- Volim Napoleona, jer njegova osvajanja su za posledicu imala prosvećivanje Evrope, ukidanje feudalizma, širenje demokratskih institucija. Napoleon Bonaparta je, pobedivši feudalne i konzervativne režime, doneo Evropi duh demokratije, vladavine prava i jednakost ljudi... To je suština svake vlasti da ona bude dobra za ljude, što znači da u Beogradu danas mora da bude bolje nego juče, a sutra bolje nego danas - kaže u intervjuu za Kurir Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda, čiji kabinet odiše istorijom, a na radnom stolu su mu, između ostalog, i figura Napoleona, ali i konjanika i vojnika, koji prikazuju čuvenu bitku kod Austerlica, u kojoj je Napoleon izvojevao briljantnu pobedu.

Ali Napoleon je i pokorio pola Evrope uz brojne žrtve?

- Nije ni prvi ni poslednji vladar koji je osvajao, ali su posledice njegovih ratova bile rađanje demokratije, nastanak Italije, ujedinjenje Nemačke, kao velikih evropskih država. A druga omiljena istorijska ličnost mi je Vinston Čerčil. Imao je snage da se suprotstavi nacizmu kad je na početku rata bio u manjini u samoj Britaniji. Donosio je hrabre i nepopularne odluke, pobedio i spasao slobodni svet. Čerčil je dokaz da niko nije postao veliki političar na lakim temama i tako što se dodvoravao ljudima. Najbolji dokaz da je tako je Vučić. Donosio je samo teške odluke - od smanjenja plata i penzija i političkih pregovora s privremenim institucijama u Prištini do zakona o radu, a ući će u istoriju kao najuspešniji srpski državnik u modernoj istoriji.

Čije ideje vas vode u Beogradu?

- Uzori u Beogradu su mi gradonačelnici Branko Pešić (od 1964. do 1974), čiju repliku spomenika koji pravimo držim na stolu, i Vlada Ilić (do 1935. do 1939), čija slika je ovde uramljena. Beograd se u 20. veku najviše razvijao dok su ga oni vodili.

Hoćete da kažete da je za vašeg vakta razvoj najveći?

- Beograd se sada ubrzano razvija, menja i postaje ponovo ekonomska, kulturna, pa i politička prestonica Balkana. Da li će ovaj napredak biti najveći u modernoj istoriji, pokazaće vreme.

0801-vesic-foto-zoka-rgb--1.jpg
Foto: Zorana Jevtić

Deda Mrazu ste napisali pismo sa željama za Novu godinu, ali ste zaboravili da navedete da želite fotelju gradonačelnika?

- Pisao sam Deda Mrazu šta želim za Beograđanke i Beograđane - više vrtića, osmeha, zelenila, dece...

A šta mu lično pišete?

- U vreme pandemije svi želimo da sačuvamo zdravlje i da budemo srećni.

Biti srećan za vas znači i biti gradonačelnik posle 3. aprila i izbora?

- Tako vi vidite stvar. Kad kažem srećan, to znači raditi stvari koje vas čine zadovoljnim, a za mene su to konkretne stvari za građane. Ponosan sam kad u Kaluđerici otvorim klizalište, koje tamo nikad nije postojalo, kad deca vide predstave u Moštanici...

Istraživanja i dalje govore da je opozicija najbliža pobedi upravo u Beogradu.

- Jedino istraživanje su izbori, kao što su bili 2014. i 2018. godine. Tada narod kaže šta misli i šta želi. Mi ovde imamo problem s liderom radikalne opozicije, bivšim gradonačelnikom Đilasom, koji unapred kaže da ga ne interesuje šta narod misli i da je on pobedio. Kao što preti istraživačima javnog mnenja da će da ih pohapsi jer ne žele da lažiraju istraživanja za njega.

NAJLUĐA NOVA GODINA - POBEGAO SAM IZ VOJSKE

Šta ste najluđe uradili za Novu godinu?

- Bio je to doček 1989, a ja sam služio vojsku u vazduhoplovstvu u Lučkom, kraj Zagreba. Pobegao sam u Zemun na žurku, gde sam bio nekoliko sati i ujutru rano se vratio u Zagreb. I uspeo sam, nisam otkriven.

Pobedi li SNS, imate jake takmace u stranci za gradonačelnika - Aleksandra Šapića i Anu Brnabić?

