĆ PREDSTAVILA REZULTATE GODINU DANA RADA VLADE: Od 1. januara povećanje plata medicinskih radnika za 8 odsto
Premijerka Srbije Ana Brnabić predstavlja rezultate u prvih godinu dana rada svog kabineta.
Premijerka je izdvojila 4 osnovne teme zdravsto, borba protiv organizovanog kriminala, evropske integracije i reforme u oblasti vladavine prava, ekonomija.
- Želim da kažem da se Vlada suočilas brojnim izazovima, radila u izuzetno teškim okolnostima. Pre svega mislim na pandemiju koja se nije zaustavila. Imamo lek i vakcinaciju, ali i dalje imamo ogromne probleme. Paralelno je započela i energetska kriza koju niko nije očekivao, koja je neviđenih razmera. Udarac na ekonomiju je bio ogroman i veći nego što se očekivalo. I ono što je posebna okolnost za nas je ogromna nestabilnost prouzrokovana privremenim institucijama u Prištini. Veliki deo naše energije smo usmerili na to uz ogromnu podršku predsednika Vučića. Uprkos ovim izazovima, zadovoljna sam rezultatima i građani treba da budu. Sačuvali smo ekonomsku stabilnost, radna mesta, imamo veći priliv stranih investicija, imamo rast plata i penzija, nastavili smo infrastrukturne projekte i započeli nove, ekonomski rezultati su bolji od očekivanih - rekla je premijerka.
Zdravstvo
Ističe da su otvorene i tri nove potpuno bolnice, i da su izgrađene za nekoliko meseci.
- U Batajnici, Kruševcu i Novom Sadu. Tu imamo preko 2.000 postelja, kako bismo sačuvali živote ljudi koji su zaraženi koronom i kako bismo pružili podršku zdravstvenom sistemu. Ako pogledamo neke prethodne periode, za deset godina nije otvorena nijedna bolnica. Da smo samo ovo radili, pa smo uradili mnogo sa tim bolnicama. Sutra kada prestane pandemija, ove kovid bolnice će služiti kao podrška zdravstvenom sistemu. Srbija je pokazala izuzetnu agilnost i političku i finansijsku moć da dođe do proizvođača i vakcina. Sve je to trebalo platiti avansno za svaku od tih vakcina. Pokazali smo moć da nabavimo četiri različite vrste vakcina i uskoro nam stiže peta. Prvi smo u kontinentalnoj Evropi krenuli u masovnu vakcinaciju. Postali smo primer za dobru i odgovornu upravu i u čitavom svetu - govori premijerka.
Napravljen je efikasan sistem za iskazivanja zainteresovanosti za vakcinaciju i zakazivanje.
- Čini mi se najefikasniji u Evropi. To je rezultat nečega što smo radili u poslednjih pet godina. Potpuno sopstvenih resursima napravili smo sistem koji je građanima omogućio da za samo 30 sekundi zakaže vakcinaciju i da zahvaljujući tom sistemu zakažemo i revakcimo i da podsetimo za treću, buster dozu - rekla je premijerka.
Podsetila je da je do danas na Torlaku proizvedeno oko milion i 500 doza vakcine Sputnjik. Tu je i izgradnja nove fabrike vakcine Sinofarm, koja će biti i resurs za kasniju proizvodnju vakcina i posle kovida.
- Pokrenuli smo proizvpodnju Sputnjik vakcine. 12. jula potpisan je memorandun o proizvodnji Sinofarm vakcine. Postavili smo kamem temeljac za fabriku koja će proizvoditi ove vakcine. Ovo su novi strateški resursi jer će nam ova fabrika dalje značiti za proizvodnju svih vakcina. U nabavci najefikasnijih lekova protiv ove bolesti nismo pitali koliko košta, našli smo novac i način da dođemo do proizvođača.
Kako je premijerka istakla paralelno sa borbom protiv korone nastavljeno je sistematsko ulaganje u zdravstvo, a intenzivno se radi na rekonstrukciji mnogih kliničkih centara i opštih bolnica i domova zdravlja od Kikinde do Prokuplja, širom čitave Srbije. Naročito je istakla podizanje plata zdravstvenim radnicima:
- Od početka pandemije, mi smo plate zdrvastvenih radnika podigli za 10 posto u aprilu, u decembru prošle godine dali smo 10 hiljada, u januaru ove godine bilo je povećanje od još 5 posto, i sada ćemo od prvog januara 2022. dodatno povećati plate u zdravstu za 8 odsto. Plata sestara i tehničara će biti oko 61.500 dinara neto - naglasila je premijerka.
