Uveren da s nekoliko tekstova može da sakrije svoje mračne tajne iz
prošlosti, vlasnik Junajted grupe je, nakon kupovine Sautemptona,
pokrenuo svoj uhodani medijski mehanizam kako bi u javnosti stvorio lažnu sliku o sebi kao čoveku koji je na Balkanu ostvario američki san

U pokušaju da se domaćoj i međunarodnoj javnosti, a iznad svega u inostranim poslovnim krugovima predstavi kao ozbiljan poslovni čovek, kontroverzni srpski milijarder Dragan Šolak naručio je, čini se, seriju tekstova u kojima sebe stavlja rame uz rame sa svetskom biznis elitom. U seriji verovatno naručenih tekstova vlasnik Junajted grupe sebe je smestio u društvo s Romanom Abramovičem, šeikom Mansurom bin Zajedom, potom vlasnikom Denvera, u kojem igra najbolji MVP igrač na planeti, naš Nikola Jokić, pa čak i s vlasnikom Red bula, živim primerom biznis vizionara Ditrihom Matešicom.

Providan pokušaj rebrendiranja

Uveren da s nekoliko tekstova može da sakrije svoje mračne tajne iz prošlosti, Šolak je pokrenuo svoj dobro uhodani medijski mehanizam kako bi u javnosti stvorio lažnu sliku o sebi kao čoveku koji je na Balkanu ostvario američki san.

Tako je, u tekstu objavljenom u njegovom štampanom listu Nova, vlasnik Junajted grupe sebe uporedio s Romanom Abramovičem, šeikom Mansur bin Zajedom, Stanom Kronkeom, vlasnikom Denvera, u kome igra Nikola Jokić... U tom naručenom PR pamfletu Šolak tvrdi kako je kupovinom 80 odsto udela u premijerligašu Sautemptonu postao deo samog vrha svetskog biznis džet-seta, poput velikog broja uspešnih ljudi koji su svoje poslove proširili na sferu sporta.

Gotovo istovremeno tekstovi slične sadržine, ali sa identičnim lajtmotivom, pojavili su se u hrvatskom listu Jutarnji, u kome se vlasnik Junajted grupe - a prema našim saznanjima i budući vlasnik tog lista - predstavlja kao neko ko sledi put uspeha vlasnika Red bula Ditriha Matešica (?!), a i kao istaknuti borac za demokratiju u Srbiji još iz Miloševićevog vremena, iako u to vreme u zemlji za njega niko nije ni čuo. Vreme kada je švercovao i preprodavao muzička izdanja i filmske kasete i diskove, Šolak je predstavio kao vizionarsku borbu za demokratiju i slobodno tržište, na kome je kasnije realizovao svoje poslovne ideje.

Rame uz rame sa Novom i Jutarnjim, krenuo je i portal Radija Slobodna Evropa, koji je objavio autorski tekst Adnana Čomora u kome se vlasnik Junajted grupe takođe svrstava među najuspešnije vlasnike najboljih fudbalskih klubova u Evropi, u potpunosti zanemarujući biografiju Dragana Šolaka, koja bi ga pre mogla svrstati među mnogobrojne primere prevaranata i špekulanata koji su klubove kupovali iz krajnje sumnjivih i nesportskih razloga.

Red bul

- Transparentna struktura

- Vlasnik s vizijom

- Uspeh u slobodnoj konkurenciji

- Društveno odgovorna kompanija

- Poslovanje strogo u skladu sa zakonom

0456-shutterstock-1449578069.jpg
Foto: Shutterstock

Junajted Grupa

- Skriveno vlasništvo

- Vlasnik tajkun

- Uspeh samo pomoću veza i ucena

- Zloupotreba javnih resursa i javnog interesa

- Zaobilaženje i kršenje propisa gde god je to moguće

0455--shutterstock-530590273.jpg
Foto: Shutterstock

Neukusna poređenja

Poredeći sebe s vlasnikom Red bula Ditrihom Matešicem, Dragan Šolak je izjednačio visinu ivice stratosfere (38.969 metara), s koje je, pod pokroviteljstvom Red bula, skočio Feliks Baumgartner, i visinu beogradskih krovova, s kojih je, u svom laso biznisu, Šolak prebacivao kablove koji su mu doneli milijardu i trista miliona evra kapitala.