- Na izborima se odlučuje da li će Beograd nastaviti da se razvija, da li ćemo imati više od 780.000 radnih mesta, koliko ih je sada, a 2013. bilo ih je 560.000, da li će prosečna plata doći na 1.100 evra do 2025, pošto je sada 705, a bila je 2013. godine 467. Izborni sistem je takav da se bira politika, a ne kandidat za gradonačelnika. Ako naša politika dobije većinu, u šta sam ubeđen, biće to priznanje da sam dobro radio. A stranka će odlučiti o gradonačelniku.

I tome da li ćete biti pukovnik ili pokojnik, kako to narod kaže?

- Za mene ništa u životu nije biti ili ne biti. Odnosno pukovnik ili pokojnik. Moj cilj je da SNS dobije većinu i da Beograd nastavi da se razvija, a šta će moja stranka odlučiti, odnosno da li je ili nije zadovoljna mojim radom, nije pitanje za mene.

0801-vesic-foto-zoka-rgb--4.jpg
Foto: Zorana Jevtić

A ako se stranka ne odluči za vas, naći ćete satisfakciju u vladi?

- Sve moje političke ambicije vezane su isključivo za Beograd.

Osećate li da vam se na protestima na putevima desio narod?

- Građani su s pravom zabrinuti zbog životne sredine. A to što se sada više bavimo životnom sredinom znači da smo razvijeno društvo i da samo nezaposlenost više nije tema.

Ili su i nezaposlenost i nezadovoljstvo kroz ovo govorili?

- Niste u pravu jer kad imate nezaposlenost od šest odsto, tada to nije više društvena tema. Uvek smo spremni da korigujemo svoju politiku kad grešimo, kao što je sada predsednik Vučić učinio u vezi sa životnom sredinom. Kao što sam i ja u Bloku 37, gde smo stopirali gradnju iako je bila izdata regularna građevinska dozvola, pošto sam shvatio da je protest građana bio opravdan.

Tri stvari koje će Beograđani osetiti u 2022. kao rezultat vašeg rada?

- Izgradićemo više od 500 km kanalizacije, graditi osam fabrika za preradu otpadnih voda, jer trećina Beograđana nema kanalizaciju, a one dve trećine fekalija izlivaju se direktno u Savu i Dunav i svake godine ta je količina jednaka zapremini 60.000 olimpijskih bazena! Kupujemo 10 mernih stanica za zagađenje vazduha, 100 autobusa na prirodni gas, a i još 80 trolejbusa i 50 tramvaja. Počinje izgradnja još četiri podzemne garaže, kreće rečni javni prevoz na dve linije, a i uvodimo sistem javnih bicikala sa 150 stanica. A za grad je izuzetno važna izgradnja našeg unutrašnjeg auto-puta, čime ćemo smanjiti gužve...

0801-vesic-foto-zoka-rgb--5.jpg
Foto: Zorana Jevtić

Koje su nesnosne i nema im kraja, kiša pade, putovah sat na ovaj intervju, a i vi kasniste zbog kolapsa.

- U svakoj metropoli na svetu tako se putujete, i u Rimu, Parizu, Moskvi... Zato Beograd danas gradi metro, koji smo čekali 50 godina.

KULTURA MI JE VAŽNA

Stalno insistirate da vam je stalo do kulture?

- Skoro 5% budžeta Beograda u 2022. biće za kulturu, što se nikad nije desilo, a napadi na mene i SNS su i da ne marimo za kulturu. U 2022. radićemo rekonstrukcija "Dadova", "Stupice", gradiće gradsku galeriju, zgradu Muzeja Grada Beograd, veliki depo za umetnička dela u Krnjači. Na mestu čuvene Đumrukane u Karađorđevoj igraće nezavisna pozorišta koja nemaju svoje scene. Tri bivše toplane pretvorićemo u inkubatore za kulturu - za mlade bendove, likovne umetnike i kreativnu industriju. Finansiraćemo promociju beogradskih umetnika u svetu kako bi prodavali svoja dela. Izdvojili smo 100.000 evra da Muzej grada Beograda kupuje slike, prvi put posle 30 godina, čime pomažemo mlade umetnike.

Jelena S. Spasić

Bonus video:

00:10
Jelena Karleuša i Goran Vesić u Skadarliji Izvor: Instagram/karleusastar