- Za vreme nekih drugih vlasti imali smo 100 posto manje plate u zdravstvu. Sada će medicinska sestra biti skoro jednaka plati koju su 2010. godine imali lekari specijalisti. To je najbolji pokazatelj koliko se promenilo zdravstvo u Srbiji, uprkos pandemiji korona virusa.
Borba protiv organizovanog kriminala i mafije
- Obećali smo bezpoštednu borbu protiv mafije, pao je monstruozni klan Belivuk-Miljović, koji su uhapšeni u maestralnoj akciji MUP-a. Ova grupa je procesuirana za teška ubistva, otmica i proizvodnju droga i oružja, silovanja. Optužnica je potvrđena u prvom stepenu, sad sledi pravo žalbe. Nastavili smo borbu protiv mafije i državnog udara, i pokazali da je 1.882 puta da je prisluškivan Vučić i članovi njegove porodice, i ponavljam neće biti zaštićenih. Više nema obračuna organizovanih kriminalnih grupa u Srbiji, ali ovaj posao nije još završen. Isporučili smo ono što smo obećali građanima, i krenuli u borbu - podvukla je premijerka.
Evrointegracije i vladavina prava
Što se tiče evrointegracija, pun fokus smo stavili na reformu vladavine prava.
- Svim relevantnim institucijama šaljemo izveštaje šta smo uradili u svakoj pojedinačnoj oblasti vladavine prava. Potpuno transparentno i zajedno sa partnerima iz EU. To je izuzetno važno za naše građane i našu ekonomiju. Izveštaj EK u oktobru je prepoznato da Vlada ima novu energiju i potpuni fokus na oblast vladavine Prava i što je prepoznato da smo u svim oblastima dobili.
- Evropska komisija je preporučila državama članicama da se otvore klasteri i nedvosmisleno rekla da su se sulovi stekli.
Ekonomija
- Danas imamo ubedljivo najveće plate u regionu Zapadnog Balkana. Naš BDP će ove godine po prvi put u 52 milijarde evra preći u istoriji Srbije, a za nepunih 10 godina smo stvorili dodatne, nove vrednosti za sve naše građane. Stalne direktne investicije su nastavile da rastu uprkos korona virusu. Stvaramo nova radna mesta, održali smo nisku stopu javnog duga, ispod 60 odsto našeg BDP, do kraja godine očekujemo da će biti 58 odsto. Predsednik je pričao o tome šta raditi od prvog januara 2022. godine, jer imamo dva izvora, da budemo manje konzervativni i krenemo sa većim povećanjima, ili da budemo više konzervativni i smanjivali deficit i javni dug, koji su nastali usled korona virusa. Izabrali smo zajedno da idemo konzervativniju stranu koja znači domaćinskim upravljanjem izvora, i da ne povećavamo plate već smanjimo javni deficit. Plate će zato u proseku od 1. januara rasti nekih 7,4 posto, a u zdravstvu osam posto. Penzije će biti povećane 5,5 posto i time očekujemo da će u Srbiji plata preći 600 evra, što ostaje u planu projekcije da prosečna plata u Srbiji bude 900 evra.
Kako kaže, kroz tri ekonomska paketa "zahvaljujući kojima smo napravili rast i oporavak, investirali smo oko osam milijardi evra".
- I još jednom podsećam kao primer koliko smo se ozbiljno borili kao zemlja da pružimo podrškku građanima, posebno penzionerima, tokom pandemije. Od početa pandemije mi ćemo penzionerima dati ukupnu jednokratnu podrku 500 evra, bez onoga što smo uložili u povećanje penzije. Svim punoletnim građanima smo dali 200 evera, kao i nezaposlenima. A građani na KiM su dobili po 100 evra.
- Pred nama je još izazova, ali zajedno u timu sa Vučićem smo uspeli da povećamo kvalitet života u Srbiji što jeste naš jedini zadatak i cilj. Neću pričati ni o infrastrukkturnim projektima koje smo započeli ni o zaštiti životne sredine. Da smo u najzagađenijim gradovima i lokalne samouprave promenili energent i postavljamo sistem daljinskog grejanja na mazut ili gas. Da smo usvojili Zakon o obnovljivim izvorima energije, kao i Zakon o klimatskim promenama koji je suštinski strateški važan, o čemu se danas priča u Glazgovu.