S obzirom na istoriju poslovanja i namere zbog kojih je kupio jedan premijerligaški klub, s obzirom na to da je i sam potvrdio da ne namerava da ulaže dodatni novac u razvoj tog kluba, Šolak je, moglo bi se reći, mnogo bliži liku i delu Bernara Tapija, nekadašnjeg vlasnika Adidasa i fudbalskog kluba Olimpik iz Marselja, koji je zbog brojnih korupcionaških skandala služio zatvorsku kaznu.

U listu Nova Šolaka stavili u društvo sa Abramovičem i šeikom Bin Zajedom, ali je njegovo mesto više uz vlasnike klubova koji su hapšeni, poput Bernara Tapija i Hesusa Hila

0450-printscreen.jpg
Foto: Printscreen
collage.jpg
Foto: EPA

Tapi je bio na čelu slavnog francuskog kluba od 1986. do 1994. godine, a 1993. klub je osvojio titulu evropskog prvaka. Kasnije te godine Tapi je bio optužen, a nakon toga i osuđen zbog nameštanja utakmice protiv Valensijenesa. U maju 1995. osuđen je na dve godine i dva meseca zatvora zbog nameštanja utakmice i finansijske prevare, da bi nakon šest meseci bio uslovno pušten na slobodu.

Drugi slučaj kome je Dragan Šolak mnogo bliži nego uglednim poslovnim ljudima svetskog renomea jeste slučaj nekadašnjeg vlasnika kluba Atletiko Madrid Hesusa Hila, koji je zbog mnogobrojnih malverzacija u dva navrata bio u zatvoru, najpre zbog biznisa, a onda i zbog fudbala. Iako je Hil bio pasionirani zaljubljenik u fudbal, što se za srpskog ljubitelja golfa teško može reći, to mu nije smetalo da pod maskom ovog sporta krši propise.

Razotkrivanje pravih namera

Kao što je Kurir ranije već pisao, Šolak je svoj biznis gradio kršenjem svih mogućih propisa na terenu i uz podršku fondova pod kontrolom Džordža Soroša. Tako je u osvajanju srpskih gradova vlasnik Junajted grupe protivpravno koristio kanalizaciju Beogradskih toplana, stubove ulične rasvete, protiv volje stanara instalirao je svoje kablove u njihove zgrade, krao im struju za rad svoje mreže...

Istovremeno, pomoću političkih struktura bivšeg režima i potkupljenih činovnika i zvaničnika iz regulatornih tela, Šolak je vešto zaobilazio zakonska pravila, uništavajući tako srpski Telekom, kome do danas ne može da oprosti što ga je pobedio u slobodnoj tržišnoj utakmici.

Upravo to i jeste razlog zbog kojeg je Šolak ušao u sport kupovinom fudbalskog kluba Sautempton, nimalo slučajno jednog od dvadeset suvlasnika engleske Premijer lige, čija je prava prenosa Šolakov Sport klub nedavno izgubio nakon punih dvanaest godina monopola, tokom kojih je ove sadržaje držao u svojim rukama.

Kako je Kurir pisao, namera kontroverznog srpskog milijardera je da preko tog kluba postane suvlasnik Premijer lige i stekne pravo glasa u asocijaciji najmoćnijih engleskih klubova. Tu poziciju namerava da iskoristi za lobiranje i pritisak na menadžment Premijer lige s ciljem da bude poništen ugovor sklopljen s Telekomom.a

Ekipa Kurira