Izazovi na Kosovu i Metohiji, 114 napada na KiM na Srbe, užasne incidente i provokacije koje su zahvaljujući pribranoj politici uspeli da sačuvamo stabilnost i jedinstvo koje su Srbi pokazali na lokalnim izborima.
- Ne stižem da govorim o informacionim tehnologijama, koje su meni veoma važne, gde smo duplirali broj zaposlenih i uprkos svemu uspeli smo da osnujemo institut za razvoj veštačke inteligencije - rekla je Brnabić i naglasila da smo postigli impresivne rezultate u teškim okolnostima.
Sebi zameram što se Vlada nije više bavila promocijom vakcinacije
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da sebi, lično, zamera što se Vlada Srbije nije više uključila u promociju vakcinacije.
- Zameram sebi, jer mi se čini da sam mogla više vremena da uložim u razgovor sa građanima i osmišljavanje akcija koje bi nam pomogle da razgovaramo sa mladima, posećujemo škole, fakultete, da imamo više kampanja, jer verujem da bi taj procenat (vakcinacije) bio bolji - rekla je premijerka.
Ona je rekla da je do danas 3.600.812 građana Srbije primilo prvu dozu vakcine protiv korona virusa, što je 55,7 odsto, drugu dozu primilo je 2. 2.873.488 osoba, odnosno 53,2 odsto i treću dozu primilo je 3.970.340 osoba - malo više od 18 odsto građana.
Vlada Srbije ima kapacitet da odbije sve ekonomske udare
Predsednica Vlade Srbije izjavila je da država ima kapacitet da odbije sve ekonomske udare poput trenutne energetske krize.
- To zahteva ogroman rad i to ne bi moglo da se uradi da nema saradnje Vlade Srbije i predsednik Republike. Tako uspevamo da odolevamo svim krizama koje su bile do sada i da naastavljamo da rastemo, otvaramo radna mesta, da povećavamo plate i penzije, a da zadržimo makroekonomsku stabilnost i da naš javni dug ne predje 60 odsto BDP-a - kazala je Brnabić odgovarajući na novinarsko pitanje, nakon predstavljanja rezultata godinu dana rada trenutnog sastava Vlade Srbije.
Ona je ponovila da država uvek u rezervi drži sredstva za vanredne prilike i krize koje mogu da nastanu, zbog čega je izabran konzervativniji ekonomski model budžeta za narednu godinu.
- To znači da se ide sa rastom plata u javnom sektoru od 7,4 odsto i penzija 5,5 odsto, da bi ostavili značajan prostor za bilo kakvu nepredvidjenu okolnost. I pored svrega, očekujem da se u 2022. godini nastavi trend rasta BDP-a, plata i penzija i životnog standarda, tako je budžetirano, a budžet će se uskoro naći u Skupštini - kazala je Brnabić.
13. oktobar kao najteži dan
- Najteži dan mi je bio 13. oktobar kada je krenulo da se puca na ljude na Kosovu i Metohiji. Kako pametno odreagovati, kako sačuvati mir i stabilnost, a kako postaviti neku crvenu liniju i dati do znanja da postoje neke granice koje se ne mogu zamenariti. Tu Vlada ima ogromnu podršku predsednika republike Aleksandra Vučića koji je sve to preuzeo na sebe i možete da zamislite koliko je onda nama bilo lakše da se bavimo svim onim stvarima koji su važne za našu zemlju. Rekla bih samo da mi je najteži trenutak bio taj 13. oktobar - zaključila je premijerka.
Vlada, na čelu sa premijerkom Brnabić, dobila je podršku Skupštine Srbije 28. oktobra prošle godine. To je druga vlada aktuelne premijerke sa 23 ministra, 21 resorom i pet potpredsednika.
Osim premijerke, Vladu čini 21 ministar, dva ministra bez portfelja i pet potpredsednika - prvi potpredsednik Branko Ružić, Branislav Nedimović, Zorana Mihajlović, Nebojša Stefanović i Maja Gojković.
Vlada je formirana četiri meseca od izbora održanih 21. juna i 1. jula 2020, dva meseca nakon zakazanih regularnih izbora, odloženih zbog pandemije virusa korona.
(Kurir.rs/Beta)
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro